Jump to content


VmWare και format


Galioni

Recommended Posts

Έφτασε ο καιρός να πάρω την απόφαση για το format. Το θέμα είναι ότι επειδή πάντα ξεχνάω κάτι να σώσω, είχα διαβάσει κάπου μια καλή ιδέα. Το πρόβλημα εμφανίστηκε στην εφαρμογή της...

Ας πάρουμε τα πράγματα απ' την αρχή. Χρησιμοποιώντας το Acronis True Image πήρα ένα image του δίσκου μου. Στη συνέχεια δημιούργησα ένα εικονικό υπολογιστή με το VMware και έκανα boot από το Acronis. Εδώ είναι και το πρόβλημα. Μου εμφανίζει την παρακάτω οθόνη όπου προφανώς δεν φαίνεται ούτε το dvd, ούτε η δισκέτα. Δέν μπορώ λοιπόν να φορτώσω το image στο εικονικό pc. Ξέρει κανείς αν μπορώ να κάνω κάτι?

Αν πετύχει, θα κάνω το format και θα έχω και τα παλιά windows καβάτζα μήπως χρειαστώ κάτι....

post-2502-1416072874,8849_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

για ποιο λόγο να χρησιμοποιήσεις vmware από τη στιγμή που το ακρονις έχει boot cd. από εκεί φαίνονται όλα και μπορείς να τραβήξεις το image από το δισκάκι σου.

και αν το χρησιμοποίησεσ μόνο και μόνο για όταν χρειαστείς δεδομένα από το image δεν χρειαζόταν γιατί με το καινούριο φορμάτ εγκαθιστάς το ακρονις και με τον explorer του μπορείς να τραβήξεις ότι θες από το image που δημιούργησες.

(αν κατάλαβα σωστά τι έκανες...:) )

Link to comment
Share on other sites

Θέλω το vmware για να έχω και την προηγούμενή μου εγκατάσταση σε ένα εικονικό υπολογιστή σε περίπτωση που χρειαστώ κάτι (το οποίο δεν είναι απαραίτητο να είναι κάποιο αρχείο).

και αν το χρησιμοποίησεσ μόνο και μόνο για όταν χρειαστείς δεδομένα από το image δεν χρειαζόταν γιατί με το καινούριο φορμάτ εγκαθιστάς το ακρονις και με τον explorer του μπορείς να τραβήξεις ότι θες από το image που δημιούργησες.

αυτό πάντως δεν το ήξερα :T:

Link to comment
Share on other sites

μα ναι φυσικά έχει explore backup archives έτσι ώστε πχ θες εσύ να τραβήξεις μόνο τα bookmarks/favourites του browser που χρησιμοποιείς για να τα ενσωματώσεις στην καινούρια εγκατάσταση των windows, το κάνεις μέσω αυτού αν ξέρεις που αποθηκεύονται και έτσι δεν χρειάζεται να κάνεις restore όλο το image :)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.