Jump to content



PC Tower στα 400�


regent

Recommended Posts

Και εξηγούμε:

Θέλω ένα κουτί "πλήρως" εξοπλισμένο το οποίο να μην υπερβαίνει τα 430 (το ΑΝΩΤΑΤΟ) που να ικανοποιεί σε ένα βαθμό της παρακάτω απαιτήσης

1. Αναβαθμισιμότητα

2. ’νετο τρέξιμο παιχνιδιών όπως τα PES6, Championship Manager, ktl.

3. Απροβλημάτιστη λειτουργεία (απουσία ασυμβατοτήτων, κτλ)

Έχω κάνει μκια έρευνα και έχω βρει κάποια προιόντα που ικανοποιούν τα παραπάνω αλλά θα ήθελα και την αποψή σας σε μερικά (τη ζητάω παρακάτω).

Η σύνθεση είναι αυτή:

CPU: Intel Pentium 4 D 805 (1MB x 2, 2.66GHZ, 533 MHz FSB) (Plaisio.gr 102,00)

MoBo: ASROCK 775DUAL-VSTA (Conroe Ready) (HardShop 55,93)

RAM: TWINMOS DIMM DDR2 512MB PC5300 (667MHZ) (E-Shop.gr 59,00)

VGA: Albatron nVidia GeForce PC 6600GT - 128MB 'PCI Express' (Plaisio.gr 70.00)

HDD: SEAGATE BARRACUDA 7200.9 ST380811AS 80GB SATA2 (E-Shop.gr 48,00)

ODD: LG 4167 White -Bulk (Plaisio.gr 35,00)

Σύνολο: 369,93

Τα υπόλοιπα θα πάνε για κουτί και τροφοδοτικό.

Είμαι αναποφάσιστος όσον αφορά την κάρτα γραφικών και θα ήθελα καμία ιδέα προς ATI πλευρά σε αυτά τα χρήματα. Επίσης θα ήθελα να ρωτήσω αν για τη χρήση που ανέφερα και Windows XP θα είναι αρκετά τα 512MB RAM.

Όποιες άλλες ιδέες ευπροσδεκτες...

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω 1 γιγα μνημης σου ειναι σχεδον απαραιτητο για παιχνιδια...και αν οχι τωρα το πολυ σε 3 μηνες θα ειναι.Απο εκει και περα απο τις μνημες twinmos εγω δεν ειμαι και πολυ ικανοποιημενος σαν μαρκα και θα προτεινα κατι σε kingston value αν βρεις.Οσο για την καρτα γραφικων δεν κανεις λιγο υπομονη να χτυπησεις καμια καλυτερη σε "ξεστοκαρισμα" του πλαισιου?Χθες-προχθες εδιναν 6800GT 79 ευρω...

Link to comment
Share on other sites

Νμζ, πως, δικαίως, θα πρέπει να καταφύγεις στη λύση 775 για core duo. Οπότε το setup που επέλεξες είναι άριστο. Με πρπ 30 ευρώ παραπάνω πάρε 1 dimm του 1gb με την προοπτική της μελλοντικής προσθήκης ενός δεύτερου, όπως πολύ σωστά υπέδειξε ο Τsakonas. Για την προσφορά, δε νμζ να προλάβεις, καθώς αυτά τα ξεστοκαρίσματα φεύγουν σε dt. Θα ξεφύγεις από το όριο των 430, αλλά ούτως ή άλλως κουτί και τροφοδοτικό στο παραπάνω setup, με τα διαθέσιμα 60 δύσκολα θα πάρεις.

Με hec midi case+psu πας σε 90 πρπ. Οπότε με +30 για μνήμες και +30 για case+psu φτάνεις αισίως τα 490!

Link to comment
Share on other sites

Καλό το set-up σου. Για κουτακι πάρε το κλασικό του πλαισίου στα 50 περίπου, που έχει και 420αρι τροφοδοτικό. Μια χαρα θα είσαι...

Αν θές να περιμένεις για καμμια προσφορά από το πλαίσιο για vga ή οτιδήποτε άλλο, αν έχεις pc να βολευτείς μέχρι τότε καλώς, διαφορετικά και η 6600 μια χαρά είναι...

Από μεταχειρισμένα από εδω μέσα το έχεις υπ'όψιν? Προσοχή δεν πουλάω τίποτα αυτό τον καιρό, απλά όσα έχω πάρει από εδώ μου έχουν βγεί άψογα, στο αναφέρω. Μπορείς να φτίαξεις πόλυ καλύτερο σύστημα έτσι...

Τελικά, τα pro και manager που θές θα τα έχεις μια χαρα και στην σύνθεση που έχεις φτίαξει μόνος σου. Καλό θα ήταν να πάς σε 2*512 ram, ειδικά για manager καταστάσεις...:T:

Link to comment
Share on other sites

ισως για μητρικη αυτη με 945

O επεξεργαστης (για μενα) σιγουρα οχι αυτος..

Αφου ψαχνεις ανβαθμισημο...ενας απλος celeron 346 ή 351 στα 3,06 και 3,2GHz αντιστοιχα στα 50-60€ max ειναι πιο συμφερουρα λυση ,μιας και εχεις 40-50€ να τα χωσεις αλλου, και παιζει να εισαι και πιο γρηγορος απο το διπυρηνο celeron στα 2,66 oταν οι εφαρμογες (games) δεν "βλεπουν" τον 2ο πυρηνα!

Εξαλλου ελαχιστα πιο πανω ειναι και ο pentium D915.Επισης καλυτερη επιλογη απο τον d805 ..αν και θα "χασεις" 20€

Με τα λεφτα που διαθετεις δεν μπορεις να κανεις και πολλα απο καρτα...

6600GT στα 70 καλη λυση...αν πραβεις καμμια 6800GT απο πλαισιο στα 79€ ακομα καλυτερα..

Κυκλοφορει και μητρικη με 945G...

αναβαλεις για λιγο την καρτα γραφικων και παιρνεις ειτε 2χ512MB ειτε 1χ1 γιγα...και σου μενουν και μερικα € ακομα...

Τα ζυγιζεις...βλεπεις που θες να τα χωσεις για αρχη..και προχωρας...

(θα ξεκινουσα να παιζω champions manager αυτον τον μηνα με την onboard ,προσωπικα) ισως και με καποιον μικρο celeron 346 ,351 (μπας και χωρεσουν 2γιγα)

Επομενη αναβαθμιση conroe/allendale..και μετα μια καρτα..

Η ξεκινας με 2χ512ΜΒ τον 915 και με πρωτη αναβαθμιση καρτα και μετα conroe

Τhe choice is yours

Link to comment
Share on other sites

αν και πολυ δυσκολο το οριο των 430....να η προταση μου...παμτως καλο θα ηταν να επερνες της ασροκ που προτινει ο ntg 20 ευρο δεν ειναι και πολλα...παντως αν οντως δεν τα εχεις παρε καλητερα την ασους εκδοση μιας και ειναι η μαμα της ασροκ...καλητερη ισως να ειναι....και θα ελεγα καλητερα να επερνες πρωτα το συστημα χωρις καρτα γραφικων να δεις πως παιζουν αυτα που θες με την ονμπορντ αν ικανοποιησε ριξε αλλα 512 μνημης αν οχι παρε την 7300γτ στα ιδια με την 6600γτ ειναι και μιας και ειναι και πιο καινουρια θα εχεις σιγουρα καλητερη υποστιριξη σε περιπτωση rma κλπ...αυτα :flower:

φυσικα του δινεις και καταλαβαινει απο O/C ο επεξεργαστης με αερα πιανει σιγουρα τα 3,2Ghz....

post-3444-1416072875,1245_thumb.gif

Link to comment
Share on other sites

Πρώτ' απ' όλα να σας ευχαριστήσω όλους για τις απόψεις σας.

Με τον όρο αναβαθμισιμότητα εννοούσα socket775, DDR2 και PCI-X. Ουσιαστικά το σύστημα θα μείνει ανέγγιχτο για πάνω από χρόνο (εκτός ίσως από τις μνήμες).

Για το λόγο αυτό και επειδή ο χρήστης θα το χειρίζεται στο "ρελαντί" έλεγα να πάρω από τώρα έναν διπύρηνο μην τυχόν και παίξουν τίποτα εφαρμογές/παιχνίδια που να το χρειάζονται σε κάνα χρόνο, οπότε να είμαι καλυμένος απέναντι στο χρήστη.

Επίσης όσον αφορα τη μητρική θέλω κάτι εντελώς ... φθηνό. Το σύστημα δεν πρόκειται να κλοκαριστεί ΠΟΤΕ. Οπότε θέλω απλώς να λέιτουργεί σωστά. Επίσης επειδή ο άμεσως αντίπαλός τησ, η ASUS P5DV2-MX , μπορεί να φορέσει μνήμες μέχρι τα 533Mhz προτίμησα την ASRock.

Όσον αφορά τις μνήμες μάλλον θα προσανατολιστώ σε Kingston Value μιας και τις θεωρώ (από τα λεγόμενά "σας") πολύ βολικές.

EDIT: tolis86--> ενδιαφέρουσα σύνθεση! Σε ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

μπορεις να του το κλοκαρεις εσυ! αν οντως δε τοτε παρε τον 820 που ειναι 2,3 ευρο ακριβωτερος και δουλεβει στα 2,8 με 800φσβ... μπορει μεχρι 533 αλλα αφου ο φιλος σου δε θα το κλοκαρει και το θελει για το πεσ5 τοτε τι να κανει τα 667 ή ακομα και τα 800 μη πω 1033? ασε που η ασροκ που λες εχει και δδρ1 και δδρ2 και agp & pciexpress...μπαχαλο....

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από regent

Με τον όρο αναβαθμισιμότητα εννοούσα socket775, DDR2 και PCI-X. Ουσιαστικά το σύστημα θα μείνει ανέγγιχτο για πάνω από χρόνο (εκτός ίσως από τις μνήμες).

Tωρα καπως το ξεκαθαρισες...

Θα ελεγα τοτε..στα προηγουμενα μου...

την asrcock με 945 G...δεν βαζεις καρτα γραφικων για αρχη και τα 70-80€ τα διαθετεις για να παρεις τον 915 (+20€)(σαφως ανωτερος...μην ψαρωνεις τοσο απο το διπυρηνο του 805) και αλλη μια 512αρα ddr2 ωστε να εισαι με 2χ512 απο την αρχη...

Το μονο που χρειαζεται ειναι να πετυχεις καποια προσφορα απο πλαισιο για καρτα...

Ετσι αντι να στερηθει(ς) επιδοσεων μιας και θα παιζεις single channel με μια ddr2 (αλλα και τον d805) απλα θα στερηθει(ς) για λιγο απο γραφικα μιας δεν ειναι κατι σπουδαιο η οnboard αλλα το manager το εχει χαλαρα...

edit.

εδω ο 915..

Ουτε τον 820 μην παρεις...

Link to comment
Share on other sites

κοιτα δε θα δει ο φιλος σου διαφορα σε κατι η τουλαχιστον συμαντικη με τα 667 σε σχεση με τα 533..αλλα θα μου πεις ιδιες ειναι σε τιμη και πιο δυσευρετες οι 533....θα συμφωνησω....667 σου λεω να παρεις...

Link to comment
Share on other sites

η 9 σε σχεση με την 8 σειρα ειναι καλητερη αλλα προσπαθουμε να περιορισουμε το κοστος στα 430...παντως εκτος απο καπως καλητερη θερμικη συμπεριφορα δεν εχει μεγαλη διαφορα κιας εχει 4μβ κασ αντι 2 που εχει ο 820..τεσπα....καλητερα ο 915 αλλα 430 ειναι αυτα...

Link to comment
Share on other sites

περα απο ολα αυτα που ειπες...και η cache δεν ειναι αμελητεα..ειναι και στα 65nm ο 915 εναντι των 90nm που ειναι ο 820..

Θεωρητικα μιλωντας...και oc να μην κανει μαζι με την 945 conroe certified μπορει να μπει στο bios να βαλει fsb 266 (θα μπουν διαιρετες ,λογικα αυτοματα ,μιας και υποστηριζει conroe) και θα τρεχει χαλαρα στα 14χ266....Δεν νομιζω να θεωρειτε αυτο oc...???:hehe:

Δεν αξιζει αυτο 20€??

σελιδα με λιγα specs για τον 915 και ιδια

σελιδα με λιγα specs για τον 820

Link to comment
Share on other sites

Πάντως με μια ματιά που έριξα στο tomshardware.com (για μια 2η γνώμη και όχι αμφισβητώντας σας) στα cpu charts και συγκρίνωντας τον 805 με τον 920 (δεν είχε 915) οι διαφορές ναι μεν υπάρχουν αλλά είναι μικρές (σε μερικές περιπτώσεις ο 805 "γράφει" καλύτερα νούμερα πχ. Fear benchmark). Οπότε βάζοντας κάτω τα πράγματα λέω πως αυτές οι διαφορές ακόμα και είχε 2 συστήματα δεν θα μπορούσε να τις παρατηρήσει ο λος ενδ θσερ για τον οποίο προορίζεται το σύστημα, οπότε τα 20 μπορούν να γίνουν μνήμη. Ακόμα πάντως θέλει σκέψη...

Link to comment
Share on other sites

βαλε και κανενα link απο αυτο που ειδες ....

Μοιαζει λιγο απιστευτο ενας διπλοπυρηνος celeron στα 2,66 να περναει ενα διπλοπυρηνο pentium στα 2.8...(ειτε τον 820 ειτε τον 915)....

βεβαια αν ειναι να πανε τα € σε μνημη (δλδ 2χ512) καλος ειναι και ο d805

Link to comment
Share on other sites

μην το κοιτας αυτο....

δεν μπορω να στο εξηγησω...αλλα ουτε για καρτα μιλαει ....ουτε ρυθμισεις...

Απλα ειναι η βαση δεδομενων του απο πολλα reviews ...(και πολλες καρτες γραφικων)

δες εδω ενα πιο καλο...(λινκ)

και αν ψαξεις στο google θα βρεις και αλλα ..

Γυρνα σελιδες μπρος πισω στο λινκ που σου εδωσα...νομιζω θα δεις πολλα..

Παντως αν ειναι να πας για 2χ512 παρε οτι πιο φτηνο βρεις..

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ΝTG

....ενας διπλοπυρηνος celeron στα 2,66...

O 820 είναι Pentium D όπως και ο 915 και 920. Απλά είναι πιό παλιά σειρά, με 2*1mb cache.

Εκτώς και αν κάτι μου διαφευγει...

Link to comment
Share on other sites

θελω να αγορασω την ASROCK 775DUAL-VSTA λεει οτι περνει agp 4x,8x αλλα και pci-e 4x και οχι 16χ εχει καμια διαφορα στην αποδοση? και θα μπορω να βαλω ολες τις pci-e που κυκλοφορουν στο εμποριο?

Expansion Slots

AGP Slots :1x AGP 4X/8X

PCI Express x16 :None

PCI Express x4 :1

PCI Slots :4

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.