Jump to content



ΕΠΕΙΓΟΝ: bios αναβάθμιση και καταστροφή;


fonzi

Recommended Posts

Πριν λίγο έκανα με winflash προσπάθεια να περάσω το νέο επίσημο bios 4.06 της DFI στην ultra-d μητρική μου.

Ενώ έδειξε ότι έγινε κανονικά η διαδικασία, μου ζήτησε επανεκκίνηση. Πάει να ξεκινήσει και τίποτα!!! Δεν δίνει καν σήμα στην οθόνη! Σαν να πήρε λάθος bios (δεν ισχύει αυτό!).

Εχω ένα παλιό bios σε δισκέτα αλλά φυσικά δεν την διαβάζει.

Τι να κάνω;; Υπάρχει λύση;

Το κακό είναι ότι έχω μόλις πάρει διπύρηνο για 939 (γι αυτό χρειάστηκα και νέο bios).

H μητρική είναι αγορασμένη από multirama. Είναι μέσα στην εγγύηση. Τι να τους πω;

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από pigassos19

Παντως δεν ειναι και πολυ καλη ιδεα να φλασαρεις το bios μεσα απο windows!

Το καλο ομως ειναι οτι αν παθει κατι σε καλυπτει η αντιπροσωπια!

Γιατί δεν είναι? Αυτά είναι δεισιδαιμονίες. ’λλωστε κάποιες εταιρίες έχουν μόνο Windows flash, καλή ώρα όπως η Acer που αγαπάει ο Σωτηράκις™. :p

Edit: Κατόπιν σχολίων και ΠΜς από πρώην μοδεράτορα ενημερώνω ότι το παραπάνω σχόλιο είναι ειρωνικό.

Link to comment
Share on other sites

Nομίζω ότι σε περίπτωση προβλήματος μετά από new BIOS flash πολλές εταιρείες ΔΕΝ παρέχουν υποστήριξη.

Λογικό αν σκεφτεί κανείς ότι δεν υπάρχει καμμιά εγγύηση ότι η διαδικασία έγινε όπως έπρεπε να γίνει.

Το καλό είναι ότι αν το μπόρντ έχει ακόμα εγγύηση το πηγαίνεις πίσω και κάνεις τον κινέζο, «Παιδιά, όλα ήταν μια χαρά και μια ωραία μέρα δεν ξαναάνοιξε, τί να πώ, δεν ξέρω...»

Για να γλυτώσεις έτσι τα όποια προβλήματα.

Αν το μπόρντ επιστραφεί στο εργοστάσιο, επισκευάζεται επιτόπου εύκολα με μια απλή αλλαγή του τσιπακίου και δεν ζημιώνεται κανένας.

Προσωπικά πάντως προτιμώ το φλασάρισμα με δισκετούλα, για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από fonzi

Κουφό! Εμεινε μισή ώρα χωρίς ρεύμα και τωρα μπουτάρει!!!!

και να σκεφτείς ήμουν έτοιμος να αρχίσω το ξεμοντάρισμα.

Και λέω δεν του δίνω άλλη μια μπας και...

Το ξέρετε φαντάζομαι το ανέκδοτο με τον πληροφορικό, τον ηλεκτρολόγο και τον μηχανολόγο που τους χάλασε το αμάξι: Λέει ο ηλεκτρολόγος "μπαταρία θα είναι", λέει ο μηχανολόγος "σασμάν", λέει ο πληροφορικός "ρε σεις, δεν βγαίνουμε και να ξαναμπούμε πήπως πάρει;" :)

Link to comment
Share on other sites

fonzi το site της DFI γράφει για το 406 bios ότι : The BIOS Upgrade for SST 49LF040B LPC flash ROM Only . Εμένα το βιοσ της dfi δεν έγραφε πάνω τον παραπάνω κωδικό οπότε προτίμησα το 329 έχει τις ίδιες αλλαγές εκτός από το παραπάνω σχόλιο. Μήπως για αυτό σου έκανε τα προβλήματα;

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά, σε κάθε περίπτωση προτιμώ bios update, μέσα από windows και με το πρόγραμμα που συνόδευε τη μητρική-έτσι δεν είχα ποτέ κανένα πρόβλημα. Με τη δισκέττα αντιθέτως έχει χρειαστεί να κάνω το σχιστομάτη;) . Καλό είναι πάντως, την ώρα του update, να μη τρέχει τίποτα άλλο (antivirus...firewall...τίποτα).

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από fonzi [Σήμερα, στις 11:50]

Υπάρχει τρόπος να το δω χωρίς να ξαναανοίξω το κουτί;

Αν μπορείτε ρίξτε και μια ματιά στο http://www.thelab.gr/showthread.php?s=&threadid=32618 να μου πείτε μια γνώμη...

Ίσως κανένα πρόγραμμα τύπου sandra pcwizard everest cpuid να το γράφει κάπου. αν τα έχεις εγκατεστημένα ψάξε το εκεί αλλιώς πιο γρήγορα και σίγουρα θα το κοιτάξεις απευθείας.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από pigassos19

Και να αποσαφηνισουμε οτι από δισκετα δεν κανουμε ποτε bios flash!!

Τα αρχεια τα αντιγραφουμε στο εικονικο δισκο του DOS και απο εκει κανουμε το bios flash!

Ποτέ δεν αντιπετώπισα πρόβλημα με την δισκετούλλα πάντως.

ΕΝΝΟΕΙΤΕ ότι πριν την χρησιμοποιήσω έριχνα κάμποσο τσεκάρισμα για να δώ αν είναι οκ. ;)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από pigassos19 [Σήμερα, στις 11:44]

Παντα ετσι γινεται μεχρι να αντιμετωπισεις το προβλημα και μετα θα ποσταρεις και εσυ

"παιδια βοηθεια αναβαθμιση bios και καταστροφη"

Φίλε, δίκιος έχεις, ποτέ μην λες ποτέ.

Αλλά τουλάχιστον για τις δισκετούλες, επειδή ξεκίνησα με λειτουργικό που ήταν σε αυτές (MSDOS 4.0) έχω μάθει τα χούγια και τις παραξενιές τους τόσα χρόνια τώρα... ;)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.