Jump to content


Επειγον παιδια μαλλον κατι καηκε


o polonos

Recommended Posts

Λοιμπον παιδια σημερα το απογευμα εκει που επαιζα nfs carbon κολλησε το συστημα...

Εκανα restart και μου εβγαλε μια μαυρη οθονη για να μπω στο save mode αλλα δεν εμπεινε και εκανε restart ξανα.

Δοκιμασα πεντε φορες να μπω αλλα τπτ.

Ξανα κανω μια δοκιμη και οθονη δεν κανει τπτ και βγαζει εναν μακρυ ηχο απο την μητρικη.

Τα fans δουλευουν κανονικα η gpu γυρναει και αυτη.

Δοκιμασα τον σκληρο δισκο σε αλλο πισι αλλα νδεν το βρηκε ...

Μετρησα την ταση σε ενα molex με ψυφιακο πολυμετρο και εβγαζε 11.80 V

Εσεις τι λετε να ειναι ???

Ευχαριστω:(

Link to comment
Share on other sites

Λοιμπον αφου του εβγαλα της μνημες δουλεψε.

Αλλα..... παλι δεν μπαινει στα windows για 3η φορα μεσα σε δυο εβδομαδες....

Ειναι δυνατον ο δισκος να χανει τα δεδομενα απο μονος του???

Link to comment
Share on other sites

Μπα δεν πρεπει να ειναι θεμα δισκου!Και εμενα μου το εκανε αυτο ενα καιρο και για μπω στα win επρεπε να τον βγαλω απο την πριζα και μετα ολα οκ!

Αν θυμαμαι καλα μετα απο ενα φορματ εστρωσαν ολα!

Οποτε αν εχεις καιρο να τον φορμαρεις δοκιμασε το και αν παλιδε γινει τιποτα μετα ειναι hardware problem!

Link to comment
Share on other sites

Μου εκανε σχεδον το ιδιο την περασμενη εβδομαδα δυο φορες!! αλλα δεν εβγαζε το ηχο.

Και επρεπε να κανω φορματ για να μπω, δλδ 3 φορματ μεσα σε 14 ημερες.....

Οταν λες θεμα hardware τι εχεις κατα νου ???

Μαλλον θα ειναι απο το τροφοδοτικο εεε???

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από o polonos

Δοκιμασα τον σκληρο δισκο σε αλλο πισι αλλα νδεν το βρηκε ...

Αυτό θα μπορούσε να είναι μεγάλο πρόβλημα πως το προσπερνάς έτσι? Αν δε τον βρίσκει τον σκληρό σου σε άλλο pc πως τον βρίσκεις το δικό σου για να του κανείς format? Και ναι γίνεται ένας δίσκος να καταστραφεί και να χάσει τα δεδομένα του.

Επίσης βλέπω ότι γραφείς στην υπογραφή σου no name τροφοδοτικό και water cooling εκτός και αν το έχεις βάλει μονό για ησυχία o/c και no name τροφοδοτικό δε πάνε μαζί.

Η τάση που μέτρησες δεν είναι καλή αλλά έχω δει αρκετά pc να δουλεύουν με αυτή οκ φυσικά αν σε full load πέφτει πολύ παρακάτω (πχ 11,6-,7) έχεις 100% πρόβλημα με αυτό.

Σίγουρα χρειάζεσαι ένα καλύτερο τροφοδοτικό ακόμα και ένα 350αρι Chieftec ή Fortron θα ήταν αρκετό και ασφαλές για το σύστημα σου. (αν σκοπεύεις να αναβαθμίσεις θα πρέπει να πας και σε κάτι λίγο μεγαλύτερο)

Link to comment
Share on other sites

Λοιμπον η ταση σε full load παει στα 11.90

Το πισι ειναι default ολα.

Υδροψυξη ειναι για την ησυχια μου.

Δλδ ο δισκος την εχει ακουσει ???

Ελεος, 3 φορματ μεσα σε 14 ημερες ???

Link to comment
Share on other sites

Πολωνέ, τσέκαρε το δίσκο σου με τα Seatools της Seagate η κάποιο άλλο διαγνωστικό...

Αφού σου κάνει τόσα κουλά όπως λες μην τον αφήσεις έτσι. Κι αν βγάλει άλλα αντι άλλων RMA σούμπιτος! Αν και μόνο το γεγονός οτι δεν τον αναγνώρισε το άλλο pc είναι σημάδι κακής λειτουργίας. Ελπίζω να παίρνεις τακτικά backup.

Και το PSU σου καλό θα ήταν να το αντικαταστήσεις με κάποιο πιο αξιόπιστο. Πχ τo no-name που έχω στο media center στην 12αρα idle/load έχει 11.95/12.20...ανεβαίνει όπως στο δικό σου...αλλά δε θα το κρατήσω για πολύ ακόμα...για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο.

Link to comment
Share on other sites

Πηρα το τεχνικο τμημα του πλαισιο.

Τους τα ειπα ολα και ο τυπος που ειπε οτι μαλλον ειναι σκληρος δισκος.

Μου ζητησε να τους στειλω την μητρικη, μνημες, σκληρο, τροφοδοτικο, και την καρτα γραφικων.

Αφου το μηχανημα ειναι στην εγγυηση ας κοψουν τα κεφαλια τους.....

Οποτε λογικα την Δευτερα θα το εχω πισω στα χερια μου.

Σας ευχαριστω ολους παιδια :flower: :flower: :flower:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.