Jump to content


DS3 & DDR6400 & Χ1800ΧΤ μπερδέματα....αλλοιωση χρωματος και αλλα πολλα.


greekfragma

Recommended Posts

καλησπερες.

το συστημα εχει ως εξης

Intel Core2Duo 6600

Gigabyte 965P-DS3

MSI X1800XT

SuperTalent 2x1GB 6400

Hiper Type-R 580w

Το συστημα ειναι υδροψυκτο σε

cpu/vga στα default με θερμοκρασιες

25/45 σε ηρεμια και

30/55 σε φορτιο

ετρεξα memtest ολα καθαρα.

ελεγξα τασεις με πολυμετρο ολα οκ.

σε τελειως ανυποπτους χρονους ειτε παιζω καποιο game ειτε απλα σερφαρω ιντερνετ το μηχανακι κολλαει ξαφνικα και τραβαει restart.

να συμπληρωσω οτι οι θερμοκρασιες σε chipset ειναι εως 40 βαθμους λογω ενος thermaltake Extreme Spirit II με το οποιο εχω μεινει εκπληκτος απο την ησυχια και την αποδοση του

και οι θερμοκρασιες σε pwm δεν ξεπερνανε τους 45.

τι κι αν πειραξα ΟΛΕΣ τις τασεις ακομα και στα αρχικα ρολογια το μηχανημα συνεχιζει τα παλαβα του.....στην αρχη νομιζα οτι ηταν ραπτορας αλλα εριξα και ενα διαγνωστικο με τα data lifeguard tools και ειναι ολα οκ.......

καμια ιδεα?(Amd powahhhhhhhhhhh) :bye:

Link to comment
Share on other sites

για το φοβο των ιουδαιων κανενα δευτερο τροφοδοτικο σχετικα "δυνατο" δεν παιζει??

Υποθετω οτι τα ειδε ολα σε oc κατασταση..και πλεον "πλεει τα ισθμια"....

Aν το καλοσκεφθεις 30Αμπ...βγαζει στις 12αρες...

τα 15 τα εχει στο χαλαρο η καρτουλα(με ενα ελαχιστο περιθωριο λαθους)....τα αλλα φτασαν για το cpu?

Link to comment
Share on other sites

μηπως παιζει κατι με τους 6.10 ?

θα δοκιμασω και 6.11 μπας και αλλαξει κατι........

καλωδια αλλαχτηκαν.μνημες επισης......τροφοδοτικο δεν εχω αλλαξει ακομα αλλα αφαιρεσα οτιδηποτε περιττο επανω και αφησα μονο εναν ραπτορ.ξανα τα ιδια..........ψαχνω στο γουγλη για προβληματα των 6.10 με Χ1800 και Χ1900 σειρα και το 965.........

το μονο που θελω να αποφυγω ειναι αλλαγη μητρικης.............αντε ξεστησε νερα κλπ κλπ κλπ......

αν βρει κανεις τιποτα πειτε ρε παιδια γιατι ειμαι τοοοοοοοσο καιρο και ακομα δεν καταφερα να σταθεροποιησω το συστημα

(amd powahhhhhh) :cry:

Link to comment
Share on other sites

Γιώργο εγώ δεν είχα κανένα προβλημα τόσο καιρό, με κλοκαρισμένο-ακλοκάριστο σύστημα.

Πιθανές λύσεις:

1) βάλε τους 6.9 - 6.11

2) βάλε άλλο PSU

3) αν εμμένουν τα προβλήματα...τσέκαρε τη mobo

4) σου είπα πάρε ASUS :p :P

5) δε σε ρωτάω καν αν έχεις κάνει σωστά συναρμολόγηση, εννοούνται αυτά

6) το HOTFIX?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από gznp

5) δε σε ρωτάω καν αν έχεις κάνει σωστά συναρμολόγηση, εννοούνται αυτά

Το λες τώρα αυτό σε άνθρωπο που για crossfire έβαζε nvidia drivers (ή το ανάποδο δεν θυμάμαι):hehe:

Φραγμούληηηηηηηηηηηηη:hug:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από darkCount

Το λες τώρα αυτό σε άνθρωπο που για crossfire έβαζε nvidia drivers (ή το ανάποδο δεν θυμάμαι):hehe:

Φραγμούληηηηηηηηηηηηη:hug:

χααχαχαχαχααα...

Επιμενω να ξεκαθαρισεις με το psu...

Aν ξεζουμιστικε πριν ....πολυ πιθανο να μην βλεπεις οτι φταιει αυτο!

Φανταζομαι στην "παρεα" θα παιζουν πολλα οποτε δεν ειναι τιποτα να δοκιμασεις καποιο αλλο.

(οχι οτι φταιει αυτο σιγουρα...αλλα μιας και υπαρχει κατι παρομοιο εδω οπου το ιδιο το τροφοδοτικο με πιο ελαφρυ συστημα δεν..λεω μηπως)

Link to comment
Share on other sites

τελικα το προβλημα ειναι τροφοδοτικο............

δοκιμασα με μια Χ1950ΧΤΧ και τα πραγματα χειροτερεψαν..........βγαζοντας ΟΤΙ ΠΕΡΙΤΤΟ ειχα.....ακομα και μερικα 12αρια αθορυβα ανεμιστηρια απο την μια 12αρα γραμμη ΚΑΙ οι 2 καρτες επαιξαν σωστα...........

που φτασαμε ρε γμτ...............hiper 580 type-r να μην τραβαει 6600 Χ1800ΧΤ ενα ραπτορα και μερικα 12αρια fans.....ολα default:(

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από greekfragma

που φτασαμε ρε γμτ...............hiper 580 type-r να μην τραβαει 6600 Χ1800ΧΤ ενα ραπτορα και μερικα 12αρια fans.....ολα default:(

Δεν παίζει με τίποτα να μην τα σηκώνει (εκτός αν παίζει βλάβη).

Εδώ 350αρια του κιλού τα σηκώνουν αυτά που λες...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από spc [Σήμερα, στις 21:58]

Δεν παίζει με τίποτα να μην τα σηκώνει (εκτός αν παίζει βλάβη).

Εδώ 350αρια του κιλού τα σηκώνουν αυτά που λες...

υπαρχει περιπτωση με τον καιρο και το συνεχες overclock επι 1 χρονο να μειωθηκε η αποδοση του?

Link to comment
Share on other sites

Πάντως εγώ με ένα LC-powa 420w, τον Ε6300 με 1.30v, την Χ1800ΧΤ κλοκαρισμένη όσο πάει, μπόλικα ρεύματα σε chipset, pci-e, fsb, ram, 2 12άρηδες, 2 δίσκους, 4 usb, Audigy, δεν έχω κανένα απολύτως πρόβλημα, και το pc μένει 24/7 ανοικτό (ως κατεβαστήρι... LOL!), και παίζω και κανα game..

Παράξενο δεν είναι?

μήπως είχε πρόβλημα το συγκεκριμένο τροφοδοτικό?

Link to comment
Share on other sites

στα μικρα τροφοδοτικα βολευει (και βοηθαει) να εχει μια δυνατη 12αρα παρα δυο αδυναμες..!

Το type-r αν και 580watt ...μονο 30αμπ μπορει να δωσει...δλδ 360watt ...κατι που κανουν ολα τα σημερινα τροφοδοτικα που σεβονται το εαυτο τους....αλλα στα 420-450watt..

Οσο να πεις ...μετα απο ενα χρονο εχει γερασει και αυτο...(βασικα παω στοιχημα οτι η XT το ξεζουμισε. )

Link to comment
Share on other sites

λοιπον επανερχομαι με καινουρια δεδομενα.....

η 1800ΧΤ ξανα μανα τα ιδια..........ενω η Χ1950ΧΤΧ ανετη...........θα παω να την ελεγξω στο μαγαζι σε αλλο συστημα αυριο.

κατι μου λεει οτι αρχισε να ψοφαει.............επισης μια διευκρινηση..........δεν την ξαναπαταω με MSI απο το γνωστο ''περιπτερο''

σε περιπτωση που φταιει οντως η καρτα για rma θα ζητησω υλοποιηση διαφορετικης εταιριας......

παω να την φλασαρω να δω τι γινεται........

Link to comment
Share on other sites

ακομα πιο καινουρια δεδομενα.......

το συστημα μολις βαρεσε μπλε οθονη και με την Χ1950ΧΤΧ με την οποια και επαιζα χωρις προβλημα (ετσι νομιζα) για περιπου καμια ωρα ξανα.

η μπλε οθονουλα μου εγραψε

κατι για ati2cqag.dll

γουγλαρα και ειδα οτι πολλα μπορει να φταινε.....απο drivers, τροφοδοτικο μεχρι και μητρικη.......

παω να αλλαξω drivers και τα ξαναλεμε.........οποτε αυριο θα παρω παραμασχαλα και το hiper.......

this will be a very long night:(

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.