Jump to content



Οι φαεινές ιδέες...


dpolal

Recommended Posts

Έχω το LianLi V1000 PlusII.

Στον πίσω 12άρη ανεμ. μπορεί να προσαρμοστεί ένα μεγάλο flap (πώς δι@ολο λέγεται) έτσι ώστε να κατευθύνεται ο αέρας κατευθείαν πάνω στην ψύκτρα του επεξεργαστή.

Είχα γυρίσει λοιπόν ανάποδα τον ανεμ. με αποτέλεσμα να βάζει αέρα στο κουτί και να το στέλνει πάνω στην cpu.

Είχα προσαρμόσει και ένα πανελάκι για μέτρηση των θερμοκρασιών αλλά από ένα σημείο και μετά ο σένσορας που είχα στο ύψος των pci καρτών βάραγε κάτι 40άρες και κτύπαγε συναγερμό συνέχεια... :eek:

Όντως, η περιοχή γύρω από τις ρci κάρτες έβραζε.

Δοκίμασα ένα σωρό κόλπα αλλά τίποτα, δεν έβλεπα φώς και το πρόβλημα εξακολουθούσε.

Τελικά μετά από πολλές δοκιμές σκέφτηκα να αλλάξω τον πίσω ανεμ. έτσι ώστε να βγάζει τον αέρα από το κουτί.

Αυτό ήταν :cool: , το πρόβλημα απλά εξαφανίστηκε.

Για κάποιο λόγο ο αέρας που έμπαινε στο κουτί παγιδευόταν και ανέβαζε την θερμοκρασία υπερβολικά.

Εγώ και οι ιδέες μου... :tomato:

Link to comment
Share on other sites

Ε ναι ρε φίλε αφού και το μπροστά ανεμηστήρι σου βάζει αέρα στο κουτί. Οπότε αφού βάζανε και τα 2 δεν έκανε τον κύκλο του ο αέρας με τελική έξοδο όπως είχε σχεδιαστεί. Καλό είναι να μη κάνεις επεμβάσεις στη ροή χωρίς να είσαι σίγουρος για το αποτέλεσμα.

Αν θές να ρίξεις αέρα κατευθείαν πάνω στη cpu ίσως να μην πειράζει τόσο να τοποθετήσεις έναν στο καπάκι απέναντι απο cpu, όπως έχουν και κάποια άλλα κουτιά.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε, στο συγκεκριμένο κουτί ο χώρος της μητρικής και των dvd συσκευών είναι σε ξεχωριστό διαμέρισμα και είναι τελείως ανεξάρτητος...

Ουσιαστικά δεν υπάρχει καθόλου ροή αέρα από μπροστά παρά μόνο οι τρύπες της πρόσοψης (ολόκληρη η πρόσοψη είναι διάτρητη) που βοηθάνε στην αναπνοή των συσκευών.

Ο μπροστινός 12άρης ανεμ. που βρίσκεται στο κάτω διαμέρισμα του κουτιού φυσάει μόνο τους δίσκους και το τροφοδοτικό. ;)

Link to comment
Share on other sites

Ελπίζω αυτό να το έχεις δεί

http://www.lian-li.com/Product/Chassis/Middle_Tower/V_Cool/M_V_C_PC-V1000plus_2.htm

Τεσπα, υποτίθεται πως όταν δίνεις τόσα λεφτά για ένα κουτί σου προσφέρει και τις βέλτιστες λύσεις. Απο εκεί και πέρα αν βρείς κάτι που να λειτουργεί όντως βελτιστοποιητικά τζάμπα τα 200+ ευρώ που χαράμισες :) Παίρνεις ένα με 50 euro, και το κάνεις στα μέτρα σου

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από DuKe [Χθες, στις 23:03]

Ελπίζω αυτό να το έχεις δεί

http://www.lian-li.com/Product/Chassis/Middle_Tower/V_Cool/M_V_C_PC-V1000plus_2.htm

Τεσπα, υποτίθεται πως όταν δίνεις τόσα λεφτά για ένα κουτί σου προσφέρει και τις βέλτιστες λύσεις. Απο εκεί και πέρα αν βρείς κάτι που να λειτουργεί όντως βελτιστοποιητικά τζάμπα τα 200+ ευρώ που χαράμισες :) Παίρνεις ένα με 50 euro, και το κάνεις στα μέτρα σου

Φίλε, το συγκεκριμένο κουτί στο Link είναι το 1000B PlusII.

Εγώ έχω το αμέσως προηγούμενο στο οποίο δεν υπάρχει ο ανεμ. στο ύψος των pci καρτών, ο οποίος όπως βλέπεις στο site είναι αυτός που βγάζει ολόκληρο τον θερμό αέρα από το κουτί.

Τεσπά, είχα γράψει και παλιότερα για το συγκεκριμένο κουτί ότι γενικότερα ΔΕΝ είναι καλό από άποψη εργονομίας και χώρων.

Mπορεί η ποιότητα κατασκευής να είναι κορυφαία ΑΛΛΑ ο σχεδιασμός του έχει πολλά προβλήματα.

Επιπλέον, ΔΕΝ χωράει με τίποτα κανένα modular PSU στο χώρο που έχει.

Αναγκαστικά λοιπόν βγάζεις το δεύτερο cage για τους σκληρούς δίσκους για να κάνεις την δουλειά σου ή βρίσκεις απλό PSU.

Φυσικά, τα παραπάνω ΔΕΝ τα διάβασα σε κανένα review στα site που κοίταξα όταν έκανα την έρευνα αγοράς (και κοίταξα πολύ πίστεψε με), παρά μόνο σχόλια που το εκθείαζαν.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.