Jump to content


Περί RAID 5 ο λόγος


Diogenhs

Recommended Posts

Ετοιμάζομαι να φτιάξω ένα RAID 5 σύστημα με 3 WD 320Gb SATA 2 δίσκους. Οι ερωτήσεις μου είναι οι εξής :

1. Θα πρέπει να δημιουργήσω logical partitions στους 3 δίσκους πριν τους βάλω σε συστοιχία η δημιουργώ 1 logical partition αφού μπουν σε Raid ?

2. Σε περίπτωση που προσθέσω αργότερα ένα δίσκο θα πρέπει να κάνω rebuild την συστοιχία η απλά αυξάνει η χωρητικότητα του εικονικού δίσκου και συνεχίζω κανονικά χωρίς πρόβλημα με τα δεδομένα μου ?

3. Ξέρει κανείς κάνα κάλο utility για να παρακολουθώ την συστοιχία και να με ειδοποιεί αν κάποιος δίσκος βαρέσει ? Έχω υπόψη μου τα HdTune και SpeedFan αλλά δεν νομίζω να δουλεύουν με Raid δίσκους.

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Diogenhs

Κανένας άλλος για το δεύτερο ερώτημα ?

Τα utilities των κατασκευαστών (Intel, NVidia) παρέχουν κάποιες δυνατότητες για προσθήκη δίσκων / αλλαγές στο array.

Δεν θυμάμαι όμως αν περιλαμβάνουν και την περίπτωση που λες (προσθήκη δίσκου σε Raid 5).

Link to comment
Share on other sites

..δυστυχώς θα σε απογοητεύσω αλλά προσθήκη δίσκου στο array αφού το έχεις φτιάξει ήδη, δεν γίνεται....και αν υπάρχει μια περίπτωση να γίνεται σίγουρα θα πρέπει να σβηστούν τα δεδομένα. !!!!! και αυτό πολύ απλά, γιατί όταν φτιάχνεις το array από το bios του controller γράφονται πληροφορίες σε όλους του δίσκους και ο καθένας έχει δικό του μοναδικό id ...τώρα υπάρχουν και κάποιοι controller που μπορεί να το κάνουν αυτό αλλά μιλάμε για πανάκριβου stand alone και scsiU320 συνήθως.

Link to comment
Share on other sites

Οκ. Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Απο οτι κατάλαβα θα πρέπει όταν αποφασίσω να βάλω και άλο δίσκο να βρώ κάπου να αποθηκεύσω τα 600Gb των δύο πρώτων και να κάνω πάλι rebuild την συστοιχία.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Diogenhs [Σήμερα, στις 20:02]

Οκ. Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Απο οτι κατάλαβα θα πρέπει όταν αποφασίσω να βάλω και άλο δίσκο να βρώ κάπου να αποθηκεύσω τα 600Gb των δύο πρώτων και να κάνω πάλι rebuild την συστοιχία.

...ακριβως...η παιρνεις απο τωρα 4x320 και γλυτωνεις την μανουρα μετα :) ...ξερεις τι ειναι να κατσεις να κανεις copy 600gb :blink:

Link to comment
Share on other sites

Δεν αμφισβητώ τον Mortis αλλά επειδή ξέρω ότι κάποιες αλλαγές στο array γίνονται σίγουρα μέσω utiliies (μιλάμε πάντα για τα official) - το BIOS πχ δεν είναι ο μόνος τρόπος να στήσεις ένα array - θα έλεγα να το τσεκάρεις μία μήπως και γίνεται το συγκεκριμένο (εκτός αν ο Mortis έχει δοκιμάσει συγκεκριμένα την προσθήκη δίσκου σε Raid 5 και ξέρει ότι δεν παίζει).

Link to comment
Share on other sites

και γω εχω την εντυπωση οτι σε raid 5 μπορεiς να προσθεσεις δισκο και μετα, αρκει να πας στο bios του controller και να κανεις add τον δισκο στο array. Θα προσπαθησω αυριο να κανω μια δοκιμη σε εναν controller της adaptec αν και νομιζω οτι το ειχα κανει στο παρελθον επιτυχιμενα...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.