Jump to content


Philips 190X6FB ή LG L1952TQ-SF


Daytime Dreamer

Recommended Posts

Ειμαι αναμεσα σε αυτες τις 2 οθονες μιας και κυμαινονται στα λεφτα που σκοπευω να δωσω. Εχω ακουσει πολυ καλα λογια για την 190X6FB της Philips και υπαρχει και ενα thread στο insomnia.gr που οσοι την εχουν αγορασει λενε οτι εχει φοβερη φωτεινοτητα, πολυ καλο μαυρο, και δεν παρατηρουν ghosting.

Το θεμα ειναι οτι στα ιδια λεφτα παιρνω την LG L1952TQ-SF που εχει 4ms αντι των 8ms της philips.

Eσεις τι θα κανατε? Εχει κανεις δει/χρησιμοποιησει καμια απο τις παραπανω οθονες?

Και κατι αλλο : Ολοι λενε για το τι panel χρησιμοποιει η καθε οθονη αλλα δεν εχω κατλαβει ακομα τι σημαινει αυτο μιας και ειναι η πρωτη tft που θα αγορασω και δεν εχω ασχοληθει σχεδον καθολου με tft οθονες. Αν μπορουσε καποιος να δωσει ενα link η να εξηγησει στα γρηγορα τι ειναι ας πουμε το ΤΝ panel it would be helpful :D

Link to comment
Share on other sites

Απο οτι διαβασα στα γρηγορα τα ΤΝ πανελ ειναι χειροτερα σε χρωματα και γενικως εικονα απο τα PVA/MVA πανελ αλλα υπερτερουν στα ms (responce time).

Ξερει κανεις οι συγκεκριμενες οθονες τι πανελ φορανε? :...:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από MaGiCMaN

http://www.prad.de/en/guide/screen3401.html

http://www.prad.de/en/guide/screen2408.html

γενικοτερα για τα πανελ δες εδω http://www.tftcentral.co.uk/specs.htm

Thanks dude! Πληροφοριθηκα αρκετα απο αυτο το λινκ. Πως ομως μπορουμε να δουμε οι συγκεκριμενες οθονες τι πανελ φορανε?

Αυτο το καταστημα φερνει ελλαδα? Μαζι με τα μεταφορικα αξιζει η μπα?

Link to comment
Share on other sites

φιλε εγω απο εχτες τη φιλιψ(δεν ειχε κανενα καμενο πιξελ) και ειναι παρα πολυ καλη τα χρωματα πλουσια η εικονα πολυ καθαρη και δεν εχει καθολου γκοστινκ.... το μονο αρνητικο το οτι δεν εχει πολυ μεγαλες γωνιες θεασης αλλα δε με απασχολει καθολου αφου εγω καθομαι ευθεια μπροστα της οποτε....δεν εχω δουλεψει σε αλλη τφτ βεβαια αλλα απο την crt lg flatron f700p ειδα πολυυυυ μεγαλη διαφορα......

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Μολις αγορασα την 190Χ6 Philips. To μονο προβλημα ειναι κατι γραμμες που σαρωνουν στην οθονη και δεν μπορω να καταλαβω αν φταιει η οθονη, η αναλογικη συνδεση, αν κανουν παρεμβολες τιποτα αλλα ηλεκτρονικες συσκευες εδω διπλα η αν πρεπει να την συνδεσω ψηφιακα. Ειχε κανεις κανενα τετοιο προβλημα?

Οι γωνιες ναι δεν ειναι φοβερες αλλα ικανοποιητικες. Αυτο που μου κανει εντυπωση ειναι οτι εχω χωρο πλεον στο γραφειο και μου φαινεται και τεραστια! :jump:

Link to comment
Share on other sites

Ναι επαιξα με αυτα αλλα αυτα ειναι για να κανεις την οθονη πιο sharp η πιο blurry. Ειναι παραξενο γιατι οι γραμμες που και που εξαφανιζονται και μετα απο λιγο επανερχονται. Μηπως επηρεαζει την οθονη κατι αλλο εδω γυρω .... χμμμ

Αnyway, παω πλαισιο να παρω DVI καλωδιο να την συνδεσω να δω αν βλεπω καμια διαφορα. Θα βαλω και την 6800 γιατι προς το παρον ειμαι με την οnboard (intel extreme graphics 2). Στο HTPC την εχω συνδεσει :D

Link to comment
Share on other sites

Μπας και πουθενά κοντά έχεις κανένα μετασχηματιστή ή κάτι παρόμοιο; Σε CRT τουλάχιστον κάνουν τρελά νερά (σα να δουλεύει στα 60Hz ενα πράγμα) αλλά συνεχόμενα όπως είχα δεί...μια ιδέα είναι, τσέκαρέ το αν θες.

Σε φίλοπου πηρε την 190X6FB με το DVI και το D-Sub δεν είδαμε αισθητές διαφορές. Όμως υποψιάζομαι οτι ευθύνεται και η MX440 του (...). Και ΝΑΙ βάλε την 6800 αρχηγέ μου! Πιστεύω οτι θα είναι μεγάλη η διαφορά ποιότητας εικόνας...

Link to comment
Share on other sites

Tελικα την εβαλα στα 1280Χ1024 στα 75 hz και οχι στα 60 hz που λεγανε ολοι και εφυγε το προβλημα :)

Αν και οταν εβαλα την 6800 παλι δεν υπηρχε προβλημα. Anyway, τωρα ειναι super :inlove:

Link to comment
Share on other sites

Oχι δεν εχω ασυρματο τηλεφωνο. Εχω βεβαια στην ιδια πριζα πολυ πραμα (λαμπες, κονσολες, ηχεια, κλπ) αλλα τα τσεκαρα ολα. Μαλλον στην on-board καρτα δεν της αρεσουν τα 60hz αλλα οτι και να ναι δεν φταιει η οθονη οποτε με καθησυχαζει αρκετα αυτο :)

Link to comment
Share on other sites

Ξερει κανεις αν μπορεις να στηριξεις την συγκεκριμενη οθονη στον τοιχο? (wall mount)

Απ'οτι εψαξα πρεπει να ειναι η οθονη VESA και αυτη δεν μου φαινεται να ειναι.

Ισως προσπαθησω να φτιαξω δικια μου κατασκευη .... ;)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από elefsinaras [08-11-2006 17:54]

ενα θα σου πω μεσα σε 7 μηνες 4 οθονες RMA (190X6)

απαραδεκτη..............

αλλα εχουν κατι καλο.... γρηγορο RMA

:tomato: :tomato: :tomato: :tomato:

wtf , 1 monitor καθε~ 2μηνο ? Τι προβλήματα παρουσιάσανε?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.