Jump to content



Νέος σκληρός+Εξωτερική θήκη+LAN


x-treme

Recommended Posts

Γεια χαρά!

Λοιπόν, ακούστε (ή μάλλον διαβάστε) το δίλημμά μου:

Έχω έναν υπολογιστή 3+ χρονών. Έχω πάνω δυο IDE σκληρούς αλλά δε μου φτάνουν. Επειδή δεν έχει θέσεις για άλλους σκληρούς η μητρική και επειδή θέλω να πάρω SATA σκέφτομαι να πάρω μια εξωτερική θήκη SATA.

---------

Απορρία Νο1:

Ποια θα είναι η ταχύτητα που θα έχω (σε σχέση με αυτή που θα είχα αν υποστήριζε SATA η μητρική μου) για σύνδεση:

1) USB 2.0

2) Firewire (στην κάρτα ήχου)

3) Ethernet

---------

Αν τελικά επιλέξω να το κάνω δίσκο δικτύου (LAN) θα μπορώ να έχω πρόσβαση σε αυτόν μέσω internet???

Κάθε σχόλιο δεκτό! Ελπίζω να μη σας κούρασα

Link to comment
Share on other sites

προτιμησε firewire 400 ή gigabit ethernet αν εχεις παραπανω budget...

δες εδω

Αν παρεις gigabit ethernet τοτε θα ειναι γρηγοροτερος απο firewire 400...φυσικα ειναι πιο ακριβως και δες αν τον χρειαζεσαι...

Αλλιως firewire 400,πιο σταθερο απο usb 2.0 ,προσωπικη μου αποψη...

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου, αυτό που χρειάζεσαι δεν είναι εξωτερική θήκη, αλλά ένας πρόσθετος ελεγκτής SATA σε μορφή κάρτας, που μπορεί να τοποθετηθεί σε οποιαδήποτε υποδοχή PCI. Σε αυτόν τον ελεγκτή μπορεί να συνδεθεί ο νέος δίσκος που θέλεις να προσθέσεις στο σύστημά σου.

Link to comment
Share on other sites

Το είχα σκεφτεί για κοντρόλερ, αλλά κάνουν γύρο στα 50 ευρώ... Δε νομίζω να αξίζει τα λεφτά... Με τόσα παίρνω και ΜοΒο καινούρια!!!! Βασικά ψήνομαι για LAN γιατί μου φαίνεται πιο ενδιαφέρουσα σα λύση! Για την αποτελεσματικότητα της δεν είμαι σίγουρος... δεν ξέρω κανέναν που να το έχει κάνει!

Ξέρει κανείς αν οι θήκες ενσωματώνουν ελεγκτή ώστε να λειτουργούν ανεξάρτητα από το αν είναι ανοιχτός κάποιος υπολογιστής???

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.