Jump to content



Δημιουργία ασύρματου οικιακού δικτύου με Linksys WAG354g


Allen

Recommended Posts

Έχω το παραπάνω modem-router συνδεδεμένο στο pc μέσω 100αρας κάρτας δικτύου.

Πρόσφατα αγόρασα φορητό (Sony Vaio VGN-FE31M), με ενσωματωμένη κάρτα δικτύου

απλή και WLAN 811a/b/g.

Θα ήθελα να μάθω αν γίνεται εκτός από το μοίρασμα του adsl(το έχω καταφέρει αυτό),

να δημιουργηθεί τοπικό ασύρματο δίκτυο για μεταφορά αρχείων και μοίρασμα εκτυπωτη.

Επειδή οι γνώσεις μου στο θέμα αυτό είναι περιορισμένες θα ήθελα να μου απαντήσετε

με την παραμικρή λεπτομέρια.

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Τοπικό ασύρματο δίκτυο δημιουργείται από τη στιγμή που συνδέσεις το laptop με το wag. Για να δημιουργήσεις κοινόχρηστους φακέλους και εκτυπωτές κάνε δεξί κλικ πάνω τους και διάλεξε την επιλογή για το sharing. Μετά ακολούθησε τις οδηγίες που σου παρέχουν τα win.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

με συγχωρείς που χρησιμοποιώ το thread σου. Εχω ένα παρόμοιο ρουτεράκι το wag200g. έχω καταφέρει να φτιάξω το δίκτυο ασύρματα άλλα το λάπτοπ μου δεν παιρνει ιντερνετ..... καμιά ιδέα?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Ar@besqu.e

με συγχωρείς που χρησιμοποιώ το thread σου. Εχω ένα παρόμοιο ρουτεράκι το wag200g. έχω καταφέρει να φτιάξω το δίκτυο ασύρματα άλλα το λάπτοπ μου δεν παιρνει ιντερνετ..... καμιά ιδέα?

Μπορεί να είσαι ο γέιτονας μου που είχες το Linksys σου ξέφραγο αμπέλι και σου έβαλα κωδικούς και στο wireless και στο administration του :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από darkCount

Μπορεί να είσαι ο γέιτονας μου που είχες το Linksys σου ξέφραγο αμπέλι και σου έβαλα κωδικούς και στο wireless και στο administration του :hehe:

εδώ κολλάει καλύτερα καλό γείτονα παρα καλό συγγενή....

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε να αφήσεις το laptop σου να πάρει αυτόματα ρυθμίσεις ip-mask-gw-dns από το linksys. Υποψιάζομαι ότι για να συνδέεται στο ασύρματο και να μην περνάει στο internet κάτι έχεις κάνει λάθος στις ρυθμίσεις του.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Trendy στην περίπρωη που κάνουμε τη σύνδεση σωστά

πόσο bandwith τραβάει ο καθένας μπορεί να ελεγχει δυναμικά?

αν είναι ένας μόνος του να το έχει όλο και όταν μπαίνει και δευτερος να έχουν απο μισό για να μη σέρνεται κανένας?

η τελείως δυναμικα?

και για να έχω εικονικά desktop του δευτερου pc και απο τους 2 ποιο πρόγραμμα να στήσω?

ενναλαγή ρόλλων client server δηλαδή,δεν ξέρω το περιγράφω καλά?

Link to comment
Share on other sites

Με τα φθηνά routerάκια που δίνουν δεν μπορείς να κάνεις κάτι φοβερό στη διαχείρηση του bandwidth. Μόνο στο εξερχόμενο traffic και σε αυτό μόνο βάζοντας προτεραιότητες σε μερικά πακέτα έναντι άλλων.

Αν έχουν windows και τα 2 τότε μπορείς να χρησιμοποιήσεις το remote desktop τους. Υπάρχει client που τρέχει από 98άρια μέχρι XP και server έχει σε XP pro και 2000.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.