Jump to content



Acronis True Image Home 9 Αποριες


EvilRyu

Recommended Posts

Σημερα λοιπον εκανα το πρωτο full backup του os μου με το Acronis True Image 9 Home το οποιο το αποθηκευσα σε 4 dvd.

Να πω μονο οτι παλαιοτερα ειχα χρησιμοποιησει ακριβως την ιδια εκδοση αυτου του προγραμματος για να κανω clone disk το οποιο ητανε πολυ πιο ευκολο απο οσο περιμενα και δεν αντιμετωπισα κανενα προβλημα.Σημερα εκανα backup disk απο τις επιλογες του προγραμματος και ητανε η πρωτη φορα που το χρησιμοποιουσα.

Και μου εκαναν 2 πραγματα αρκετη εντυπωση.Πρωτον ηταν η ταχυτητα που πραγματοποιηθηκε το backup περιπου 2 ωρες 18 GB αρχειων σε συμπιεση high και απο οτι καταλαβα τα εγγραφε On the fly τα dvd's.Ειναι φυσιολογικη αυτη η ταχυτητα?Καθως κοιταξα πριν την δημιουργια του backup οτι το approx. time ητανε περιπου 6 ωρες!Τοσο εξω επεσε?

Αλλα αυτο που μου εκανε την μεγαλυτερη εντυπωση ητανε οτι δημιουργησε το backup μεσα απο τα windows.

Εγω περιμενα να μου ζητησει επαννεκκινηση και να γινει εξω απο τα windows η διαδικασια.Πως γινεται να κανει ακριβης κλωνοποιηση του δισκου μεσα απο τα windows?Τι γινεται με τα αρχεια που χρησιμοποιουνται εκεινη την στιγμη?Για να μην αναφερω κιολας αρχεια οπως το Pagefile,MFT και διαφορα αλλα τετοια.Να πω κιολας οτι ειχα και το NOD32 στο παρασκηνιο ενεργοποιημενο την ωρα του backup.Παντως εννοειται δεν ανοιξα καποιο προγραμμα 'η γενικοτερα να πειραξω τιποτα την ωρα που εφτιαχνε το backup.

Εσεις που χρησιμοποιειτε το συγκεκριμενο προγραμμα ετσι γινεται η διαδικασια?Και εχω κανει πληρης κλωνοποιηση του δισκου μου?Δηλαδη με λιγα λογια αμα γινει καμια μ@λ@κει@ και χρειαστω να κανω format θα μπορεσω να το επανεφερω το λειτουργικο ακριβως οπως ηταν σημερα το πρωι πριν παρω το Backup?

Να σημειωσω οτι ηδη εχω δημιουργησει Bootable cd στο οποιο εχω επιλεξει την full version ωστε να βαζει drivers και για τα cd/dvd drives και το χω τεσταρει και δουλευε μια χαρα.Και παλι με εντυπωσιασε το προγραμμα εκει καθως ειδα το ιδιο γραφικο περιβαλλον που εχει στα windows και οχι καποιο περιβαλλον σε στυλ DOS.

Επισης ειμαι βεβαιος οτι επελεξα μεσα απο τις επιλογες του προγραμματος full backup και οχι files & folders 'η καποιο αλλου ειδους backup.

Τελος εκανα validate image και μου ειπε οτι ειναι ενταξει το image μου.

Sorry για αυτο το κατεβατο αλλα αυτο το backup ειναι πολυ κρισιμο (εχω μεσα στο δισκο και αρχεια τριτων και οχι μονο δικα μου) και για αυτο κανω ετσι.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από EvilRyu

Δηλαδη με λιγα λογια αμα γινει καμια μ@λ@κει@ και χρειαστω να κανω format θα μπορεσω να το επανεφερω το λειτουργικο ακριβως οπως ηταν σημερα το πρωι πριν παρω το Backup?

Απλά, ναι δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.