Jump to content



GECUBE 1950 PRO παρουσιαση και drivers


papakos

Recommended Posts

Δεν ξερω αν το θεμα εχει εξαντληθει αλλου μεσα στο φορουμ αλλα καποια πραγματα που καταφερα να κανω ισως βοηθησουν.

Αγορασα λοιπον χτες απο πλαισιο για την κορη μου μια GECUBE 1950 PRO 512. Καλη καρτουλα εδειχνε αν και η διαφοροποιηση της κατασκευης απο την οριτζιναλ ΑΤΙ ειναι φανερη. Δεν εχει στην τροφοδοσια το νεου σχεδιασμου παλμοτροφοδικο της μαμας αλλα ενα δικο της κλασικο συστημα με mosfet και πυκνωτες. Θα δειξει στο μελλον αν ειναι καλυτερο η οχι.

Το ψυκτικο της συστημα , αρκετα σοβαρο , αποτελειται απο μια μεγαλη χαλκινη ψυκτρα με μεγαλης διαμετρου ανεμιστηρα που δυστηχως διοχετευει τον αερα στο εσωτερικο του κουτιου.

Απο την πισω μερια της καρτας υπαρχει αλλη μια μεγαλη επιφανεια χαλκου που χρησιμευει να ψυχει τα mosfet της.

Και το PC μπαινει μπροστα...... Αμεσως εκανε φανερη την παρουσια την παρουσια του ο θορυβωδης ανεμιστηρας, ευτυχως ομως ο ηχος του ειναι χαμηλης συχνοτητας και δεν σου τρυπαει το κρανιο οπως η δικη μου Χ1900 ΧΤΧ.

Μπαινωντας στα windows παμε να εγκαταστησουμε τους drivers.

Απο δω αρχιζει το παιδεμα που ευτυχως μετα απο 3 ωρες δουλειας λυθηκε οριστικα.

Εχουμε λοιπον τα εξης.

1) Η καρτα δεν αναγνωριζεται απο οριτζιναλ ΑΤΙ οδηγους....!!!!

2) Δεν εμφανιζεται πουθενα πλεσιο θερμοκρασιων και χρονισμου των ρολογιων.

Γνωριζοντας ολα αυτα εκ των προτερων εγκαθιστω τους οδηγους απο το συνοδευτικο CD οι οποιοι ειναι παραλαγη των 6.9

Η καρτα δουλευει λοιπον σωστα αλλα κατι δειχνει να μην μου αρεσει.

Εντονο pixelation κατι σαν να ελειπαν στοιχεια και αγριαδα στην εικονα με ελαφρως πιο ζωηρα αλλα "ξενικα" χρωματα.

Αυτο επρεπε να διορθωθει λοιπον και σας περιγραφω ποιος ειναι ο τροπος.

Πρωτα απ ολα ειπαμε οτι η καρτα ειναι κατασκευη GECUBE κατι που συνβαινει και στην 1950 ΧΤΧ. Αυτο εχει σαν αποτελεσμα το boardname να ειναι διαφορετικο απο αυτα που οι original drivers γνωριζουν. ( γι αυτο και θελει μονο τους δικους της )

Ενας προσεχτικος ελεγχος λοιπον στο INF αρχειο του CD της GECUBE εδειξε πως το bordname πραγματι δεν υπαρχει στους ΑΤΙ.

η καρτα αυτη εχει για primary το 7280 και για secondary το 72Α0 ( το secondary νουμερο ειναι παντα το primary +20)

Ανοιγουμε λοιπον το INF αρχειο των 6.10 βρισκουμε την καταχωρηση που αναφερει RADEON X1950 SERIES (primary - secondary ) και την κανουμε copy-paste ακριβως απο κατω.

Διορθωνουμε το σημειο που γραφει 7240 με 7280 και απο κατω το 7260 με 72Α0. Σωζουμε το αρχειο και εγκαθιστουμε τους original 6.10 κανονικοτατα.

Οι 6.10 διρθωσαν ολα τα προβληματα εφτιαξαν τα χρωματα εφυγε το pixalation και ολα ειναι μια χαρα, αλλα εμενα παλι μ ετρωγε.........

Γνωριζοντας την ποιοτητα απεικονισης που παρεχουν οι παλαιοι 6.6 ηθελα να φορτωσω αυτους.

Οι 6.6 αφου υποστηριζουν το R580 θα επρεπε να δουλευουν και σ αυτην, σκεφτηκα.

Τα ιδια λοιπον, ανοιγουμε το INF βρισκουμε το σημειο που γραφει radeon x1900 series κανουμε copy paste διορθωνουμε οπως παραπανω κανουμε save εγκαθιστουμε .........αλλα ενα μηνυμα οτι δεν βρισκω την καρτα εμφανιζεται.

Δεν απογοητευομαστε διοτι υπαρχει μυστικο.

Οι 6.6 οπως και ολοι οι παλαιοτεροι οδηγοι ελενχου τρια διαφορετικα πραγματα στο INF αρχειο τους.

Η καταχωρηση ειναι για την 1900

"RADEON X1900 series" = ati2mtag_R580, PCI\VEN_1002&DEV_7249&SUBSYS_0B121002

Αυτα σημαινουν οτι το boardname ( DEV ) ειναι 7249 και βεβαια το αλλαζουμε με το αντιστοιχο της PRO αλλα παραδιπλα βλεπουμε στο SUBSYS οτι το DEVICE ID ειναι το 0Β12 και το VENDOR ID ο κατασκευαστης δηλαδη ειναι ο 1002 που σημαινει original ATI.

Αυτα πρεπει ν αλλαχτουν αλλα πως?

Χρησιμοποιωντας το ATIWINFLASH 1.10 κανουμε save σε καποιο σημειο το bios της καρτας το οποιο εμφανιζεται σαν Rv570.rom.

Επειτα ανοιγοντας τον RABIT 2.1 editor ( προσοχη δεν αναγνωριζει το bios για παραπανω αλλαγες) και κανοντας open το Rv570 μας λεει οτι δεν τον υποστηριζει ,παταμε yes και βλεπουμε οτι για την GECUBE 1950 PRO το SUBSYSTEM ID ειναι το 2892 και το VENDOR ID το 18BC που ειναι η INFO TEC το ονομα του ομιλου που ανηκει η GECUBE.

Ετσι τωρα μπορουμε να διορθωσουμε στο INF αρχειο το SUBSYS_0B121002 σε 28921002 για το primary και 28931002 για το secondary.

"RADEON X1950 series" = ati2mtag_R580, PCI\VEN_1002&DEV_7280&SUBSYS_28921002

"RADEON X1950 series secondary" = ati2mtag_R580, PCI\VEN_1002&DEV_72A0&SUBSYS_28931002

Επειδη ομως το exe αρχειο της εγκαταστασης δεν γνωριζει τιποτα απ ολα αυτα θα μας βγαλει παλι error inf για αυτο θα πρεπει να παμε στο CONTROL PANEL \ SYSTEM \ DEVICE MANAGER\ και με δεξι κλικ πανω στο καθενα εικονιδιο για primary- secondary να εγκαταστησουμε τους drivers με τον κλασικο χειροκινητο τροπο.

Αυτο ηταν, η καρτα δουλευει αψογα και με τους 6.6 που εμενα που φανηκαν σαφως καλυτεροι..

Ελπιζω να μην σας κουρασα και να σας φανηκαν χρησιμα αυτα που γραφω.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 52
  • Created
  • Last Reply

μπορεί να κάνεις μήπως κανα bench και να τρέξεις κανα παιχνίδι να μας πείς τι παίζει? :D

Με προκάμαν.....:T: :T: :T: πριν τι κάρτα είχες? και μπορείς να κάνεις ένα print screen με το ATITOOL εκει που λέει και για το chipaki? RV570 είναι?

Link to comment
Share on other sites

οπως ειπα ειναι της κορης μου.

Πριν ειχε την 1800 gto

εγω εχω στο δικο μου 1900 ΧΤΧ.

Μετρησεις 8120 στο 3D MARK 05 ενω η προηγουμενη ηταν στο 3200.

Ναι ειναι RV570 . Δεν την βλεπει σωστα το ATI TOOL ακομα

Link to comment
Share on other sites

της μικρης το PC ειναι ενας pentium p4 650 , mobo ASUS P5WD2-E PREMIUM , 2 giga SUPERTALENT PC 6400 και διαφορα drivers.

H διαφορα με την 256 ειναι μεγαλυτερη απο την διαφορα που εχουν στην τιμη και πιστεψτε με ορατη.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από papakos

οπως ειπα ειναι της κορης μου.

Πριν ειχε την 1800 gto

εγω εχω στο δικο μου 1900 ΧΤΧ.

Μετρησεις 8120 στο 3D MARK 05 ενω η προηγουμενη ηταν στο 3200.

Ναι ειναι RV570 . Δεν την βλεπει σωστα το ATI TOOL ακομα

Η 1800gto έπιανε μόνο 3200 στο '05...??? Πολύ περίεργο μου φαίνεται.

Link to comment
Share on other sites

Παντως χαιρομαι , γιατι παροτι εδωσα πληρεις οδηγειες για να λυθουν τα προβληματα με drivers που αφορουν και την 1950ΧΤΧ η κουβεντα αναλωθηκε σε μετρησεις της καρτας και μονον.

Link to comment
Share on other sites

Εχεις δικιο, θα ειναι παρελθον αλλα σ ενα μηνα.

Απ την αλλη δοκιμασα τους beta 6.11 και δεν μπορω να πω οτι εμεινα ικανοποιημενος.

Οσο για το σκορ της 1800 gto δεν εχω λογο να διαφωνισω αλλα μιλαμε για την συγκριση μεταξυ των δυο καρτων στο ιδιο PC ενω εσυ φιλε μου μιλας για D805.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από papakos

Οσο για το σκορ της 1800 gto δεν εχω λογο να διαφωνισω αλλα μιλαμε για την συγκριση μεταξυ των δυο καρτων στο ιδιο PC ενω εσυ φιλε μου μιλας για D805.

Όμως το 3dmark '05 είναι πολύ λίγο cpu limited και σε οτιδήποτε με p-rating 3ghz και πάνω, οι διαφορές είναι πολύ μικρές (εκτός και αν μιλάμε για crossfire), και σε καμία περίπτωση δε μπορεί να είναι 3200 στο p4 650 και 6200 στο d805. Κάποιο λάθος κάνεις. Ή σε απατάει η μνήμη σου, ή έτρεχες λάθος το τεστ (πχ. με ένα σωρό φίλτρα ενεργοποιημένα ή μεγαλύτερ ανάλυση).

Link to comment
Share on other sites

Ετρεξα το mark05 v1.20 και τα σκορ εχουν ως εξης.

Στον 650 η 1800 gto 3200

η 1950 pro 8036

Στον Ε6700 που εχω εγω η 1900 ΧΤΧ σαν ΧΤΧ 13301 και σαν ΧΤ 12275.

Ολες οι μετρησεις χωρις cpu ενεργοποιημενο αλλα σε αναλυση 1280χ1024 χωρις κανενα φιλτρο.

Εχω κανει save τα αποτελεσματα και τα ξανακοιταξα μολις τωρα.

Εαν η 1800 gto ειχε προβλημα μπορει να εκανε βλακειες, αλωστε γι αυτο και αλλαχτηκε με την 1950 pro.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από papakos [11-11-2006 17:43]

οπως ειπα ειναι της κορης μου.

Oh daddy cool

Έχω προίκα! δηλ AMD Owner , με δέχεσαι ? :o

Αχ τέτοιο πατέρα να είχα να λέγαμε περί τεχνολογίας και όχι περί ποια ομάδα να παίξει στο στοίχημα

:upside:

btw καλα παει το bench

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.