Jump to content


Asus P5LD2 και σύνδεση ide συσκευών


haris_led

Recommended Posts

Γειά σας παιδιά, έχω μια απορία.

Έχω την asus p5ld2 και έχω 2 σκληρούς δίσκους ide.

Επίσης έχω 2 οπτικά drive.

Ως τώρα είχα την εντύπωση ότι μπορεί να πάρει μέχρι και 2 ide συσκευές και ότι δεν μπορώ να βάλω τους 2 σκληρούς μου, ή έναν σκληρό και ένα οπτικό drive.

Μπορώ να βάλω εκτός από τους 2 σκληρούς και κανένα άλλο drive?

Επειδή πρόσφατα ξανα άνοιξα το κουτί και παρατήρησα ότι έχει και άλλες υποδοχές για καλωδιοταινίες για ide συσκευές.

Και μια ερώτηση που χρόνια ήθελα να ρωτήσω αλλά δεν έκανα :p

Έχει διαφορά το ide με το atapi? :...:

Ευχαριστώ πολύ :)

Link to comment
Share on other sites

Στο μπλέ IDE μπορείς να βάλεις δίσκους σε διάταξη raid.H επαφη αυτή κουμπώνει πάνω στο ολοκληρωμένο Intel ICH7R Southbridge δίνοντας σου επιλογή για

1ον ή 1 x UltraDMA 100/66/33

2ον 4 x Serial ATA (3Gb/s)

3ον ή RAID 0, RAID 1, RAID 5, RAID 10 και το Intel Matrix Storage technology .

Βασικά θα χρησιμοποιήσεις τις κόκκινες IDE που σου δίνουν δυνατότητα για 4 συσκευές επειδη εχουν 2 κανάλια UltraDMA 133.

Μπορείς να βάλεις standalone δίσκο στο μπλέ αλλα για να τον δει πρέπει να βάλεις οδηγό στα windows:T:

Link to comment
Share on other sites

εγώ τόσον καιρό είχα μια καλωδιοταινία στο μπλε, και πήγαινε στους 2 σκληρούς!

στην αρχή είχα με την ίδια διάταξη αντί για τον ένα σκληρό ενα οπτικό drive.

δηλαδή τώρα να τα μεταφέρω στις κόκκινες ide? στην μια τους 2 σκληρούς και στην άλλη τα 2 drive? επίσης έχει διαφορά αν βάλω τον ένα σκληρό στο ένα ide και τον άλλο στον άλλο(αν αντιγράφω αρχεία από τον ένα στον άλλο, θα είναι πιο γρήγορο έτσι?) και στις 2 θέσεις που μένουν τα 2 drives?

ευχαριστώ για την απάντηση και την βοήθεια! :D

EDIT: επίσης άμα τα μεταφέρω στα κόκκινα, θα πρέπει να κάνω format? δεν θα τα αναγνωρίζει το σύστημα? :)

Link to comment
Share on other sites

Όταν έχεις 2 συσκευές σε μια καλωδιοταινία μοιράζονται το bandwidth (οταν δουλευουν ταυτόχρονα).Την διευθέτηση όμως του bandwidth την ορίζει μέσα στο bios to IDE DMA ACCESS το οποίο καλό είναι να είναι enable.Αν τώρα έχεις σε κάθε κανάλι και ενα δίσκο τοσο το καλυτερα θα κερδίσεις σε απόκριση και δεν θα κρεμά το συστημα στα heavy loads.Αν για παράδειγμα βάλεις ενα dvdrw μαζί με τον system harddisk οταν θα βάζεις δισκάκι στο tray θα δείς οτι θα τρώει κολλήματα ( φλασίες ) το σύστημα..:T:

Link to comment
Share on other sites

πολύ ωραία αυτά που μου λες και ευχαριστώ πολύ :)

δηλαδή:

στο πρώτο κόκκινο θα βάλω: σκληρό συστήματος+cd writer

στο δεύτερο κόκκινο θα βάλω: σκληρό δεύτερο+dvd writer(που χρησιμοποιώ συχνά)

έτσι θα είναι πιο λειτουργικό, ε? :)

πάω να το δοκιμάσω. επίσης αν μπορείτε μπορείτε να μου διευκρινήσετε τη διαφορά ανάμεσα στο ide και το atapi? τα είχα στο μυαλό μου σαν το ίδιο πράγμα :)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.