Jump to content


Εκλασε ο raptor ...


Daytime Dreamer

Recommended Posts

Και ελεγα που οφειλοντουσαν ολα αυτα τα ξαφνικα restarts οταν δουλευε εντονα ο σκληρος ... τελικα ο 36gb ραπτορας παρεδωσε μιας και αρχισε τα συναυλιακα του glang-glang-glang μαζι με κατι αλλους παραξενους ηχους σαν να χανει αερα :p

Αυριο παει να αλλαχτει (με τσαμπουκα κιολας) στο πλαισιο.

Μια απλη ερωτηση :

Οι ραπτορ εχουν 3 η 5 χρονια εγγυηση? Αν εχουν 5 ειναι απο την ημερομηνια κατασκευης που γραφουν επανω η απο την ημερομηνια αγορας που ειναι πανω στην αποδειξη

Καλυμενος ειμαι οτι και να ισχυει απλα ρωταω.

Οταν τον αλλαξουν ισχυει καινουργια εγγυηση 3-5 χρονων η συνεχιζει απο την παλια η εγγυηση?

Ευχαριστω για οποιες απαντησεις :flower:

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 72
  • Created
  • Last Reply

Οι απατεώνες στο πλαισιο συ δίνουν 3 χρόνια εγγύηση ενώ έχουν κανονικά 5.

Στα σίγουρα γιατί η infoquest-μακεδονικά περιφερειακά με 5 τους πουλά χονδρική.Μάλλον το πλαίσιο τους εισάγει απο γουατεμάλα:blink:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ergotelis

5 χρόνια δίνει εγγύηση από παλιά. Μήπως σου έφαγε κανά καλό ταρακούνημα ο ράπτορας?

Eνω δουλευε? Οχι ... μεταχειρισμενους τους αγορασα απο τον λαμπη οποτε δεν ξερω τι χρηση τους ειχε γινει προηγουμενως. Ευτυχως εχω τις αποδειξεις (εχω αλλον εναν 36gb που δεν τον εχω ακομη χρησιμοποιησει) και θα τον γυρισω αυριο στο πλαισιο.

Υπαρχει κανενα καινουργιο revision στους 36gb ραπτορες? Να ξερω γιατι εχω και τον αλλον εδω σε περιπτωση που τους κανω raid ...

P.S : ειναι τυχαιο οτι εχω γυρισει στο πλαισιο μεσα σε 3 χρονια γυρω στους 10 σκληρους ενω απο αλλα καταστηματα αντε να εχω γυρισει 1-2? Β διαλογης σκληρους φερνει το πλαισιο η παιζουν jenga με αυτους εκει μεσα? :wall:

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου ακριβώς ίδια περίπτωση με σένα.Σκληρός ράπτορ 74άρης από το πλαίσιο, τον αγοράζω μεταχειρισμένο από άλλο χρήστη, τον έβαλα, λειτουργούσε/ακουγόταν κάπως περίεργα σε σύγκριση με τον άλλο,μέχρι που μια μέρα, μετά από 4 εβδομάδες τα έφτυσε.Κατά πάσα πιθανότητα η ζημιά έγινε στη μεταφορά, δε τον πήρα χέρι με χέρι.Ακουγότανε ένα τικ τικ και δε ξεκινούσε, ενώ τα windows τον βλέπανε αλλά δε μπορούσανε να τον διαβάσουν.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ergotelis

Φίλε μου ακριβώς ίδια περίπτωση με σένα.Σκληρός ράπτορ 74άρης από το πλαίσιο, τον αγοράζω μεταχειρισμένο από άλλο χρήστη, τον έβαλα, λειτουργούσε/ακουγόταν κάπως περίεργα σε σύγκριση με τον άλλο,μέχρι που μια μέρα, μετά από 4 εβδομάδες τα έφτυσε.Κατά πάσα πιθανότητα η ζημιά έγινε στη μεταφορά, δε τον πήρα χέρι με χέρι.Ακουγότανε ένα τικ τικ και δε ξεκινούσε, ενώ τα windows τον βλέπανε αλλά δε μπορούσανε να τον διαβάσουν.

Εγω τον πηρα χερι με χερι και αν κρινω απο την αποδειξη ειχε γινει χρηση περιπου ενος χρονου και 2 μηνων.

Κατευθειαν RMA στην WD? Που βρισκεται η WD τα κεντρικα της? Ρωταω γιατι το πλαισιο της Μεταμορφωσης ειναι 10 λεπτα με τα ποδια απ'το σπιτι μου...

Link to comment
Share on other sites

Aπο την σελιδα της WD φαινεται οτι επισημος αντιπροσωπος της WD στην Ελλαδα ειναι η Infoquest

Δειτε εδω στην μεση της σελιδας

Eχει παει ποτε κανεις να μας πει εμπειριες? :alien:

Link to comment
Share on other sites

Κατά πάσα πιθανότητα η ζημιά έγινε στη μεταφορά

Όταν οι δίσκοι είναι εκτός λειτουργίας και οι κεφαλές παρκαρισμένες, αντέχουν ΤΡΕΛΗ κακομεταχείριση. Μπορούν να αντέξουν επιταχύνσεις (και επιβραδύνσεις) πολλών g , άρα κάποια βλάβη από μεταφορά είναι εξαιρετικά δύσκολο να συμβεί.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ea6gka [Σήμερα, στις 00:17]

κανε RMA απευθειας με την WD

Θα πληρωσει τα μεταφορικα ομως για να στειλει τον παλιο.

Αρχική απάντηση από gdp77 [Χθες, στις 23:41]

Η εγγύηση ανανεώνεται.

Αυτο πολυ παλια...

Link to comment
Share on other sites

Σιγά τα μεταφορικά βρε παιδιά, ένα-δυο κιλά βαριά βγαίνει το δέμα, κανά 10ευρο ΜΑΧ για Ολλανδία και με express κιόλας.

Το Πλαίσιο είναι λίγο ότι να ναι στους Raptors. Κανονικά πάντως έχουν 5 χρόνια εγγύηση. Αν δε βρεις άκρη από εκεί, στείλτον στην WD στην Ολλανδία (όχι Infoquest). Θα σε εξυπηρετήσουν σίγουρα. Ο δίσκος από όσα γνωρίζω εγώ έχει εγγύηση από την ημερομηνία κατασκευής όταν κάνεις RMA και η WD, επειδή θα σου στείλει σχετικά νέο δίσκο, θα σου ανανεώσει και την εγγύηση.

Link to comment
Share on other sites

quote:Αρχική απάντηση από gdp77 [Χθες, στις 23:41]

Η εγγύηση ανανεώνεται.

Αυτο πολυ παλια...

Πρόσφατα άλλαξα καμένα headsets της Logitech στο Πλαίσιο και μου είπαν ότι η εγγύηση ανανεώνεται και ισχύει για άλλα δύο χρόνια.... Αυτό είναι και το αυτονόητο... Δηλαδή τα εξαρτήματα που προέρχονται από αλλαγή ελαττωματικού δεν έχουν την εγγύηση της εταιρείας; Ποιο κατάστημα δεν ανανεώνει εγγύηση, πες μας, να το έχουμε υπόψη μας...

Link to comment
Share on other sites

Χαλασμένος δίσκος...

RMA στο εγοστάσιο...(υπέρ και κατά)

++++ ελέγχεις από το site αν είναι σε εγγύηση (με το s/n του) και ΔΕΝ υπάρχει περίπτωση να σου πούν μά και μού...

+++ Δεν χρειάζεται να έχεις καμμιά απόδειξη αγοράς για τον δίσκο.

+ σε 1-2 εβδομάδες max θα παραλάβεις το δίσκο με courier. (ή - αν καίγεσαι)

+- συνήθως θα παραλάβεις νέο δίσκο, ΑΛΛΑ μπορεί και να σου στείλουν refurbised. Η εγγύηση ισχύει εκ νέου κανονικά (δεν είμαι σίγουρος αν αυτό γίνεται για όλες τις μάρκες όμως)

- Δεν αξίζει τον κόπο να τον στείλεις με courier γιατί τα χρήματα είναι μπόλικα...

+ Αξίζει να τον στείλεις σαν απλό δέμα με το ταχυδρομείο... (μπορείς να ασφαλίσεις το δέμα αν θέλεις)...Πάντα παραλαμβάνεις με courier πάντως.

+ Αν τον βιάζεσαι, μπορείς να ανοίξεις ειδικό RMA και να βάλεις αριθμό πιστωτικής.

Σου στέλνουν τότε κατευθείαν νέο δίσκο (1-2 μέρες το πολύ) και μόλις τον παραλάβεις στέλνεις πίσω τον παλιό. (η πιστωτική ΔΕΝ χρεώνεται αλλά είναι σαν εγγύηση)

Eπιστροφή στο κατάστημα...

+ αν τύχεις σε καλό κατάστημα φεύγεις την ίδια μέρα με νέο δίσκο.

- αν τύχεις σε λιγότερο καλό κατάστημα τον κρατάνε 1-2-3-... μέρες και στον αλλάζουν κάποια στιγμή.

- αν τύχεις σε κακό κατάστημα, τρέχα γύρευε...

-- σε όλα τα παραπάνω πάντως θα σου ζητήσουν σίγουρα απόδειξη αγοράς και αν δεν έχεις ή την έχασες τρέχα γύρευε.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από gdp77

Ποιο κατάστημα δεν ανανεώνει εγγύηση, πες μας, να το έχουμε υπόψη μας...

Χμμμ...πες μας εσύ πιο κατάστημα ανανεώνει για να πηγαίνουμε όλοι εκεί. Είναι πιο εύκολο:T:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από darkCount [Σήμερα, στις 15:56]

Χμμμ...πες μας εσύ πιο κατάστημα ανανεώνει για να πηγαίνουμε όλοι εκεί. Είναι πιο εύκολο:T:

Οντως...

Αρχική απάντηση από gznp [Σήμερα, στις 12:43]

Σιγά τα μεταφορικά βρε παιδιά, ένα-δυο κιλά βαριά βγαίνει το δέμα, κανά 10ευρο ΜΑΧ για Ολλανδία και με express κιόλας.

Το Πλαίσιο είναι λίγο ότι να ναι στους Raptors. Κανονικά πάντως έχουν 5 χρόνια εγγύηση. Αν δε βρεις άκρη από εκεί, στείλτον στην WD στην Ολλανδία (όχι Infoquest). Θα σε εξυπηρετήσουν σίγουρα. Ο δίσκος από όσα γνωρίζω εγώ έχει εγγύηση από την ημερομηνία κατασκευής όταν κάνεις RMA και η WD, επειδή θα σου στείλει σχετικά νέο δίσκο, θα σου ανανεώσει και την εγγύηση.

Για την WD εχω την εντυπωση οτι πρεπει να το στειλεις γερμανια και βγαινει 20κατι ευρω με ελτα.

Επισης ο δισκος που θα σου στειλουν εχει κατι λιγοτερο απο 6 μηνες εγγυηση.Αυτο για wd που το ειδα κιολας.

Link to comment
Share on other sites

μα καλα τι του λετε του παιδιου...στο πλαισιο σε 4 ωρες εφοσον ειναι χτυπημενος ο δισκος παιρνει σφραγισμενο.

+1 σε αυτο που λεει ο darkcount..οποιος το βρει ας μας το πει.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.