Jump to content


DVD δισκακια...


anousios

Recommended Posts

Εχω συμπιεσμενα αρχεια καπου 200τοσα Giga.

Ψαχνω να δω και σε τι dvd θα τα βαλω...Υπαρχουν dvd+ και dvd-... ποιο απ τα 2 να προτιμησω??

Βλεπω οτι στο πλαισιο κανει 9 η 25αδα (θα παρω 2 ή 3 τετοιες) ταχ.16Χ

Στην ιδια περ. τιμη και ταχυτητα εχει και printable dvd s... "Τυπώστε απευθείας πάνω στο DVD σας χωρίς ετικέτα" Οποτε θα μπορουσα να παρω κι αυτες αλλα πρεπει το dvd driver μου να υποστηριζει αυτη την εκτυπωση? (nec 2510)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Voudas [Σήμερα, στις 12:42]

το lableflash της nec "εκτυπώνει" στην μεριά των data, "γράφοντας" με το laser αυτό που θες...

To labelflash τυπωνει κυριως στην κανονικη επιφανεια των dvd , αρκει βεβαια το δισκακι να ειναι labelflash.

Αν θα παρεις + ή - δεν εχει καποια σημασια!

Δωσε εμφαση στο δισκακι, εννοω δηλαδη να παρεις καποια καλη μαρκα οπως π.χ. Taiyo Yuden

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από pigassos19

To labelflash τυπωνει κυριως στην κανονικη επιφανεια των dvd , αρκει βεβαια το δισκακι να ειναι labelflash.

Αν θα παρεις + ή - δεν εχει καποια σημασια!

Δωσε εμφαση στο δισκακι, εννοω δηλαδη να παρεις καποια καλη μαρκα οπως π.χ. Taiyo Yuden

a nai? δεν έτυχε να δω... νόμιζα μόνο το lightscribe είναι για από πάνω. cool...

Link to comment
Share on other sites

H διαφορα στα + με τα - ειναι οτι στα + μπορεις να προσθεσεις και αλλα δεδομενα αφου το γραψεις οποτε θελεις απλα επιλεγωντας στον νερωνα multisession disk. Αρα φλυτωνεις και το finalization και τελειωνει και λιγο πιο φρηγορα.;)

Link to comment
Share on other sites

Παιδες, αληθευει οτι η laser εκτυπωση κανει μονο ασπρομαυρα?

Υποθετω βεβαια οτι το προ διετιας dvd driver μου δε θα υποστηριζει αυτη τη λειτουργια.

Οσο για το μαγαζι που λετε...που να τρεχω τωρα στην Αμφιθεας για 1 λιγοτερο...Δηλαδη 9 / 25άδα στο Πλαισιο δεν ειναι καλη περιπτωση?

Σημειωνω οτι μιλαω για απλη μεταφορα/αποθηκευση αρχειων.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από anousios

Παιδες, αληθευει οτι η laser εκτυπωση κανει μονο ασπρομαυρα?

Υποθετω βεβαια οτι το προ διετιας dvd driver μου δε θα υποστηριζει αυτη τη λειτουργια.

Οσο για το μαγαζι που λετε...που να τρεχω τωρα στην Αμφιθεας για 1 λιγοτερο...Δηλαδη 9 / 25άδα στο Πλαισιο δεν ειναι καλη περιπτωση?

Σημειωνω οτι μιλαω για απλη μεταφορα/αποθηκευση αρχειων.

Φίλε τα TY είναι εγγυηση ποτέ δεν μου έχει χαλάσει ούτε ένα από τον καιρό σε σχέση με κάτι άλλα..

Αν σε ενδιαφέρει τα φέρνει και το e-shop αλλά 17 ευρώ τα 25

Πιστέψετο αξίζουν και με το παραπάνω

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από D.J.AleXXX_gr [Σήμερα, στις 13:08]

Φίλε τα TY είναι εγγυηση ποτέ δεν μου έχει χαλάσει ούτε ένα από τον καιρό σε σχέση με κάτι άλλα..

Αν σε ενδιαφέρει τα φέρνει και το e-shop αλλά 17 ευρώ τα 25

Πιστέψετο αξίζουν και με το παραπάνω

Μπερδευτικες μαλλον. Τα εχει 18,5 ευρω τα 50.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ΝTG

να υποθεσω λετε αυτα?

Kαι καποια διαφορα εναντι αυτων?(εξαιρειται η τιμη)

Και τι προσφερει παραπανω το ceramique??

Είναι θερμοαγωγιμη παστά..

Πλακά κανό απλός είναι μια προστατευτική επίστρωση που τα κάνει ποιο ανθεκτικά

Νομίζω ότι διαφορά είναι ότι τα thats κατασκευάζονται Ιαπωνία ενώ τα άλλα στην diskimpex

Αν κάνω λάθος διορθώστε με

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από D.J.AleXXX_gr [Χθες, στις 11:53]

Είναι θερμοαγωγιμη παστά..

Πλακά κανό απλός είναι μια προστατευτική επίστρωση που τα κάνει ποιο ανθεκτικά

Νομίζω ότι διαφορά είναι ότι τα thats κατασκευάζονται Ιαπωνία ενώ τα άλλα στην diskimpex

Αν κάνω λάθος διορθώστε με

Γεια σας!

Χρησιμοποιώ τα DVD της Taiyo Yuden με την ceramic επίστρωση.

Καταρχήν έχεις δίκιο πως η ceramic επίστρωση τα κάνει πιο ανθεκτικά.

Επίσης, και τα δύο είναι κατασκευσμένα από την Taiyo Yuden στην Ιαπωνία.

Η διαφορά μεταξύ αυτών των δύο (εκτός από το ότι το ένα είναι DVD+R 8x και το άλλο DVD-R 16x), είναι πως το ένα γράφει πάνω "Made in Japan by Taiyo Yuden" ενώ το άλλο γράφει και τη μάρκα "That's". Αυτό έχει σαν αποτέλεσμα να είναι λίγο πιο ακριβό (όταν βέβαια συγκρίνεις ίδιου φορμάτ και ίδιας ταχύτητας DVD).

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.