Jump to content


2 wi-fi συνδεσεις σε ενα πισι


g_0x

Recommended Posts

παιδια ενας φιλος μου εχει δυο συνδεσεις wifi.με ρωτησε αν και πως μπορει να συνδεθει ταυτοχρονα και στις 2 με το λαπτοπ του για να ενοποιησει τις ταχυτητες τους.(η καθε μια ειναι 1ΜΒΙΤ και λεει μηπως μπορει να τις ενωσει για να κανει συνολο 2)

απαντηστε αν καποιος ξερει κατι σχετικο.

το λαπτοπ εχει παντος μια καιρεα wifi.Η γνωμη μου ειναι οτι πρεπει να παρει κ ενα usb wifi αλλα και παλι δεν ειμαι σιγουρος αν θα μπορεσει να σερφαρει και με τις δυο γραμμες και αν ναι δε ξερω πως γινεται.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από YDinopoulos [Σήμερα, στις 16:22]

Βασικα οι πιο πολλοι χαζευουν το avatar σου (φυσικα κ εγω...) :hehe:

ημαρτον...:banging: :banging:

ειναι της κοπελας μου...λεμε τωρα...

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου ΔΕΝ γινεται να κανεις combine τις δυο συνδεσεις και να εχεις αποτελεσμα 1+1=2....

Επισης ΔΕΝ γινεται να σερφαρεις ταυτοχρονα και απο τις δυο συνδεσεις......

Link to comment
Share on other sites

Παλιοτερα ειχε συνδεσει ενας φιλος δυο γραμμες pstn χρησιμοποιωντας δυο μοντεμ σε ενα pc και με καποια προγραμματα μπορουσε να τις συνδυασει και να κατεβαζει ταυτοχρονα και απο τις δυο με ταχυτητα ~90 Kbit αλλα δεν ξερω πως ακριβως το εκανε.

Λογικα γινεται και με adsl αυτο, το θεμα ειναι πως?

Link to comment
Share on other sites

Με μία ασύρματη κάρτα μπορεί να συνδεθεί σε 2 δίκτυα, αρκεί να μπορεί να δημιουργηθεί virtual interface στην κάρτα. Βέβαια στην ταχύτητα δεν κερδίζει τίποτα, μάλλον χάνει κι από πάνω.

Με 2 ασύρματες κάρτες συνδέεται μεν σε 2 δίκτυα, αλλά μετά έχει πρόβλημα με το πώς θα επωφεληθεί των 2 γραμμών. Σε linux γίνεται να εκμεταλλεύεσαι πλήρως τις γραμμές, όπως και σε πολύ ακριβούς routers. Στα windows, που φαντάζομαι πως σε αυτά αναφέρεστε, το μόνο που έχω ακούσει είναι για κάποιο πρόγραμμα στυλ proxy που μπορείς να κατεβάζεις κάτι από τη μία γραμμή και να σερφάρεις από την άλλη.

Link to comment
Share on other sites

για adsl το δίνουν κάποιες εταιρίες (ppp-multilink)

επίσης υπάρχουν και pci-ethernet που κάνουν bonding γραμμών, αλλά και ειδικά multi wan routers (νομίζω έχει πολλά μοντέλα η edimax) αν θυμάμαι μέχρι και penta-wan!

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από trendy

Με μία ασύρματη κάρτα μπορεί να συνδεθεί σε 2 δίκτυα, αρκεί να μπορεί να δημιουργηθεί virtual interface στην κάρτα. Βέβαια στην ταχύτητα δεν κερδίζει τίποτα, μάλλον χάνει κι από πάνω.

Με 2 ασύρματες κάρτες συνδέεται μεν σε 2 δίκτυα, αλλά μετά έχει πρόβλημα με το πώς θα επωφεληθεί των 2 γραμμών. Σε linux γίνεται να εκμεταλλεύεσαι πλήρως τις γραμμές, όπως και σε πολύ ακριβούς routers. Στα windows, που φαντάζομαι πως σε αυτά αναφέρεστε, το μόνο που έχω ακούσει είναι για κάποιο πρόγραμμα στυλ proxy που μπορείς να κατεβάζεις κάτι από τη μία γραμμή και να σερφάρεις από την άλλη.

Αρχική απάντηση από Voudas

για adsl το δίνουν κάποιες εταιρίες (ppp-multilink)

επίσης υπάρχουν και pci-ethernet που κάνουν bonding γραμμών, αλλά και ειδικά multi wan routers (νομίζω έχει πολλά μοντέλα η edimax) αν θυμάμαι μέχρι και penta-wan!

:T:

έτσι ακριβώς, όπως καταλαβαίνεις, δεν αξίζει να ασχοληθείς.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.