Jump to content



ΠΕΙΡΑΓΜΑ ΜΝΗΜΩΝ....


papakos

Recommended Posts

Ισως ολοι γνωριζουμε οτι μερικοι κατασκευαστες μνημων χρησιμοποιουν το ιδιο τσιπακι και για μνημες χρονισμενες στα 800Μhz αλλα και στα 1000Mhz.

Μου κινησε την περιεργεια να δω λοιπον πια αλλη θα μπορουσε να ειναι η διαφορα τους και γιατι.

Εχω στα χερια μου μερικες μνημες Supertalent PC 6400, 2 σετ OCZ PC 8000 και ενα σετ CORSAIR PC 8500, ολες στο 1 giga ανα dimm .

Το μονο κοινο χαρακτηριστικο τους ειναι τα τσιπακια Micron D9GKX και το πλακετακι που ειναι ακριβως το ιδιο.

Οι διαφορες τους ομως κρυβονται σ ενα μικρο οκταποδαρο τσιπακι τυπου PAL-OTP ( one time programing) πανω στο οποιο ειναι γραμμενα,( κατι σαν bios δηλαδη ) τα παντα που εχουν να κανουν με την μαρκα την συχνοτητα τους χρονισμους και τις τασεις. Αυτο ειναι αυτο που λεμε SPD.

Αποφασισα ετσι, να κανω ενα μεγαλο ενχειρημα με κινδυνο να τις καταστρεψω, αλλα ημουν σιγουρος οτι θα τα καταφερνα.

Ξεκολησα λοιπον πολυ προσεχτικα και με ειδικα εργαλεια τα PAL απο τις OCZ και τις SUPERTALENT και τα κολησα ξανα , αλλα πλεον το OCZ στο SUPERTALENT και αντιστροφα.

Το αποτελεσμα με δικαιωσε, ευτυχως δεν εγινε καμια ζημια, και οπως ακριβως το περιμενα μεταμορφωσα την καθε μια μνημη σε αλλη.

Εχουμε λοιπον μια OCZ που οταν την βαλεις στο PC γραφει SUPERTALENT και το αναποδο και βεβαια δουλευουν κανονικα με ολα τα χαρακτηριστικα τους αλλα ΧΙΑΣΤΙ πια.

Δεν συνιστω σε κανεναν να κανει κατι τετοιο η αν το κανει η ευθυνη θα ειναι πληρως δικη του.

Το εκανα για να επαληθευσω τον μυθο των εταιρειων που βαζουν τ ονομα τους και πουλαει η καθε μια οσο θελει ( αφου ακομα και τα πλακετακια τα φτιαχνει ενα και μοναδικο εργοστασιο ) ενω στην ουσια το μονο που κανει ειναι να γραφει τους χρονισμους οπως εκεινη νομιζει καλυτερα για το προιον που θα πουλησει.

Link to comment
Share on other sites

Αυτα τα προγμαματα ειναι για τις value.

οι σοβαρες μνημες εχουν OTP τσιπακια και δεν προγραματιζονται αν δεν σβηστουν με ταση αναφορας.

Εσυ παντως μην δοκιμασεις ποτε να κανεις flash, ειδικα πανω στο μηχανημα που τις δουλευεις.

Link to comment
Share on other sites

Θελω φωτογραφιες με τις μνημες ανοιγμενες (να φαινεται το D9GKX σε ολες) και το ονομα σου γραμενο σε χαρτι διπλα....το τσιπακι που ξεκολλησες και το τσιπακι που ξανακολλησες...:)

Επισης δεν το εχω ψαξει ακομα για το layer των μνημων αν ειναι το ιδιο...:)

Yπαρχει και πιο ευκολος τροπος με software...

http://cbid.amdclub.ru/files/thphn30.zip

δεν νομιζω τα tccd με 3-3-3 στα 600 να θεωρουνται value

http://www.xtremesystems.org/forums/showthread.php?t=85533

Link to comment
Share on other sites

bill,

ειμαι ακομα στο γραφειο, σε καμια ωρα που θα παω σπιτι ευχαριστως να σου τα δωσω.

Τις CORSAIR δεν τις πειραξα οντως καθολου.

Οσο για φωτογραφιες, σορυ αλλα δεν το εκανα για να το παρουσιασω κι ετσι δεν υπαρχουν.

Τα εγραψα ολα αυτα αφου η εκπληξη μου μετα την εγχειρηση ηταν μεγαλη.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από papakos

bill,

ειμαι ακομα στο γραφειο, σε καμια ωρα που θα παω σπιτι ευχαριστως να σου τα δωσω.

Τις CORSAIR δεν τις πειραξα οντως καθολου.

Οσο για φωτογραφιες, σορυ αλλα δεν το εκανα για να το παρουσιασω κι ετσι δεν υπαρχουν.

Τα εγραψα ολα αυτα αφου η εκπληξη μου μετα την εγχειρηση ηταν μεγαλη.

Bill?Γνωριζομαστε απο καπου ωρε?

Εστω μια εικονα να τρεχει μια ocz και μεσα απο το cpu-z να λεει sdp απο super talent?(to pc διπλα στην οθονη και ανοιχτο το cpu-z?)

Με τι μηχανημα τις εβγαλες?

Τα part number τα θελω για να ψαξω layer+chips..:D

Link to comment
Share on other sites

το part number ,

OCZ2P10002GEEK.

Τα PCB ολων των εταιρειων φτιαχνονται απο την Brain-power.

Βγηκαν με ειδικη smd αποκολητικη πρεσα που εχουμε στα εργαστηρια, η οποια ξεκολα με θερμο αερα και κολαει με υγρη κοληση.

Για φωτο ετσι οπως ειπες το Σαββατο γιατι το σπιτι δεν ειναι εργαστηριο και δεν γινονται ευκολα αυτα.

P5WDH DELUXE conroe X6800.

Link to comment
Share on other sites

τι εκανε ρε το ατομο...

ετσι μπορεις να πουλας χαλαρα τις no name μνημες σου, προσθετοντας απλα ενα τσιπακι απο μια επωνυμη χαλασμενη μνημη....:devil:

(για τετοιες μ@λ@κιες το μιαλο του Ελληνα κοβει... )

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από sakis_the_fraud

ετσι μπορεις να πουλας χαλαρα τις no name μνημες σου, προσθετοντας απλα ενα τσιπακι απο μια επωνυμη χαλασμενη μνημη....

Ε όχι πάντα θα πρέπει τα chip μνήμης να είναι καρμπόν όπως στη προκειμένη περίπτωση. Αν και εγώ διατηρώ ακόμα κάποιους ενδοιασμούς για το εγχείρημα :p αν και ο papakos μοιάζει να ξέρει γιατί μιλάει

Το ότι διάφορες εταιρίες χρησιμοποιούν ίδια τσιπάκια δεν είναι νέο πάντως

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.