Jump to content



Ποια Eizo 17"?


Ilias83

Η γνώμη σας;  

10 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Λοιπόν κοίταζα για μια Eizo στις 17". (δεν θέλω μεγαλύτερη)

Οι επιλογές που έχω είναι S1701, S1721, S1731 και τέλος L578.

Θα παίζω παιχνίδια εκεί και θα κάνω και την καθημερινή δουλειά, όπως word, surfing κτλ.

(Ταινίες αλλού!!!)

Η L578 δεν είναι λίγο παλιό μοντέλο; Πολύ ακριβότερη όμως την είδα...

Εσείς τι λέτε;

Link to comment
Share on other sites

Είναι από τις περιπτώσεις, που δεν μπορώ να προτείνω αυτό που ζητάς.

Οι ΕΙΖΟ είναι πολύ ακριβές για το τίποτα, ειδικά στις 17άρες. Αν θες να παίζεις παιχνίδια, να surfάρεις και να δουλεύεις Office, πάρε μια 19άρα οποιασδήποτε μάρκας με τα ίδια και λιγότερα λεφτά να χαίρεσαι τη δουλειά σου.

Δηλαδή, 439 ευρώ για τη 1731? ΕΛΕΟC.

Παίρνεις Wide 20άρα Philips με 0 pixel εγγύηση με λιγότερα! Σκέψου το. Καλή η EIZO, αλλά όχι πια. Σαν την Plextor κατήντησε, ΠΑΡΑ πολύ ακριβή ΧΩΡΙΣ μεγάλη διαφορά (έως και καμία) από τον ανταγωνισμό.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ εχω την l568, δες σχετικό θρέντ. Από τη στιγμή που η ανάλυση είναι 1280χ1024, μόνο στα παιχνίδια έχει διαφορά η αίσθηση (λόγω μεγέθους) στις 19άρες. Στη δικιά μου τα χρώματα είναι εκπληκτικά, αλλά έχω τη εντύπωση η ταχύτητα ανανέωσης στα βίντεο είναι κάπως αργή, όπως και όταν κάνει γρήγορο scroll. Γενικά είμαι πολύ ευχαριστημένος. Αλλά δεν παίζω παιχνίδια

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από gznp [Σήμερα, στις 13:00]

Είναι από τις περιπτώσεις, που δεν μπορώ να προτείνω αυτό που ζητάς.

Οι ΕΙΖΟ είναι πολύ ακριβές για το τίποτα, ειδικά στις 17άρες. Αν θες να παίζεις παιχνίδια, να surfάρεις και να δουλεύεις Office, πάρε μια 19άρα οποιασδήποτε μάρκας με τα ίδια και λιγότερα λεφτά να χαίρεσαι τη δουλειά σου.

Δηλαδή, 439 ευρώ για τη 1731? ΕΛΕΟC.

Παίρνεις Wide 20άρα Philips με 0 pixel εγγύηση με λιγότερα! Σκέψου το. Καλή η EIZO, αλλά όχι πια. Σαν την Plextor κατήντησε, ΠΑΡΑ πολύ ακριβή ΧΩΡΙΣ μεγάλη διαφορά (έως και καμία) από τον ανταγωνισμό.

ετσι ειναι... και νομιζω οτι πλεον 17αρα θεωρειται μικρη. 400+ παιζεις σε 20αρες wide που σιγουρα αξιζουν περισσοτερο απο μια 17αρα eizo. 20αρες wide ειναι αλλη κλαση.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά να ξεκαθαρίσω οτι δεν ψάχνω για περισσότερες ίντσες...

Είμαι αρκετά κοντά και κάθομαι αρκετές ώρες...

Δεν μου χρειάζεται μεγαλύτερη οθόνη.

Μόλις αγόρασα προτζέκτορα για τις ταινίες μου, οπότε το πρόβλημα της μεγάλης οθόνης εκεί που χρειάζεται δεν το έχω, για τα καθημερινά θέλω κάτι μικρό, να πιάνει λίγο χώρο και πολύ καλό.

Σας παρακαλώ αν είναι ας μιλήσουμε μόνο για 17".

Να σημειώσω οτι η αγορά που έκανα ενα χρόνο περίπου πριν μια LG L1730S απλά πήγε αμέσως σε άλλο υπολογιστή και εγώ παραμένω με Eizo F520 CRT (17").

Με κούραζε αρκετά γρήγορα για τις ώρες που μπορεί να είναι μπροστά μου η οθόνη.

Βασικά εμπιστεύομαι τις Eizo μιας και σε ότι (CRT κυρίως) έχω καθήσει μέχρι τώρα με κουράζουν γρήγορα...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από gznp [Σήμερα, στις 11:00]

Είναι από τις περιπτώσεις, που δεν μπορώ να προτείνω αυτό που ζητάς.

Οι ΕΙΖΟ είναι πολύ ακριβές για το τίποτα, ειδικά στις 17άρες. Αν θες να παίζεις παιχνίδια, να surfάρεις και να δουλεύεις Office, πάρε μια 19άρα οποιασδήποτε μάρκας με τα ίδια και λιγότερα λεφτά να χαίρεσαι τη δουλειά σου.

Δηλαδή, 439 ευρώ για τη 1731? ΕΛΕΟC.

Παίρνεις Wide 20άρα Philips με 0 pixel εγγύηση με λιγότερα! Σκέψου το. Καλή η EIZO, αλλά όχι πια. Σαν την Plextor κατήντησε, ΠΑΡΑ πολύ ακριβή ΧΩΡΙΣ μεγάλη διαφορά (έως και καμία) από τον ανταγωνισμό.

/agree

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Ilias83

Σας παρακαλώ αν είναι ας μιλήσουμε μόνο για 17".

Να σημειώσω οτι η αγορά που έκανα ενα χρόνο περίπου πριν μια LG L1730S απλά πήγε αμέσως σε άλλο υπολογιστή και εγώ παραμένω με Eizo F520 CRT (17").

Με κούραζε αρκετά γρήγορα για τις ώρες που μπορεί να είναι μπροστά μου η οθόνη.

Βασικά εμπιστεύομαι τις Eizo μιας και σε ότι (CRT κυρίως) έχω καθήσει μέχρι τώρα με κουράζουν γρήγορα...

Δεν μπορώ να φανταστώ άνθρωπο να κουράζεται από flat οθόνη ρε συ...Είναι όλες αρκετά πιο ξεκούραστες από οποιαδήποτε CRT. Όπως και να χει, αν πραγματικά θες ΕΙΖΟ 17άρα, πάρε την πιο φτηνή. Αυτή είναι η γνώμη μου.

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ δεν βολεύομαι ιδιαίτερα με μεγαλύτερη οθόνη, κάποια προγράμματα βέβαια θέλουν μεγαλη επιφάνεια εργασίας, που σημαίνει 1600χ1200, σε χαμηλότερη ανάλυση η 17αρα είναι πολυ καλή σε απόσταση 60 εκατοστά.

off topic -- τι προτζεκτορα πήρες, πόσο από που? γιατί αρχίζω κι εγώ να ψάχνομαι.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά πιστεύω ότι οι ΕΙΖΟ είναι μακράν οι πιο ποιοτικές οθόνες. Πετυχαίνει την καλύτερη υλοποίηση στα πάνελ που παίρνει (δεν κατασκευάζει η ίδια). Δες ΕΙΖΟ με ΤΝ πανελ και μια LG πχ. με το ίδιο πάνελ. Οι διαφορές είναι προφανείς. Φυσικά, τα μειονεκτίματα αυτής της τεχνολογίας δεν απουσιάζουν.

Τώρα, στο θέμα μας, εγώ έχω την L568 και πραγματικά είμαι πάρα πολύ ικανοποιημένος. Αν δεν είχε αυτά τα 25ms χρόνο απόκρισης, θα ήταν η καλύτερη 17 που έχω δει :)

Είδα πρόσφατα την Σ1713 και μου άρεσε πάρα πολύ! Και με ανθρώπινο χρόνο απόκρισης! Βέβαια, τα χρήματα που ζητάει είναι πολλά για 17αρα αυτό τον καιρό, αλλά πιστεύω ότι δεν θα το μετανιώσεις :)

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω πως αν πεις οτι αποδέχεσαι τη διαφορά που ζητάει μια Eizo, τότε θα πας σε ακριβές Eizo για να καταλάβεις διαφορά, αλλιώς θα βγεις χαμένος καθώς στα ίδια λεφτά θα μπορούσες να πάρεις κάτι καλύτερο απο άλλη εταιρία. Στις φτηνές πιστεύω πως χάνει απο τον ανταγωνισμό αρκετά...

Τις συγκεκριμένες δεν τις ξέρω (μόνο την L568 που έχω) για να σου προτείνω κάποια. Ωστόσο έχε κατά νού αυτό. Αν θες eizo γιατί ζητάς τα μέγιστα, τότε θα πρέπει να πας σε "ακριβό" μοντέλο. Αν θες eizo απλώς για το όνομα, πιστεύω πως δεν αξίζει και καλύτερα θα ήταν να πάρεις κάτι άλλο. Επίσης προσωπικά δεν θα έπαιρνα πλέον 17αρα απο τη στιγμή που έχουν πέσει τόσο οι τιμές των 19ρων... :)

ΥΓ: Η L568 δεν κάνει για παιχνίδια....

Link to comment
Share on other sites

Έχω την L550 παλιό μοντέλο αλλα όταν βγήκε είχε μεγάλη διαφορά σε ποιότητα απο τις άλλες μάρκες, και δεν πληρώνεις τζάμπα, αυτό το κάνεις όταν αγοράζεις sony.Πιστεύω όμως οτι σήμερα η διαφορά έχει εξισωθει και όλα τα μονιτορ θα σου κανουν τι δουλεια σου,και την ψυχαγωγία σου.Διάλεψε όμως μια 19αρα.:T:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.