Jump to content



Μεταφορά windows σε νέο pc


fonzi

Recommended Posts

Ισως ο τίτλος είναι λίγο μπερδευτικός. Να εξηγήσω τι θέλω:

Είχα ένα pc P2.54 στο γραφείο με 4 partitions σε 80GB δίσκο. Windows XPsp2 γνήσια και επειδή δουλεύω 2 χρόνια με αυτό το μηχάνημα είναι σχετικά φορτωμένο αλλά καλορυθμισμένο και τραβάει...

Τώρα λοιπόν έφεραν ένα καινούριο με διπύρηνο pentium 2.66 και καλύτερη κάρτα γραφικών. Έτοιμο, με περασμένα XPsp2, office 2003, drivers κλπ. Συνοδεύεται από ένα δισκάκι μαζί με την άδεια των ΧΡ που προφανώς είναι αυτό που συνήθως λέμε recovery CD αν και δεν ξέρω αν έχει μέσα και drivers κλπ. Ενα partition όλος ο δίσκος 80GB.

Επειδή τον δούλεψα λίγο και μου φάνηκε πολύ πιο γρήγορος ο επεξεργαστής στην πράξη, είπα να τον κρατήσω εγώ μιάς και οι υπόλοιποι του γραφείου μόνο απλές εφαρμογές της πλάκας τρέχουν...

Του έφτιαξα 3 partitions (Partition Magic) και ξεκίνησα τη διαδιακασία μεταφοράς ότι έχω στον παλιό (που θα τον πάρει άλλος συνάδελφος) στον καινούριο. Εδώ θέλω τη βοήθειά σας... Πως θα γίνει να σηκώσω τα πάντα, να σβήσω κάθε δικό μου αρχείο και μάλιστα χωρίς να ξεπατωθώ;

1) Να τα συνδέσω μέσω δικτύου; Θα κάνει χρόνια η διαδικασία με το 10ρι hub...

2) Nα βάλω crossover; Πρέπει να ορίσω εγώ IP τότε ή θα δει κατευθείαν το ένα το άλλο;

3) Να ξηλώσω τον ένα δίσκο και να τον βάλω δεύτερο στο άλλο pc;

4) Να χρησιμοποιήσω DVD ή όλο θα χτυπάει σε τίποτα περίεργα τεράστια ονόματα αρχείων;

τώρα πάμε στο λογισμικό:

1) Μου αρέσουν οι καθαρές λύσεις αλλά αν ξηλώσω τα γνήσια XP και πάω πάλι για εγκατάσταση (στο παλιό) θα με αφήσει η microsoft ή δεν θα ενεργοποιούνται; Η σύνθεση του παλιού δεν εχει αλλάξει

2) Τι πρέπει να πάρω από το παλιό (εκτός από τα data που βρίσκονται σε χωριστά partitions και θα μεταφερθούν με έναν από τους 4 προαναφερόμενους τρόπους) ώστε να μην χάσω τίποτα πολύτιμο; Αντέγραψα το βιβλίο διευθύνσεων, εισερχόμενα κλπ, ρυθμίσεις δικτύου, αγαπημένα. Ξεχνάω κάτι;;

3) Τι πρέπει να σβήσω ώστε να μην υπάρχει τίποτα δικό μου στο παλιό; Αφαίρεσα το net password, cookies, history, msn messenger. Υπάρχει κάτι άλλο στο φάκελλο documents and settings που πρέπει να σβήσω;

4) ’λλαξα το όνομα του χρήστη στο παλιό αλλά κάπου μέσα ο υπολογιστής εξακολουθεί να φαίνεται με το δικό μου όνομα. Προφανώς το είχα δώσει στην εγκατάσταση των windows. Αλλάζει;

Συγνώμη για το πρήξιμο αλλά φοβάμαι μην γίνει καμιά στραβή και τρέχω...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από fonzi [Χθες, στις 17:44]

1) Να τα συνδέσω μέσω δικτύου; Θα κάνει χρόνια η διαδικασία με το 10ρι hub...

2) Nα βάλω crossover; Πρέπει να ορίσω εγώ IP τότε ή θα δει κατευθείαν το ένα το άλλο;

3) Να ξηλώσω τον ένα δίσκο και να τον βάλω δεύτερο στο άλλο pc;

4) Να χρησιμοποιήσω DVD ή όλο θα χτυπάει σε τίποτα περίεργα τεράστια ονόματα αρχείων;

Αν βάλεις crossover πρέπει να ορίσεις IP. Αν οι μηχανές μπαίνουν στο σύστημα παίρνοντας IP από κάποιον DHCP, άφησέ τες στην ησυχία τους. Η 3η λύση είναι η καλύτερη, και μάλιστα να πάρεις το δίσκο του παλιού και να τον βάλεις προσωρινά στον καινούργιο, (καθώς ο δίσκος του καινούργιου θα είναι σίγουρα SATA, πρωτόκολλο που δεν θα υποστηρίζει ο παλιός).

Αρχική απάντηση από fonzi [Χθες, στις 17:44]

1) Μου αρέσουν οι καθαρές λύσεις αλλά αν ξηλώσω τα γνήσια XP και πάω πάλι για εγκατάσταση (στο παλιό) θα με αφήσει η microsoft ή δεν θα ενεργοποιούνται; Η σύνθεση του παλιού δεν εχει αλλάξει

Δεν υπάρχει λόγος να επανεγκαταστήσεις το σύστημα.

Κατά βάσιν, και υπό την προϋπόθεση ότι μπαίνεις στα Windows μέσω κάποιου τοπικού προφίλ και όχι μέσω server, μέσα από το φάκελο Documents and Settings πάρε σε ένα DVD ολόκληρο το δέντρο του δικού σου profile, οπότε, και να ξεχάσεις κάτι, θα το έχεις στο DVD. Για να μην γράφεις τσάμπα δεδομένα, πριν αντιγράψεις το προφίλ σου στο DVD, βεβαιώσου ότι είναι άδειοι, (ή σχεδόν άδειοι), οι φάκελοι:

Documents and Settings\<your profile>\Local Settings\TEMP

Documents and Settings\<your profile>\Local Settings\Temporary Internet Files

(Δες και παρακάτω)...

Αρχική απάντηση από fonzi [Χθες, στις 17:44]

2) Τι πρέπει να πάρω από το παλιό (εκτός από τα data που βρίσκονται σε χωριστά partitions και θα μεταφερθούν με έναν από τους 4 προαναφερόμενους τρόπους) ώστε να μην χάσω τίποτα πολύτιμο; Αντέγραψα το βιβλίο διευθύνσεων, εισερχόμενα κλπ, ρυθμίσεις δικτύου, αγαπημένα. Ξεχνάω κάτι;;

3) Τι πρέπει να σβήσω ώστε να μην υπάρχει τίποτα δικό μου στο παλιό; Αφαίρεσα το net password, cookies, history, msn messenger. Υπάρχει κάτι άλλο στο φάκελλο documents and settings που πρέπει να σβήσω;

4) ’λλαξα το όνομα του χρήστη στο παλιό αλλά κάπου μέσα ο υπολογιστής εξακολουθεί να φαίνεται με το δικό μου όνομα. Προφανώς το είχα δώσει στην εγκατάσταση των windows. Αλλάζει;

Ναι, ξέχασες την Επιφάνεια Εργασίας, όλο και κάτι θα έχεις αποθηκευμένο εκεί. Εν πάση περιπτώσει, δεν χρειαζόταν να αλλάξεις το όνομα χρήστη, αλλά και δεν πειράζει που το άλλαξες. Δημιούργησε ένα νέο λογαριασμό χρήστη, που να είναι Διαχειριστής υπολογιστή, μπες στα Windows με αυτόν το λογαριασμό, και διάγραψε πλήρως τον δικό σου, παλιό λογαριασμό, διαγράφοντας και τα αρχεία του, κάτι για το οποίο θα σου ζητηθεί επιβεβαίωση από το σύστημα. Αυτό να το κάνεις, αφού πάρεις πλήρες αντίγραφο του δικού σου profile σε DVD, όπως παραπάνω.

Εάν μπαίνεις στα Windows μέσω προφίλ που είναι δημιουργημένο σε κάποιον server, τότε δεν χρειάζεται τίποτε από αυτά, καθώς το προφίλ σου υπάρχει πάντα διαθέσιμο στον server.

Καλή τύχη. :)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ!

Δεν πρόλαβα την απάντησή σου δυστυχώς. Θα με διευκόλυνε αφάνταστα.

Δεν έχω ακόμα κοπιάρει τα data που τα είχα σε χωριστό παρτισιον αλλά τέλειωσα την κυρίως δουλειά, δηλαδή windows και χρήστες...

Πως το έκανα; Καταρχήν έκανα rar το δικόμου documents and settings και το αντέγραψα, πήρα όλες τις ρυθμίσεις του ΙΕ με ένα προγραμματάκι που κατέβασα, πήρα όλες τις ρυθμίσεις του outlook express, όλες τις ρυθμίσεις του zone alarm, antivir και καλού-κακού αντέγραψα και βιβλίο διευθύνσεων και εισερχόμενα.

ΜΕΤΑ κατάλαβα βλέποντας το εικονίδιο για "μεταφορά αρχείων και ρυθμίσεων" στο καινούριο πσ ότι αρκούσε να τρέξω αυτόν τον οδηγό της microsoft!!! Όσο για τις προσωπικές ρυθμίσεις (προφιλ) και το πως "εξαφανίζεται" ο παλιός χρήστης έκανα αυτό ακριβώς που λες. Δημιούργησα νέο χρήστη adminstrator, έκανα αποσύνδεση, και διέγραψα τελείως τον παλιο χρήστη και THAT'S IT!!!!!

Το μόνο περίεργο που βλέπω είναι ότι όταν φορτώνει παράθυρα πρώτα βγάζει ένα μηνυματάκι ότι δεν με βρίσκει (παλιός χρήστης) και μετά πάει στην οθόνη φόρτωσης του νέου προφιλ και φορτώνει. Προφανώς κάτι θα είχα πειράξει σε boot.ini διότι είχα 2 φορές τα windows και κανόνιζα απο που και πως να μπουτάρει αλλά άντε να το βρω τώρα...

Ποστάρω μόνο μήπως κάποιος χρειαστεί την ίδια δουλειά να έχει μιά ιδέα πως γίνεται εύκολα. Είπαμε λοιπόν: "Μεταφορά αρχείων και ρυθμίσεων" πρώτα και μετά φτιάχνουμε νέο χρήστη και διαγράφουμε τον παλιό!

Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς γατί βγάζει οταν μπουτάρει ενα πλαίσιο με το όνομα του παλιού χρήστη που φυσικά δεν μπορεί να τον συνδέσει; Σταματάει εκεί, αλλάζω το όνομα σε αυτό του νέου χρήστη και φορτώνει κανονικά.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.