Jump to content



ποια διανομη για P2@392mhz 256mb ram 80gb hdd?


tolis861416003225

Recommended Posts

θα ηθελα να ειναι σε 1 cd αν γινεται διοτι το συστημα ναι μεν διαθετει dvd αλλα διαβαζει οτι και οταν του καθησει....θα ηθελα να ειναι παναλαυρο οσο τα windows 98 να σβεινει μονο το μετα απο τερματισμο διοτι το κανει μονο σε win98 σε xp οχι...το pc θα ειναι για ιντερνετ, torrents και για να ακουω τραγουδια....α!και πολυ συμαντικο να υποστηριζει το crypto f200 που δινει η τελλας...τωρα το μηχανημα εχει win xp σε εναν 20αρη seagate ο οποιος κανει πολυ θορυβο (δεν εχει κανενα προβλημα ετσι εκανε ανεκαθεν) και μιας και πηρα καινουριο sata στο καινουριο ο ατα 160 που εχω τωρα θα παει στον αδερφο μου που εχει 80αρη και ο 80αρης αυτος θα παει στο P2....και τελως παντων με τα xp σερνεται σχετικα και ελεγα να του βαλω τα win98 αλλα τωρα σκεφτομαι να του βαλω λινουξ να μαθω κιολα...:banging: τι σο διαολο μηχανικος ηυ σπουδαζω και δε ξερω λινουξ:alien:

στο stiky πιο πανω που εχει εναν οδηγο που μας βοηθαει να διαλεξουμε διανομη μου εβγαλε

1. mandriva

2. ubuntu

3. kubuntu

4. fedora

εγω εχω κατεβασμενα fedora core 4 και suse 9.3 και απο ενα περιοδικο τα mandrake 10.1(το οποιο ομως δεν εγκαθηστοταν στο συστημα της υπογραφης(σεδον εχεουν γινει αλαγες)δε θυμαμαι τι προβλημα ειχε αλλα δεν γινοταν εγκατασταση) ....

:help: :help: :help:

Link to comment
Share on other sites

Ubuntu ισως να ειναι βαρυ για τον παλιο τον PII.

xfce = ελαφρυ γραφικο περιβαλλον που εμενα προσωπικα μου αρεσει πολυ. Δοκιμασε το αν θες :D

Αυτο θα πει συγχρονισμος bourlas :woot:

Link to comment
Share on other sites

κατεβασα το ubuntu αν και μαλλον κατα τα χριστουγεννα θα γινει το φορματ....σε screensots που ειδα το xubuntu ειναι πολυ ομορφο παντως...το κδε δε μου αρεσει το γραφικο του περιβαλλον ισως διαφερει αρκετα απο αυτο που εχω συνηθησει αλλα κυριως μου τη σπαει παρα πολυ το γραναζι...τρισαθλιο λογκο...ποιος το σκεφτηκε? τεσπα...θα δοκιμασω το ubuntu και αν δεν το σηκωνει το π2 κατεβαζω xubuntu και βλεπουμε.... ευχαριστω για τις απαντησεις!!

Link to comment
Share on other sites

xubuntu rules έχει όλη την δύναμη του ubuntu/debian με ελαφρύ windows manager

που σε κάποιους αρέσει περισσότερο από π.χ. το kde/gnome κυρίως για την απλότητα του

πάντως αν κατεβάσει κάποιος το Ubuntu και το κάνει install δεν χρειάζεται να κατεβάσει από την αρχή το xubuntu, με σύνδεση dsl μπορεί κάποιος να κατεβάσει μονό

το xfce και να έχει και τους δυο window managers στο ίδιο μηχανημα

οδηγίες εδώ https://help.ubuntu.com/community/InstallingXubuntu

(daydreamer απαντήσαμε στο ίδιο λεπτό!!!! την ιδία απάντηση )

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Αρχική απάντηση από tolis86 [17-11-2006 12:05]

ok thanx! :T: χμμ... ετσι ειχα το φεδορα 4 πριν κατι μηνες που το ειχα δοκιμασει ειχα κανει εγγατασταση και κδε και γνομε και τα αλαζα οποτε ηθελα...καλη φαση... :p

για να μην κάνεις όλη την ώρα φορματ, κατέβασε ένα live cd κ δοκίμασέ το:)

Link to comment
Share on other sites

Nα ξερεις οτι 80Gb δισκο πιθανον να μην τον ναγνωρισουν τα 98se και να σου παιζει ως 60.

Προσωπικα εχω δοκιμασει Celeron 733,160mb ram,4200 rpm 8mb cache 40αρη δισκο σε windows xp-sp2 και επαιζε.Το ειχα 2 μηνες περιπου..δεν ηταν γρηγορο αλλα "πηγαινε",μεχρι και remote desktop ετρεχα....Δηλαδη απο ram εισαι καλυμενος,στον επεξεργαστη μπαζεις..Προσωπικα πιστευω θα παιζει ο 400αρης P2 απλα θα ζοριζεται λιγακι.

Αυτο που λες με τα xp που δεν σβηνει ειναι θεμα sp1-μητρικης.Με το sp2 θα σβηνει μονος του λογικα.Επισης αφου αναβαθμιστει η μητρικη αν γινεται με το sp2 θα παιζει κανονικα ο 80αρης.Λογικα αν εχεις 440BX δεν θα εχεις προβλημα,εγω με Abit BF-6 εχω βαλει και 120GB απροβληματιστα.Τωρα το ιδιο μηχανακι με το celeron o/ced στα 1000 και 512ΜΒ πηγαινει καλυτερα κυριως με το remote desktop.

Link to comment
Share on other sites

κοιτα και να μη τα δει με παρτισιον ματζικ θα το κανει να τα δει :p....οταν εστεισα πρωτη φορα το μηχανακι ειχα βαλει τα 98 και εσβηνε μονο του στα χπ(κανενα sp) δεν το κανει αλλα με 256μβ ραμ και μαλιστα σδ στα 112 εχει προβλημα...τα χπ ψιλοσερνονται....σε αλλο μου πισι με π3 866, 512ραμ σε 815 τσιπσετ τρεχει κανονικοτατα(πιο αργα απο το συστημα υπογραφης αλλα ικανοποιιτικα) το π2 νομιζω πως 440βχ εχει..

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από tolis86

κοιτα και να μη τα δει με παρτισιον ματζικ θα το κανει να τα δει :p....οταν εστεισα πρωτη φορα το μηχανακι ειχα βαλει τα 98 και εσβηνε μονο του στα χπ(κανενα sp) δεν το κανει αλλα με 256μβ ραμ και μαλιστα σδ στα 112 εχει προβλημα...τα χπ ψιλοσερνονται....σε αλλο μου πισι με π3 866, 512ραμ σε 815 τσιπσετ τρεχει κανονικοτατα(πιο αργα απο το συστημα υπογραφης αλλα ικανοποιιτικα) το π2 νομιζω πως 440βχ εχει..

δεν ξερω..μπορει ο 400p2 να ειναι μικρος για τα Xp.εμενα το celeron 733 στα default δεν μου επαιζε καποια video για αυτο και τον εκανα 1000.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.