Jump to content



Συμβουλές για Format και σωστό partitioning των δίσκων μου.


Green Dragon

Recommended Posts

Παιδιά σκέφτομαι να κάνω ένα format και μία φρέσκια εγκατάσταση των Windows XP Professional και θέλω να το κάνω, χρησιμοποιώντας τους δίσκους μου όσο πιό αποτελεσματικά γίνεται. Και ζητάω τη γνώμη σας.

Έχω ένα Seagate Baracudda 7200 στα 160 GB και ένα Western digital στα 80 gb.

Έχω διαβάσει διάφορες απόψεις, έχω μπερδευτεί λίγο και θέλω να τα βάλω σε μία σειρά.

1. Ποιόν απο τους δύο συγκεκριμένους δίσκους καταρχήν, θα προτιμούσατε εσείς για την εγκατάσταση του λειτουργικού; Και ποιόν για αποθηκευτικό χώρο;

2. Σε πόσα partition θα χωρίζατε το δίσκο του λειτουργικού, τι μέγεθος να έχει το κάθε partition;

Θα βάζατε στο ένα partition ( τί μέγεθος;) το λειτουργικό και σε ένα άλλο παρτιτιον όλα τα προγράμματα;

3. Τους σημαντικούς drives για το mobo, τη κάρτα γραφικών, τη κάρτα ήχου, java κλπ πο'υ θα τους εγκαθιστούσατε;

4. Τα προγράμματα ασφάλειας όπως firewall, antivirus, antispyware, diskeeper klp θα τα βάζατε στο partition του λειτουργικού ή στο άλλο;

5. Το page file τι μέγεθος θα το κάνατε; Θα το βάζατε στο δίσκο του λειτουργικού ή στο άλλο δίσκο;

Αυτές είναι μερικές απορίες που έχω. Ελπίζω να μη σας κούρασα. Και αν έχετε τη καλωσύνη δώστε μου τις απαντήσεις σας με βάση τη σειρά των ερωτήσεων για να μη χαθώ.

Ευχαριστώ για την υπομονή σας και για τη βοήθεια.

Link to comment
Share on other sites

1) Τον πιο καινούριο (=πιο γρήγορο) για λειτουργικό.

2) Το λειτουργικό μαζί με τα προγράμματα χρειάζεται max 30GB. Τα υπόλοιπα κάνε τα αποθηκευτικό χώρο + games. Τα υπόλοιπα προγράμματα να τα install-άρεις στο partition του λειτουργικού.

3) Αυτά αναγκαστικά εγκαθίστανται στο partition του λειτουργικού ( C: )

4) Στο λειτουργικό.

5) Αν αναφέρεσαι σε Win XP, άστα default και μην τα πειράξεις.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από gdp77 [Χθες, στις 23:05]

5) Αν αναφέρεσαι σε Win XP, άστα default και μην τα πειράξεις.

Standard αυτο?Εχω ακουσει οτι αμα βαλεις το page file σε ξεχωριστο δισκο (ΟΧΙ partition) ειναι καλυτερα ετσι.

Βεβαια κρατας συνχρονως και το page file και στο αλλον δισκο που ειναι εγκατεστημενο το λειτουργικο.Δηλαδη με λιγα λογια να χεις 2 page file και τα XP αυτοματα θα χρησιμοποιησουν το ενα Page file 'η το αλλο αναλογα το ποσο φορτωμενος ειναι ο ενας δισκος 'η ο αλλος εκεινη την στιγμη.

Τουλαχιστον στο tweakhound ετσι λεει.

http://www.tweakhound.com/xp/xptweaks/supertweaks5.htm

Τουλαχιστον αν αυτο ειναι too much trouble δεν θα ηταν καλυτερα να το κανει τουλαχιστον σταθερο οριζοντας το ιδιο initial & max size και οχι οπως το χουν default τα XP που οριζουν διαφορετικο initial & maximum size?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από gdp77

Γιατί βρε Oric έχει μεγάλη σημασία;

Γιατί αν έχεις έναν IDE κι έναν SATA και θες να εγκαταστήσεις λειτουργικό στον SATA, ό,τι και να κάνεις, όσο και να πειράξεις το Boot order, οι εγγραφές για την εκκίνηση του λειτουργικού θα εγκατασταθούν στον IDE.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Chosen [Σήμερα, στις 19:01]

Γιατί αν έχεις έναν IDE κι έναν SATA και θες να εγκαταστήσεις λειτουργικό στον SATA, ό,τι και να κάνεις, όσο και να πειράξεις το Boot order, οι εγγραφές για την εκκίνηση του λειτουργικού θα εγκατασταθούν στον IDE.

Όχι απαραίτητα, χε, χε, χε... :)

Link to comment
Share on other sites

Α, πολύ ωραία. Έχουμε και λέμε λοιπόν.

1. Τον 80άρη για λειτουργικό και τον 160άρη για δεδομένα. Ναι μεν, ο 160άρης μπορεί να είναι λίγο πιο γρήγορος από τον 80άρη, αλλά δεν πρόκειται για αξιόλογη διαφορά. Να ήταν ο δίσκος συστήματος κανένας στις 10000 στροφές, τότε μάλιστα.

2. Και το λειτουργικό και τα προγράμματα σε ένα partition. Δεν θα ωφελήσει σε τίποτε ο όποιος διαχωρισμός. Εξάλλου, ήδη τα ίδια τα Windows θα έχουν βάλει ένα σωρό προγράμματα μέσα στο φάκελο Program Files, που βρίσκεται στο ίδιο partition με το σύστημα, στην κατάτμηση συστήματος.

3. Εκεί όπου θα τους πάει το σύστημα. Δεν χρειάζεται και δεν πρέπει να επέμβεις.

4. Firewall, antivirus, antispyware κλπ. είναι και αυτά εφαρμογές, οπότε θα πάνε εκεί που είναι και οι υπόλοιπες, δηλαδή στον φάκελο Program Files.

Όσον αφορά τo page file, ισχύουν τα εξής:

1. Πρέπει να είναι ενιαίο, δηλαδή όχι κατακερματισμένο, ώστε να βελτιστοποιείται η κίνηση των κεφαλών, χάριν της ταχύτητας.

2. Η καλύτερη τοποθεσία του είναι εκτός του φυσικού δίσκου συστήματος, και εκτός του δίσκου δεδομένων, δηλαδή σε τρίτο, ανεξάρτητο δίσκο, με τον οποίο ο ελεγκτής Ι/Ο να επικοινωνεί από ξεχωριστό κανάλι.

Για να μην τα πολυλογώ, και να μη σε μπλέξω, κάνε το εξής. Το αρχικό μέγεθος και ο τρόπος τήρησης του μεγέθους του page file εξαρτάται από τον όγκο της φυσικής μνήμης σε συνδυασμό με το διαθέσιμο χώρο της κατάτμησης συστήματος. ’φησε το page file εκεί που το έχει δημιουργήσει το σύστημα, και απλά μονιμοποίησέ το. Δηλαδή, μην αφήσεις το σύστημα να αυξομειώνει το μέγεθός του. Πιθανότατα, το αρχικό μέγεθος του page file θα είναι μιάμιση φορά η φυσική μνήμη. Για παράδειγμα, αν έχεις φυσική μνήμη 1GiB, το page file μάλλον θα είναι 1,5GiB (1536MiB). Καθόρισε, λοιπόν, το ελάχιστο και μέγιστο μέγιστο μέγεθος του page file σε μια συγκεκριμένη τιμή. Εάν στην πορεία σου «χτυπήσει» κάποια εφαρμογή λόγω έλλειψης μνήμης, τότε αύξησέ το στο τριπλάσιο της φυσικής μνήμης. Βέβαια, αυτό μπορείς να το κάνεις και τώρα, μόλις τελειώσεις την εγκατάσταση των Windows, αλλά το αρχείο θα κερματισθεί σε δύο κομμάτια, κάτι όχι ιδιαίτερα κακό, το οποίο μπορεί να διορθωθεί. Υπάρχουν κι άλλες λύσεις, πιο εξειδικευμένες, αλλά δεν θέλω να σε ζαλίσω. Με «ενάμισυ» page file μάλλον το σύστημά σου θα λειτουργεί κανονικά, (εκτός κι αν κάνεις βαρειές δουλειές).

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Oric σε ευχαριστώ για τη πολύ κατατοπιστική σου απάντηση.

Θα ορίσω το page file να είναι σταθερού μεγέθους και θα το βάλω σε άλλο δίσκο από εκείνο του λειτουργικού.

Όμως δεν κατάλαβα κάτι που έγραψε ο EvilRyu παραπάνω. Ότι δηλαδή πρέπει και ο δίσκος που είναι εγκατεστημένο το λειτουργικό να έχει page file.

Ισχύει αυτό σίγουρα;

Link to comment
Share on other sites

Όμως δεν κατάλαβα κάτι που έγραψε ο EvilRyu παραπάνω. Ότι δηλαδή πρέπει και ο δίσκος που είναι εγκατεστημένο το λειτουργικό να έχει page file.

Ισχύει αυτό σίγουρα;

Καλύτερα να μην καταργήσεις το pagefile από το partition του λειτουργικού ( C: ) . Είναι επί της αρχής λάθος να καταργήσεις το pagefile από το partition του λειτουργικού για διάφορους λόγους. Μπορείς απλά να δημιουργήσεις ένα δεύτερο pagefile σε έναν άλλο δίσκο. Τα windows έχουν εσωτερικούς αλγόριθμους, ώστε να χρησιμοποιήσουν και τα δύο pagefiles γράφοντας και διαβάζοντας και στα δύο ταυτόχρονα, άρα και πιο γρήγορα.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Green Dragon [Σήμερα, στις 01:21]

Φίλε Oric σε ευχαριστώ για τη πολύ κατατοπιστική σου απάντηση.

Θα ορίσω το page file να είναι σταθερού μεγέθους και θα το βάλω σε άλλο δίσκο από εκείνο του λειτουργικού.

Όμως δεν κατάλαβα κάτι που έγραψε ο EvilRyu παραπάνω. Ότι δηλαδή πρέπει και ο δίσκος που είναι εγκατεστημένο το λειτουργικό να έχει page file.

Ισχύει αυτό σίγουρα;

Ισχύει, αλλά μόνο σε περίπτωση που αναπτύσσεις λογισμικό, όπως κάποιον driver ή κάποια συνηθισμένη εφαρμογή, και θέλεις να αξιοποιήσεις τη δυνατότητα memory dumping, σε περιπτώσεις που τεστάρεις τον κώδικά σου και αυτός κολλήσει. Για να κάνουν τα Windows memory dump, απαιτείται να υπάρχει page file οπωσδήποτε στην κατάτμηση συστήματος, το οποίο πρέπει να έχει κάποιο ελάχιστο μέγεθος, ενώ βεβαίως μπορεί να υπάρχει και πρόσθετη εικονική μνήμη με άλλο page file, σε άλλη κατάτμηση του ίδιου, ή σε άλλο δίσκο.

Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις RAM>=2gb η δική μου πρόταση είναι να μην έχεις καθόλου virtual memory, αυτό για να είναι πιο γρήγορο το pc σου και θα είναι πραγματικά. Αν κατα τη χρήση προκληθεί η ανάγκη τότε την ενεργοποιείς.

Link to comment
Share on other sites

1.Τα windows Στον 160 στο πρώτο partition 30-40 giga. Έστω και 10Mb/s να είναι πιο γρήγορος θα είναι σημαντική διαφορά και θα αντέχει καθότι πιο καινούριος.

2.O υπόλοιπος χώρος στον 160 ένα partition. Toν 80αρη ολόκληρο χωρίς partition. Βέβαια λόγω vista και καθώς για καιρό μάλλον θα δουλεύουν ταυτόχρονα με τα xp μπορείς αν θες να προβλέψεις άλλο ένα partition 30-40 σε ένα από τους δύο σκληρούς.

3. 4 στα default όλα, εντελώς τζάμπα μπλέξιμο οτιδήποτε άλλο.

5 1,5 -2 giga σταθερό μέγεθος στον 80άρη. Αν δεν φτάσει στη χρήση που θα του κάνεις αύξησε κι άλλο.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 years later...

kalispera sas paidia ,exo ena provlima ,ekana format se ena paidi kai den ixera an ontws exei 2 diskous i exei enan disko kai ton exei xorisei se partisions.....etsi otan piga na formaro ton enan apo ts 2 ston opoio itan egkatestimena ta Vista m evgale sfalma oti den mporo na ton formaro,etsi ekana kai sts 2 diskous delete.......proxorisa tlk stin egkatastasi tou leitourgikou kai douleyoun ola komple....alla o deyteros diskos den emfanizetai sto "Υπολογιστης μου" eno stin Διαχειρηση συσκευων fainetai mia xara ,kamia symvouli ti na kano gia na fainetai kanonika ?

eyxaristo poli

Link to comment
Share on other sites

πρώτα απ'όλα no greeklish.

αφού έκανες delete τα partition και format στον ένα ,τώρα πρέπει να κάνεις διαμόρφωση και στον άλλο για να τον βλέπει το λειτουργικό.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.