Jump to content



Asus 7950GT 512 MB + πρόβλημα με τις διαθέσιμες αναλύσεις...


stark

Recommended Posts

Μιας και το προηγούμενο topic είχε καταλήξει να περιέχει λίγο από ...πολλά θέματα, ανοίγω αυτό για να ρωτήσω αν έχει κανείς καμιά ιδέα για ένα συγκεκριμένο θέμα που με απασχολεί:

Aπό τότε που έβαλα την Asus 7950GT στα supported refresh rates του monitor μου δεν υπάρχει πλέον επιλογή για 75 Hertz ενώ με την ΑΤΙ Χ700 υπήρχε... Μου εμφανίζει μόνο τα 60Hertz σαν supported και οταν αποεπιλεγω το "supported" μου δίνει επιλογή για 75 Hertz...

αλλα υποθέτω είναι επικίνδυνο να έχω unsupported refresh rate σωστα;

Στις αναλύσεις πάντα δούλευα με την 1152x864

πλέον οι επιλογές μου είναι λιγότερες και με αφήνει να πάω μόνο κατευθείαν από τα 1024x768 στα 1280x1024

Επιβεβαίωσα ότι οι drivers του CD είναι οι 91.47 που είναι και οι μόνοι με επίσημη υποστήριξη στην 7950GT.

Δοκίμασα λοιπόν με τους εξής Drivers:

- 91.47, προτελευταίοι επίσημοι drivers / οι μόνοι με official υποστήριξη στην 7950GT

- 92.91 - PureVideo HD Beta driver - 14 Sep 2006 / beta από το site της Nvidia, που έχουν όπως φαίνεται και υποστήριξη στην 7950GT... "PureVideo HD features have been tested with the following GPUs: * GeForce 7950 GX2, * GeForce 7950 GT, * GeForce 7900 GT, * GeForce 7900 GS, * GeForce 7600 GT"

- 93.71, οι τελευταίοι επίσημοι drivers της Nvidia που όμως στα release notes δεν αναφέρει στα supported products την 7950GT - αλλά μου έγιναν κανονικά installed.

Δοκίμασα και custom resolutions.... και στις τρεις περιπτώσεις παίρνω τα παρακάτω:

resolutionv1sc6.jpg

resolutionv2kj0.jpg

To πρόβλημα με τις ενδιάμεσες αναλύσεις (και δη την αγαπημένη μου 1152x864) παραμένει...Απλά δηλαδή δεν υπάρχει σαν επιλογή

Δοκίμασα και με δυο διαφορετικούς drivers για το monitor μου (Samsung 172T)...

Tώρα βέβαια θα μπορούσε να πει κανείς ότι μπορώ να δοκιμάσω και δεκάδες άλλους modified unofficial drivers αλλα αυτό ψιλοφοβάμαι να το κάνω... αστε που ολοι αυτοί κάτι φτιάχνουν και κάτι χαλανε συνήθως.

p.s. Δεν είναι Vista τα windows που έχω - Windows XP SP2 ειναι.

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασα με το analog καλώδιο και έτσι μου δίνει επιλογές και για μεγαλύτερο refresh rate - 72ΗΖ και για πολλές ενδιάμεσες αναλύσεις.

Κρίμα όμως τέτοια κάρτα να μην βγάζει απο DVI τις ενδιάμεσες αναλύσεις.

Τελικά μήπως μας κοροιδεύουν και πληρώνουμε άδικα τόσα λεφτά;

Ελπίζω με κάποιο μελλοντικό driver να φτιάξει και με DVI... :nothing:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Aias [Σήμερα, στις 08:52]

Η ψηφιακη εξοδος (DVI) δουλευει στα 60 hz αλλα η διαφορα με την αναλογικη ειναι εμφανης.

Eννοείς ότι πάντα και παντού το DVI λειτουργεί στα 60HZ ανεξάρτητα με τα specs του καθενος;

Προσωπικά πάντως δεν έχω δει ποτέ καμια διαφορά στην ποιότητα μεταξύ DVI και analog - ισως σε πολύ υψηλές αναλύσεις να φαίνεται κάτι αλλα σε νορμαλ ρυθμίσεις εγω δεν βλεπω διαφορα.

Οπως και ναχει, θα επρεπε και το DVI να δινει περισσοτερες διαθεσιμες αναλυσεις.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.