Jump to content


Νέο τροφοδοτικό...προτάσεις...


vgiozo

Recommended Posts

Καλησπερίζω την παρέα...

...Τελευταία συμβαίνει αρκετά συχνά να χάνονται δίσκοι απο το σύστημα όχι μόνο κατά την εκκίνηση αλλά και κατά τη λειτουργία του υπολογιστή...

...νομίζω πως δεν έχει να κάνει με το πρόβλημα που παρατηρείται συχνά με δίσκους Μαξτορ - αφενός δεν συμβαίνει μόνο μ' αυτούς, αφετέρου έχω συνδέσει όλους τους δίσκους πλην ενός στους ελεγκτές Promise/Silicon...

Πρόσφατα είχα αναβαθμίσει το τροφοδοτικό μου απο ένα enermax 485W σε ένα Seasonic S12 600W...τελικα μάλλον δεν επαρκεί...

-- Θα ήθελα τη γνώμη σας επι τούτου --

Αν απαιτείται ισχυρότερο τροφοδοτικό εν τέλει, έλεγα να προτιμησω κάποιο εκ των:

- Thermaltake ToughPower 750W

- OCZ GameXtreme 700W

- Tagan U25-700W

- Ποιό;

Εκτός της ισχύος, ιδιαίτερα σημαντικός είναι ο παράγοντας ησυχία...δεν θα καταφέρω να συνυπάρξω με θορυβώδες τροφοδοτικό, αυτό είναι σίγουρο...σημαντικότερη ωστόσο είναι η σταθερότητα των τάσεων.

Επίσης, δεν έχω καταλάβει (μιας και δεν προσπάθησα ποτέ) πότε είναι θετικό να έχει ένα τροφοδοτικό 3-4 12άρες γραμμές και πότε οι 2 12άρες είναι προτιμότερες...(και για τη περίπτωσή μου δλδ)

- Το σύστημά φαίνεται στην υπογραφή μου -

Τέλος δεν έχω λόγο να προτιμήσω modular λύσεις...με ενδιαφέρει ωστόσο η ύπαρξη πολλών συνδέσμων Sata...

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν είχες αυτή την ντουζίνα δίσκους (9 αν μέτρησα καλά) ( :p ) αλλά 4-5 θα σου έλεγα ότι δεν είναι με τίποτα θέμα ισχύος PSU.

Αλλά στην περίπτωσή σου θα πρότεινα να αφαιρέσεις 4-5 δίσκους και να μείνεις με ~4 όπου κανονικά η ισχύς του PSU υπερεπαρκεί.

Αν και σε αυτή την περίπτωση αντιμετωπίσεις προβλήματα, ψάξε το πρόβλημα αλλού και όχι στην ισχύ του PSU.

ΥΓ Εννοείται προφανώς ότι έχει αποκλειστεί ο παράγοντας O/C.

Link to comment
Share on other sites

Να αφαιρέσω υλικό απο τη σύνθεση.....δεν είναι κακή ιδέα... :D

...στη περίπτωση όμως που θέλω να τους κρατήσω ποιά εναλλακτική λύση θα πρότεινες;

Σοβαρά τώρα, εννοείς ότι λόγω του πλήθους των δίσκων, θα ειναι δύσκολο να βρώ τροφοδοτικό που να τους κρατάει; (αν τελικά το πρόβλημα εντοπίζεται στο τροφοδοτικό - δεν έχω ενδείξεις για το αντίθετο)

Δλδ τα περισσότερα τροφοδοτικά της αγοράς δεν είναι φτιαγμένα - "παραμετροποιημένα" για να κρατάνε 9-10 δίσκους;

η αλήθεια είναι ότι οι κατασκευαστές μπορεί να θεωρούν πιθανότερο να ταλαιπωρείται ένα σύστημα απο έναν ενεργοβόρο επεξεργαστή και δύο αναλόγων απαιτήσεων κάρτες γραφικών παρά απο 9 σκληρούς δίσκους και να διαμορφώνουν τα χαρακτηριστικά των προϊόντων τους αναλόγως...

Προσωπικά δεν μπορώ να το γνωρίζω...

Βάσει της σύνθεσης όμως πάντα, τί χαρακτηριστικά θα πρέπει να αναζητήσω σ' ένα τροφοδοτικό για να είμαι σίγουρος πως θα με καλύπτει;

Δεν έχω υπερχρονισμένο τον υπολογιστή και παρόλο που σκοπεύω κάποια στιγμή να το κάνω, αν αυτό μπορεί να υπονομεύσει την σταθερότητά του, τοτε απλά το ξεχνάω...

Link to comment
Share on other sites

Πολλα watt (και πολλα amp σε ολες τις γραμμες ,οχι μονο σε 12 )και πολλες ανεξαρηττες γραμμες μαλλον ειναι η λυση...αν και μου φαινεται απιθανο το οτι δεν παιζει με τα υπαρχοντα τροφοδοτικα!

Μια λυση ειναι να ελαφρυνεις λιγο το συστημα (οπως ειπε και ο spc ) απλα και μονο για να διαπιστωσεις ΑΝ εχεις προβλημα τροφοδοτικου και αναλογα να πραξεις απο εκει και περα!

Αλλη λυση ειναι να βαλεις και τα δυο τροφοδοτικα σε λειτουργια...

και να φορτωσεις αρκετους σκληρους και οτι αλλο θεωρησεις στο δευτερο τροφοδοτικο.(προυποθεση ειναι να εχεις κρατησει το ενερμαξ..)

Αλλα πραγματικα μου φαινεται απιστευτο

α) το οτι εχεις 10δισκους ...και οχι μικρους σε μεγεθος:p

B)να φταιει το τροφοδοτικο...

Ασχετο αλλα εχεις προσεξει ποιοι συνηθως χανονται..?

Σε ποιον controller δλδ..?

Link to comment
Share on other sites

Καλά, δεν συμπέρανα οτι δεν επαρκούν τα υπάρχοντα τροφοδοτικά...μια υπόθεση έκανα βάσει αυτών που είπε ο spc...αν κατάλαβα καλά τί είπε...

Ελεγα να στήσω ένα δεύτερο μηχάνημα με το υλικό που μου έχει μείνει, αλλά βολεύει να έχω ολους τους δίσκους σε έναν υπολογιστή...

Εχει τύχει και με τους Seagate 7200.10 και με τους Μαxtor...

Όταν τους είχα στο Nforce4 συνέβαινε συχνότερα, πλέον έχω τους Seagate (εκτός αυτού στον όποιο έχω εγκαταστήσει το λειτουργικό) στον Promise και τους Maxtor στον ενσωματωμένο Sil3114...

Περιέργως - ίσως - τις τελευταίες φορές έχει συμβει στους 2 Seagate 7200.10...χάθηκαν και εμφανίστηκαν χωρίς προφανή λόγο...

Δεν συμβα΄νει όταν κάνω κάποια συγκεκριμένη εργασια...πχ μπορεί να αντιγράφω πολλά γίγα και να μην συμβεί, αλλά να βλέπω ένα βιντεάκι στον έναν απ' αυτούς και ξαφνικά να μην τον βλέπει το σύστημα...

Συνήθως, όταν συμβαίνει, αρκεί να κλείσω για λίγα λεπτά τον υπολογιστή...δεν έχει συμβεί πάντως εδώ και 8 μέρες ωστόσο...

α) Δεν αποφασίζω να "πεταξω" πράγματα εύκολα

β) Ενας λόγος που ρώτησα είναι αυτός...μήπως δλδ το τροφοδοτικό δεν είναι τελικά υπεύθυνο...

Δεν συνέβαινε παλιότερα ωστόσο, που είχα λιγότερους δίσκους...

Κάτι που μού ειχε κολλήσει ήταν πως το Ενερμαξ - το οποίο για την ισχύ του κρατούσε το σύστημα κάτι παραπάνω απο καλά - έδινε 265W στις γραμμές 3.3 + 5, ενώ το Seasonic δίνει 180W...

η παράλληλη χρήση δύο τροφοδοτικών είναι το "psu-teaming" που λένε; Δεν χρειάζεται να παρέμβω στα καλώδια προκειμενου να το κάνω αυτό;

Θα μπορούσα να προσθέσω δεύτερο τροφοδοτικό - υπάρχει χώρος δλδ, αν και μπορέι να χρειαστεί να γίνει καμιά τρύπα στη λαμαρίνα για να σταθεί καλά...

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου μηπως μπορεις να μετρησεις την +3.3 με ολα επανω;Κανε μια μετρηση με πολυμετρο ποσο λεει και κανε και μια μετρηση βαζωντας ενα μεγαλο αρχειο να παει απο δισκο σε δισκο.

Αν δεις οτι ειναι πολυ κατω η ταση δοκιμαζεις και με 4 δισκους μετα να εισαι σιγουρος.

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω να σε συμφέρει από οικονομικής άποψης να έχεις ανοιχτό ένα υπολογιστή με τέτοια κατανάλωση. Αν πάλι θέλεις τότε tagan και θα τραβάει σαν γαϊδούρι!:T:

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς δεν έχω πολύμετρο, αλλά ίσως προμηθευτώ για να δοκιμάσω...

...ευχαριστώ πάντως για την επισήμανση...

Χμ...ενδιαφέρον αυτό με την κατανάλωση, δεν το είχα σκεφθεί ιδιαίτερα να πώ την αλήθεια...

Θα πρότεινες δλδ να έχω ένα άλλο ανοιχτό 24/7 για κατέβασμα και απλές εργασιες και το δεύτερο για τα υπόλοιπα;

Βέβαια αν χρησιμοποιηθεί ως file-server τότε έτσι κι αλλιώς θα επιβαρυνθεί με πολλούς δίσκους...που είναι κι αυτό που βαραίνει και τον συγκεκριμένο υπολογιστή δλδ...

Πρακτικά ίσως δεν βολεύει και τόσο, γιατί οι διάφορες εργασίες στον υπολογιστή τείνουν να αλληλεπικαλύπτονται...πχ να κατεβάζω και να βλέπω τηλεόραση, να κωδικοποιώ αρχεία και να γράφω κείμενα κοκ...

Στην πράξη τελικά θα συνέβαινε να έχω και τους 2 υπολογιστές ανοιχτούς αντί για έναν...

Link to comment
Share on other sites

- Thermaltake ToughPower 750W

Απο μενα το εχω εδω και εναν μηνα+ και ειμαι απολυτα ευχαριστημενος εντελως αθορυβο και πολυ καλες τασεις μετρημενες με πολυμετρΑ αν μπορεις χτυπα το :)

Link to comment
Share on other sites

Για δες αυτο:

Hiper 730W OmniGrid II

Output Parameter +5V (± 5%) 0.5A - 24A

+12V 1 (± 5%) 0.5A - 16A

+12V 2 (± 5%) 0.5A - 16A

+12V 3 (± 5%) 0.5A - 16A

+12V 4 (± 5%) 0.5A - 16A

-12V (± 5%) 0A - 0.5A

+5VSB (± 5%) 0 - 3.0A

+5V (± 5%) 0.5A - 24A

Output Load Regulation +12V 1 & +12V 2 &+12V 3 & +12V 4 < 672W

+3.3V & +5V <140W

+3.3V, +5V & +12V <710W

Output Voltage Protection +3.3V <4.5V

+5V <6.8V

+12V <15.6V

Εχει ομως 170 ευρω και ζυγιζει 3 κιλα. Νομιζω το εχει το Πλαισι0

Link to comment
Share on other sites

Φαίνεται καλή περίπτωση - φέρει και το όνομα hiper - αλλά βάσει χαρακτηριστικών τουλάχιστον OCZ k Tagan φαίνεται να υπερτερούν...

...στην κατηγορία αυτή, όλα στα 170 κυμαίνονται...εκτός απ' το Tt αν δεν κάνω λάθος..

Link to comment
Share on other sites

Βασικά το OCZ είναι ένα fortron epsilon 700W το οποίο κατασκευάζεται από την fsp group για λογαριασμό της ocz οπότε είναι μάταιο να δώσεις 170 ευρώ για κάτι το οποίο κοστίζει 120 στο πλαίσιο.

Το έχω ψάξει και είναι ακριβώς το ίδιο...

Εγώ προτίμισα το fortron

Link to comment
Share on other sites

kαλα κανεις και δεν πετας κατι ευκολα ...και εγω μαζι σου ειμαι...αλλα τα γραφω σε dvd...

(βεβαια για να λεμε και του στραβου το δικιο ...ενας μεγαλος δισκος ακομα-πχ 320gb- για μενα..(:p) δεν θα ηταν και υπερβολη)

Για to psu-teaming ..(αν ετσι λεγεται) ειναι δυο τα τινα (παλια ελληνικη ταινια :D)

α)βρισκεις ειδικο καλωδιακι που ενωνονται τα τροφοδοτικα πανω του και αυτο παει στη μητρικη...(δεν ξερω αν πουλιεται μονο του καπου ,το εχει το stacker μεσα παντως(ετσι ακουγεται δεν ξερω)

β)ενωνεις μονος σου δυο καλωδιακια..(ισως και ενα μονο χρειαζεται) τα πρασινα απο το 24πινο μεταξυ τους..και ισως σαν δευτερο δυο μαυρα μεταξυ τους

Ετσι δεν χρειαζεται να αγορασεις τροφοδοτικο και βλεπεις αν οντως φταιει αυτο..

Tελος χωρις να ειμαι σιγουρος νομιζω οτι αν εχεις προβλημα oντως με το τροφοδοτικο τοτε η παρατηρηση σου μαλλον στεκει..

Δεν νομιζω να εχουν προβλημα στις 12αρες τους οποια τροφδοτικο πλεον και να παρεις...αλλα απο ενα χαλασμενο παλιο σκληρο που βλεπω τωρα ειδα οτι θελει 720mΑ στην 12αρα και 650mA στην 5αρα..

αρα ισως ειναι κατι που δεν πρεπει να αμεληθει και να παρεις καποιο τροφοδοτικο πχ 1000watt αλλα παλι με 170-180watt cmobined στην 3,3+5..

Εντελως τυχαια απο ενα μινι ζαπινγκ σε λινκ ειδα οτι το typeR 580 hiper βγαζει 280watt combined η 3,3+5..(με 32 και 36Amp αντιστοιχα peak..)

H λιγο καλυτερο σε αυτο coolergiant enermax 600 αν και μαλλον και το noisetaker του eshop τα ιδια παρεχει..(ειναι το παλιο μαλλον και οχι το noisetaker II)

Αυτα ολα ΑΝ οντως εχεις προβλημα με τροφοδοτικο..(πραγματικα μου φαινεται απιστευτο):p

Link to comment
Share on other sites

@NTG

Η γνώμη σου είναι ότι το πρόβλημα μάλλον οφείλεται αλλού πχ στη μητρική ή στους ίδιους τους δίσκους;

Πάντως το γεγονός ότι ΟΛΑ σχεδόν τα νέα τροφοδοτικά έχουν ιδιαίτερα μειωμένη ισχύ στις γραμμές 3.3 + 5 με είχε κάνει να μην λαβω εν τέλει τον παράγοντα αυτό υπόψιν όταν αγόρασα τροφοδοτικό...

Αυτό που δεν ξέρω είναι κατά πόσο στις σύγχρονες μητρικές και τροφοδοτικά οι σκληροί παίρνουν ρεύμα κυρίως απο τις 12άρες ή τη 5άρα/3άρα...

Εδώ το OCZ δίνει 155W !! συνδυαστικά στις γραμμές αυτές....χαζοί είναι εν τέλει να βγάζουν στην αγορά ένα τέτοιο τροφοδοτικό τη στιγμή που θα μπορούσαν πχ 6 δίσκοι να το ζορίσουν ιδιαίτερα και να γονατίσει, με τον τρόπο αυτό όχι λόγω κάρτας γραφικών και έντασης χρήσης, αλλά λόγω δίσκων;

Δεν έχω απάντηση στα παραπάνω...

Πάντως έψαξα για αναβάθμιση bios/οδηγών για τον ελεγκτή Promise, αλλά δεν έχει βγεί τίποτα...για τον sil3114 υπάρχει, αλλά πρέπει το βιος να ενσωματωθεί σ' ένα αναβαθμισμένο μάλλον Βιος για τη μητρική...

Και είναι καιρός που δεν έχει βγεί τέτοιο...πάντως εγκατέστησα νεότερους οδηγούς για το sil3114 και φαίνεται πράγματι να έχουν βοηθήσει...

Για τους Seagate εμπιστευόμουν το Nforce4, αλλά μού έκανε πολλά κουλά στη νέα μητρική (που δεν τα έκανε στην UltraD) κι έτσι τους έβαλα στον Promise...(όπου πριν είχα τους Maxtor)

Βέβαια τη τελευταία φορά που έκανα αναβάθμιση προσέθεσα έναν δίσκο, οπότε ίσως αυτό το παραπάνω βάρος να προκαλεί τα προβληματα (τα οποία ωστόσο έχουν αισθητά μειωθεί αλλά δεν μπορώ να πώ ότι δεν θα επανεμφανιστούν...)

Link to comment
Share on other sites

Βασικα πιστευω πως ΠΡΙΝ να βαλεις το χερι στην τσεπη δανεισου η αγορασε ενα πολυμετρο και κανε καμια μετρηση μηπως και δεν φταιει αυτο,κριμα θα ειναι να παρεις τζαμπα αλλο ενα τροφοδοτικο.

Link to comment
Share on other sites

oυτε εγω εχω απαντηση στο προβλημα σου..

Υποθεση κανω....

Απο την 3αρα δεν παιρνει καθολου μιας και παιρνει ρευμα απο απο 12+5 (απο το molex)

Aκριβη νουμερα το ποσο Αμπ τραβαει δεν εχω παρα μονο οτι γραφει ο καθε δισκος πανω του...

Δεν εχεις της πλακας τροφοδοτικα..Εχεις ενα ενερμαξ και ενα seasonic..(480+600watt αντιστοιχα).Οποτε το να αγορασεις αλλο ενα τροφοδοτικο ισως να μην ειναι η λυση στο προβλημα σου...(ελπιζω να ειδατε ολοι το "ισως")

Πλεον βγαινουν τα τροφοδοτικα με βαση το ποσα καιει ο επεξεργαστης και 2-4 καρτες γραφικων που μπορει να εχει καποιος...που ολα θελουν την 12αρα τους...

Ακομα και το 1000αρη galaxy νομιζω 200watt εχει στην 3,3+5 ...

Τα 70αμπ στην 12αρα δεν νομιζω να τα χρειαστεις..(περισσοτερο απο οτι χειαζεσαι οσα βγαζει το seasonic) ....

Θα το εψαχνα με καθε δυνατο τροπο..πριν αγορασω 3ο τροφοδοτικο...

Κανοντας ειτε αυτο που ειπε ο spc ..(δοκιμαστικα οχι πεταμα τελειως) να δεις απλα αν θα εξακολουθησει....!

Αν σταματησει (να υπαχει πορβλημα με 4-5 δισκους μονο πανω) δοκιμασε να συνδεσεις και το δευτερο τροφοδοτικο(με ενα απο τους δυο τροπους που εγραψα πιο πανω) και συνδεσε εκει 6-7 δισκους.

Αν ξαναπαρουσιαστει το προβλημα (με δυο τροφοδοτικα) τοτε δεν ειναι το τροφοδοτικο αλλα κατι αλλο..

Link to comment
Share on other sites

[τρελλη φλασια ουt of the blue] Μηπως κατα τυχη εχει ενεργοποιηθει κανενα περιεργο power management και σου απενεργοποιει σκληρους/controllers ??

Στη καρτα δικτυου βρηκα ευκολα την επιλογη "allow the computer to turn off this device to save power" απο dev.manager [/τρελλη φλασια ουt of the blue]

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.