Jump to content



Χρησιμοποιειται antivirus background scanning?


EvilRyu

Χρησιμοποιειται antivirus background scanning?  

65 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Μια δημοσκοπηση ωστε να δουμε ποιοι χρησιμοποιουμε το background scanning του antivirus μας (οποιο και αν ειναι αυτο) 'η το εχουμε απενεργοποιησει και κανουμε μονο full manual scans.

Εγω ψηφιζω την επιλογη 3.

Επισης οσον αφορα την επιλογη 2 ξεχασα να συμπληρωσω οτι καποιος ισως να το απενεργοποιει προσωρινα και για αλλους δικους του λογους περα απο παιχνιδια.Οποτε ψηφιστε 2 αν ανηκετε σε αυτην την κατηγορια.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 47
  • Created
  • Last Reply

Μια ερωτηση να κανω και μετα θα ψηφισω...

Πως χρησιμοποιειτε το nod32?

Το αφηνετε background και ειστε χαλαροι?Γιατι αποτοτε που το εχω βαλει δεν εχω ασχοληθει ουτε εγω μαζι του,ουτε αυτο μαζι μου:D

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από schumifer [Σήμερα, στις 10:47]

Με το NOD32 είτε τρέχει είτε δεν τρέχει ένα και το αυτό καταλαβαίνω εγώ οπότε το αφήνω να κάνει την όποια δουλίτσα του

Γιατι εγω τι νομιζεις οτι εχω?Πιστεψε με εχει διαφορα στην αποδοση του PC οποιο antivirus και να χρησιμοποιεις.Απλα εχεις ξεχασει την ταχυτητα του pc σου πριν βαλεις το NOD32 και εχεις συνηθισει τωρα ετσι.Ειδικα στα παιχνιδια και αν εχει διαφορα.Τα loading times με το που το απενεργοποιω πεφτουνε τουλαχιστον 10+ δευτερα.Συν οτι αμα ειναι ενεργοποιημενο προκαλει stuttering υπο προυποθεσεις.Και η ανταποκριση των windows ειναι σαφως γρηγοροτερη.

@blade_pan Δεν νομιζω να υπαρχει antivirus που να μην εχει by default ενεργοποιημενο το background scanning πλεον οποτε αν δεν το χεις πειραξει τοτε ναι χρησιμοποιεις.Ουσιαστικα αμα ειναι πρασινο το εικονιδιο του nod32 στην taskbar τοτε ναι χρησιμοποιεις σιγουρα.

Ισα-ισα πολλα antivirus σου βγαζουν την πιστη ωστε να το απενεργοποιησεις τελειως.

Ξεχασα κιολας ποιο ειναι το "αλανι" που ψηφισε την 4η επιλογη?Ας κανει ενα reply να του δωσω μερικους επαινους:D Χωρις ειρωνειες σοβαρα μιλαω

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από tifozif1 [Σήμερα, στις 11:46]

Στον ΡΙΙΙ μου έβλεπα μεγάλη διαφορά-καθυστέρηση όταν ήταν ενεργοποιημένο το ΝOD32. Στον 805 σχεδόν καμία διαφορά, ή καλύτερα τόσο μικρή που δεν με ενοχλεί.

Ναι εχεις δικιο αυτη την παραμετρο την ειχα παραμελησει.Αμα εχεις πολυ ισχυρο συστημα τοτε σιγουρα η διαφορα μειωνεται πολυ.Αλλα οτι και να χεις μια μικρη διαφορα πιστευω παντα θα την εχεις.

Και επισης παρατηρω οτι οι αποψεις μεχρι αυτην την ωρα ειναι καθετες δηλαδη ειτε ναι ειτε οχι κανενας δεν εχει ψηφισει την 2 και μου κανει λιγο εντυπωση.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από blade_pan

Μια ερωτηση να κανω και μετα θα ψηφισω...

Πως χρησιμοποιειτε το nod32?

Το αφηνετε background και ειστε χαλαροι?Γιατι αποτοτε που το εχω βαλει δεν εχω ασχοληθει ουτε εγω μαζι του,ουτε αυτο μαζι μου:D

:D

"παθων" ....αν μπορουμε να το πουμε ετσι...

Σημερα μερα καθαριοτητας...

Με nod32 και οutpost pro..

ειπα να δοκιμασω και τα αλλα προγραμματακια που εχω και καθονται ησυχα σε καποια γωνια του σκληρου..

Ξεκινωντας με Χοftspy βρηκε glacier και haxdoor...(και μερικα ακομα ακινδυνα) τι ομορφα!!!

Μετα το spywaredoctor κατι π@π@ριτσες cookies κλπ..

και nod32 τιποτα...

Η πλακα ειναι οτι με το "τρυπιο" ZA(firewall+antivirus) δεν ειχα τετοια επιπεδα "μολυνσης" (severe risk ελεγε το xoftspy) ενω με το outpost...σχεδον αμεσως..(2-3μερες το χρησιμοποιω ,το ΖΑ κανενα χρονο)

Οχι οτι ηταν αδιαπεραστο το ΖΑ ,καμμια φορα εβρισκε και severe risk το Χοftspy αλλα ελαχιστες φορες στο διαστημα που χρσιμοποιουσα...

Παλια ημουνα και εγω της αποψης full manual scans κατα βουληση ...τωρα οσα περισσοτερα μαθαινει κανεις τοσο περισσοτερο προφυλαγεται..(χωρις να σημαινει οτι εχει και αποτελεσμα..)

Τι να ψηφισω???

Εχω μερικα που τρεχουν background ...kai μερικα που τα τρεχω εγω...

Δεν τα κλεινω ποτε ..(παιζω σε αλλο pc και οχι online) αλλα ουτε και αισθανομαι ασφαλης πλεον!

Ας πουμε το πρωτο...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ΝTG [Σήμερα, στις 12:41]

:D

"παθων" ....αν μπορουμε να το πουμε ετσι...

Σημερα μερα καθαριοτητας...

Με nod32 και οutpost pro..

ειπα να δοκιμασω και τα αλλα προγραμματακια που εχω και καθονται ησυχα σε καποια γωνια του σκληρου..

Ξεκινωντας με Χοftspy βρηκε glacier και haxdoor...(και μερικα ακομα ακινδυνα) τι ομορφα!!!

Μετα το spywaredoctor κατι π@π@ριτσες cookies κλπ..

και nod32 τιποτα...

Η πλακα ειναι οτι με το "τρυπιο" ZA(firewall+antivirus) δεν ειχα τετοια επιπεδα "μολυνσης" (severe risk ελεγε το xoftspy) ενω με το outpost...σχεδον αμεσως..(2-3μερες το χρησιμοποιω ,το ΖΑ κανενα χρονο)

Οχι οτι ηταν αδιαπεραστο το ΖΑ ,καμμια φορα εβρισκε και severe risk το Χοftspy αλλα ελαχιστες φορες στο διαστημα που χρσιμοποιουσα...

Παλια ημουνα και εγω της αποψης full manual scans κατα βουληση ...τωρα οσα περισσοτερα μαθαινει κανεις τοσο περισσοτερο προφυλαγεται..(χωρις να σημαινει οτι εχει και αποτελεσμα..)

Τι να ψηφισω???

Εχω μερικα που τρεχουν background ...kai μερικα που τα τρεχω εγω...

Δεν τα κλεινω ποτε ..(παιζω σε αλλο pc και οχι online) αλλα ουτε και αισθανομαι ασφαλης πλεον!

Ας πουμε το πρωτο...

Ξερεις τι με ωθησε να το απενεργοποιησω εντελως το antivirus?(περα απο την μειωση επιδοσεων φυσικα)Απλα 6+ χρονια που χρησιμοποιω pc (2+ με dsl) με εχει χτυπησει μια και μονο φορα ιος και να φανταστεις τοτε που με ειχε χτυπησει δεν ειχα καθολου antivirus και το Pc το χα κανα εξαμηνο.Και οχι δεν με χτυπησε απο Internet ο ιος.Απο δισκεττα με χτυπησε και ειχε γινει π*****α οποτε δεν τον μετραω αυτον.Δηλαδη με λιγα λογια οσα χρονια εχω antivirus στο Pc μου,μου ηταν παντελως αχρηστο.Το μονο που εκανε ηταν να καθυστερει το pc μου,ειδικα η αποκορυφωση με το norton antivirus 2005.

Θυμαμαι οτι με χτυπαγε καμια φορα κανα spyware αλλα πλεον εχει να με χτυπησει μηνες τωρα και ψαχνω με +1 προγραμματα απο οτι παλαιοτερα.Δεν ξερω γιατι συμβαινει αυτο διοτι δεν εχω αλλαξει τις συνηθειες μου στο internet.Ισως η Microsoft να χει κλεισει περισσοτερες τρυπες απο οτι παλαιοτερα,ισως να κανει καλη δουλεια το kaspersky anti-hacker δεν ξερω...Παντως αφου ειναι θετικο αυτο τι με νοιαζει?:D

@steve_m Lol ωραιος:p Ετσι αυτα ειναι:cool:

Link to comment
Share on other sites

Μόνο το Kaspersky έχω σε real-time, και λοιπα antispyware on demand.

Καθαρός εδώ και 4 χρόνια (ούτε σε συγκέντρωση ΑΑ να ήμουν...) :D\

No.1 for me...αν και η αλήθεια είναι οτι ποτέ δεν αισθάνθηκα ανασφαλής...

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα πάντως όσοι λενε ότι δεν έχουν καμμία ασφάλεια στο PC τους να δικαιολογήσουν κατι το γιατί.

Είτε είναι συχνά backups, είτε χρησιμοποιούν Linux, είτε γιατί τα προσωπικά τους αρχεία και δεδομένα βρίσκονται σε άλλο μέσο, π.χ. εξωτερικό δίσκο.

Επίσης, ελπίζω ότι όλοι διάβασαν την περιπέτεια του disssconected με τον Chernobyl που του χτύπησε στο BIOS, αχρηστεύοντας την ΜΒ του.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από inertiacreep [Σήμερα, στις 13:29]

Μόνο το Kaspersky έχω σε real-time, και λοιπα antispyware on demand.

No.1 for me...αν και η αλήθεια είναι οτι ποτέ δεν αισθάνθηκα ανασφαλής...

και εγω...

εχω και το ZA σε real-time...

ολα τα αλλα scanαρουν το PC μια φορα τον μηνα...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από jpavly [Σήμερα, στις 13:49]

Θα ήθελα πάντως όσοι λενε ότι δεν έχουν καμμία ασφάλεια στο PC τους να δικαιολογήσουν κατι το γιατί.

Είτε είναι συχνά backups, είτε χρησιμοποιούν Linux, είτε γιατί τα προσωπικά τους αρχεία και δεδομένα βρίσκονται σε άλλο μέσο, π.χ. εξωτερικό δίσκο.

Επίσης, ελπίζω ότι όλοι διάβασαν την περιπέτεια του disssconected με τον Chernobyl που του χτύπησε στο BIOS, αχρηστεύοντας την ΜΒ του.

Τελικα αυτο του ειχε συμβει?Μηπως εχεις κανα Link που να εχει πληροφοριες για αυτον τον ιο αλλα και αλλους ιους που σου χτυπανε το Hardware?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από jpavly [Σήμερα, στις 14:34]

http://en.wikipedia.org/wiki/CIH_virus

http://www.grc.com/cih.htm

http://www.pspl.com/virus_info/win95/cih.htm

Το χα ξαναπει και στο thread και το ξαναλεω και τωρα.Τι blaster,melissa,i love u και π@π@ριες μου λες αυτοι ειναι ΟΙ ΙΟΙ σαν τον CIH και αλλους παρομοιους.

Για τους πρωτους ιους η λυση ειναι εξαιρετικα απλη.Acronis True Image 'η Norton Ghost αν προτειματε.Βρε δεν μπα να μπουν 1 τρισσεκατομυριο ιοι σαν τον blaster.Format και επαναφορα του Full backup που ειχες παρει και ετοιμος.Αμα σε χτυπησουν σαν το δευτερο τρεχα γυρευε...

Αληθεια ποτε δεν εχω εγω ακουσει τουλαχιστον απο κανενα προγραμμα antivirus να διαφημιζει καθολου την προστασια απο ιους που σου χτυπανε το hardware. Δινουν καθολου βαση σε αυτους οι εταιρειες?

Επισης ξερεις αν αυτο virus protection που υπαρχει στα περισσοτερα Bios βοηθαει καθολου?Επισης υπαρχει και ενα αλλο καλο το flash write protect αλλα δυστυχως η καινουργια μου μητρικη δεν εχει τετοια επιλογη αλλα η παλια ειχε.

Αρχική απάντηση από jpavly [01-10-2004 21:29]

Επίσης, να σημειωθεί ότι εφόσον έχουμε κάποιο firewall δεν χρειάζεται να τρέχει συνεχώς και κάποιο Antivirus. Επίσης αν έχετε LAN μην ξεχάσετε να το δηλώσετε στο firewall.

OBJECTION!!! Σε επιασα αλλα μας λες εδω απο οτι πιο πανω!Τι εχεις να πεις λοιπον!?:p

Link to comment
Share on other sites

Έχω να πω ότι:

1) Ο καθένας κάνει ότι γουστάρει στο PC του.

2) Η ολική πάταξη των ιών θα καθιστούσε τα antivirus άχρηστα. Κάτι τέτοιο δεν μπορεί να επιτραπεί για τον ίδιο λόγο που τα αυτοκίνητά μας δεν λειτουργούν με νερό ή ηλεκτρισμό.

3) Ο οδηγός όπως βλέπεις στο Quote που τόσο έξυπνα παρέθεσες, έχει γραφτεί τον 10ο του 2004, όταν τα πράγματα ήταν πολύ πιο ήρεμα. Έκτοτε τον ενημερώνω μόλις μαθαίνω κάτι νέο, θα τα δεις στα επόμενα ποστ του thread.

4) Ψήφισα στο poll, άφησα τα σχόλιά μου, τέλος. Τα υπόλοιπα σε threads "Κόλλησα ιό, HELP!!!"

Edit: Την άλλη φορά, βάλε και banner στο thelab, θα δει την λέξη "objection" πολύ περισσότερος κόσμος.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.