Jump to content



πρόβλημα ανάγνωσης με iso image


George_K

Recommended Posts

Καλησπέρα. Εγραψα σε ένα Iso image 7gb αρχείων με το magic iso 4.9 και στη συνέχεια το έκανα burn σε ένα DVD+R dual layer με το Alcohol 120%. Το πρόβλημα είναι ότι αφού τέλειωσε η εγγραφή, δεν μπορώ να διαβάσω με τίποτα το DVD, δηλ. είναι σα να μη γράφτηκε τίποτα. Μπορώ να κάνω κάτι για να διαβάσω το Image στο δισκάκι?

Link to comment
Share on other sites

Τα δεδομένα του iso μπορείς να διαβάσεις από το εικονικό drive αλλά δε νομίζω να είναι αυτό το πρόβλημα σου.

Μια ερώτηση. Αφού έχεις έτσι κι αλλιώς το alcohol που κάνει μια χαρά images πως και χρησιμοποίησες άλλο πρόγραμμα?

Πάντως μπορεί απλά να έπεσες στην περίπτωση δισκακιου μη συμβατού με τη συσκευή σου ή να έπεσες σε ελαττωματικό δισκάκι γενικά ή ακόμα χειροτέρα να έχει πάθει κάτι το dvd r σου και να μη γράφει σωστά dual layer ή γενικά

Το μόνο που μπορείς να κάνεις για να ανακτήσεις τα δεδομένα από ένα τέτοιο δισκάκι (αν έχει γραφτεί κάτι σε αυτό τελικά) είναι να το δοκιμάσεις σε πολλά drives και να προσπαθήσεις από όποια καταφέρει να το διαβάσει να ξαναπάρεις εικόνα αλλά προφανώς εσύ δεν έχεις αυτό το πρόβλημα αφού έχεις την εικόνα

Απλά μια αποτυχημένη εγγραφή ήταν.

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν κάνω λάθος το alcohol κάνει images μόνο από CD/DVD. Δεν είμαι και σίγουρος. Εγώ ήθελα να κάνω Image αρχεία από το σκληρό μου. Anyway, κατάφερα και διάβασα το δισκάκι με το iso buster 1.9. Με κανένα άλλο πρόγραμμα δε διαβάζεται.

Αβυσσος η ψυχή των images....

Link to comment
Share on other sites

Συνήθως παίρνουμε ένα image αρχείο από ένα έτοιμο δισκάκι το χρησιμοποιούμε σε εικονικό drive η το γραφούμε σε ένα άλλο δισκάκι καρμπόν με το πρώτο δεν είχα φανταστεί κάτι τέτοιο

Το να γράψεις αρχεία σε ένα iso image το κανείς εύκολα και με το nero απλά επιλεγείς να κάνει εγράφη σε εικονικό drive.

Επίσης δε κατάλαβα πως γίνεται βάζοντας το δισκάκι στο drive να είναι σαν να μη γράφτηκε τίποτα και με ένα προγράμματα ως δια μαγείας να εμφανίζονται τα περιεχομενα του

Τέλος πάντων αφού το έλυσες το πρόβλημα σου οκ

δε βρήκε κάποιο συμπέρασμα πάντως

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.