Jump to content


o/c σε 2.66 celeron και τασεις...


@topos

Recommended Posts

Εχω την gigabyte GA-8VM800M και βλεπω μεσω bios/easy tune5/cpu-z τις τασεις του επεξεργαστη(cel 330d 2.66) γυρω στο 1.34 volt(default θα επρεπε να ειναι 1.375v σωστα?).Ξερετε εαν μπορω να δωσω περισσοτερη ταση μεσω bios?Εμφανη επιλογη δεν εχει για κατι τετοιο κ ουτε εμφανιζετε με τα πληκτρα f1+ctrl...

Επισης μεσω easy tune5 μπορω να ανεβασω την συχνοτητα μεχρι 3200 για πλακα και το συστημα παραμενει σταθερο με θερμοκρασιες 55max αλλα μολις ανεβασω fsb απο bios πανω απο 146~2.9 δεν φoρτvνονται τα windows.

Στο easy tune5 παλι οι ρυθμισεις cia mib+smart fan μου παραμενουν απενεργοποιημενες...Ξερει κανεις γιατι?

Tελος δεν βρισκω πουθενα pci lock,οποτε λογικα δεν το υποστηριζει η μητρικη,σωστα?

Υ.Γ1 Εχω ηδη αναβαθμισει το bios...

Link to comment
Share on other sites

1.Το ότι είναι σταθερό, πως το πιστοποιείς; Το ότι μπαίνει στα windows και βγάζει κανα prime , snm και superpi, δε σημαίνει απαραίτητα κάτι. Δοκίμασε το σε απαιτητικά παιχνίδια για αρκετή ώρα και βλέπεις.

2. Μάλλον δεν υπάρχει pci lock και σου χτυπάει τόσο πολύ με το ανέβασμα του fsb. Αν δεν έχει γενικά αυτή η μητρική, δε μπορείς να κάνεις κάτι. Αν έχει και απλά δε βρίσκεις σχετική επιλογή στα options, δοκίμασε να ανεβάσεις (από bios), το agp κατά 1mhz. Μερικές φορές αυτό ενεργοποιεί και το agp/pci lock.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Occultist [28-11-2006 16:54]

1.Το ότι είναι σταθερό, πως το πιστοποιείς; Το ότι μπαίνει στα windows και βγάζει κανα prime , snm και superpi, δε σημαίνει απαραίτητα κάτι. Δοκίμασε το σε απαιτητικά παιχνίδια για αρκετή ώρα και βλέπεις.

2. Μάλλον δεν υπάρχει pci lock και σου χτυπάει τόσο πολύ με το ανέβασμα του fsb. Αν δεν έχει γενικά αυτή η μητρική, δε μπορείς να κάνεις κάτι. Αν έχει και απλά δε βρίσκεις σχετική επιλογή στα options, δοκίμασε να ανεβάσεις (από bios), το agp κατά 1mhz. Μερικές φορές αυτό ενεργοποιεί και το agp/pci lock.

1)Kατι σημαινει και αυτο...Βεβαια εχω λιωσει στο nfs carbon και το cod2 το τερματισα σε μια μερα...Οποτε ποσο πιο σταθερο να ειναι?και απο θερμ max 53.

2)Δεν το ξερα...Θα το δοκιμασω ευθυς αμμεσως.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.