Jump to content


Υπαρχει εσωτερικος 1TB?


blade_pan

Recommended Posts

Πάντως καλύτερο gB/κόστος έχουν οι 320gB δίσκοι νομίζω. Οι 750gB δίσκοι κάνουν ~400euro, ενώ οι 320gB κάνουν ~100euro. Δηλαδή με τα ίδια λεφτά που μπορείς να πάρεις 1 750gB δίσκο, μπορείς να πάρεις 4x320gB= 1300gB(ή 1gB με raid-5).

’σε που όταν παίζεις με τόσο μεγάλα μεγέθη, το raid είναι απαραίτητο IMO, γιατί άμα χαλάσει ο 750gB δίσκος, χάνεις 750gB data, ενώ με τους 320gB μπορείς να κάνεις 1 raid-5 και να μην φοβάσαι τίποτα(και να έχεις και καλύτερες επιδόσεις).

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από NIB

Πάντως καλύτερο gB/κόστος έχουν οι 320gB δίσκοι νομίζω. Οι 750gB δίσκοι κάνουν ~400euro, ενώ οι 320gB κάνουν ~100euro. Δηλαδή με τα ίδια λεφτά που μπορείς να πάρεις 1 750gB δίσκο, μπορείς να πάρεις 4x320gB= 1300gB(ή 1gB με raid-5).

’σε που όταν παίζεις με τόσο μεγάλα μεγέθη, το raid είναι απαραίτητο IMO, γιατί άμα χαλάσει ο 750gB δίσκος, χάνεις 750gB data, ενώ με τους 320gB μπορείς να κάνεις 1 raid-5 και να μην φοβάσαι τίποτα(και να έχεις και καλύτερες επιδόσεις).

Σωστότατη παρατήρηση, απλά υποθέτω πως ο φίλος μας το λέει για λόγους χώρο&θορυβού (και κατά 2ον κατανάλωσης αλλά πλέον δεν είναι αυτό τόσο πρόβλημα)

’ρα η μόνη λύση είναι ο 750άρης...

Link to comment
Share on other sites

Οχι απλα σκεφτομουν λογω το οτι θα φυγω το πιθανοτερο για εξωτερικο σε καμποσο καιρο...να αντικαθιστουσα εναν 250 - 200 με εναν μεγαλο με προοπτικη να γινει εξωτερικος αργοτερα...

Εξωτερικο εχω αρκετα μεγαλο 600gb αλλα δε λεει και αλλον τωρα....

θα περιμενω καλυτερα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Αρχική απάντηση από NIB [21-11-2006 17:19]

Πάντως καλύτερο gB/κόστος έχουν οι 320gB δίσκοι νομίζω. Οι 750gB δίσκοι κάνουν ~400euro, ενώ οι 320gB κάνουν ~100euro. Δηλαδή με τα ίδια λεφτά που μπορείς να πάρεις 1 750gB δίσκο, μπορείς να πάρεις 4x320gB= 1300gB(ή 1gB με raid-5).

’σε που όταν παίζεις με τόσο μεγάλα μεγέθη, το raid είναι απαραίτητο IMO, γιατί άμα χαλάσει ο 750gB δίσκος, χάνεις 750gB data, ενώ με τους 320gB μπορείς να κάνεις 1 raid-5 και να μην φοβάσαι τίποτα(και να έχεις και καλύτερες επιδόσεις).

:T:

εγω παντως δεν θα μπορουσα να κοιμηθω ησυχος με εναν μοναχικο δισκο του 1tb...

ενω μια συμμορια 320αρηδων ειναι οπως και να το κανουμε πιο σιγουρη...

ακομα και εαν τα ωφελιμα ειναι "μοναχα" 900gb...

Link to comment
Share on other sites

Από τις διαστάσεις και μόνο καταλαβαίνεις ότι είναι 2 δίσκοι μέσα στο κουτί.

Βασικά είμαι σχεδόν σίγουρος ότι είναι 1 δίσκος. Έχω 1 παρόμοιο lacie(ίδια εμφάνιση, μικρότερη χωρητικότητα) και έχει κανονικές διαστάσεις. Ο 1tB έχει ίδιες διαστάσεις με το lacie μου αλλά έχει μεγαλύτερο μήκος.

Για να έχετε 1 μέτρο σύγκρισης, ο δικός μου είναι 44x173x160 και ο 1tB είναι 44x173x268. ’ρα σε πλάτος και ύψος είναι ίδιοι, μόνο σε μήκος διαφέρουν κατά 88χιλιοστά. Δεν νομίζω ότι χωράει 2 δίσκους σε αυτές τις διαστάσεις. Επίσης το 1tB μοντέλο έχει και 3 ανεμιστήρες, άρα μόνο αυτοί θα πρέπει να καταλαμβάνουν αρκετό χώρο από αυτά τα 88 έξτρα χιλιοστά.

Πιστεύω ότι είναι μεγαλύτερος, γιατί πολύ απλά θέλει περισσότερο χώρο για ψύξη. Πάντως 9 έξτρα εκατοστά στο μήκος δεν είναι καθόλου ευκαταφρόνητο μέγεθος IMO.

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχουν βγεί ακόμα δίσκοι 1 gb αποτι ξέρω και εχω δεί.... Μπορεί να εκαναν καμία καλή μαγκιά και να τους σφίνωσαν καλύτερα...

Edit:

http://peripherals.about.com/od/removablestorage/fr/laciebigdisk.htm

Τελικά ειναι σίγουρα 2 500αρηδες

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από NIB [Σήμερα, στις 22:50]

Πάντως 9 έξτρα εκατοστά στο μήκος δεν είναι καθόλου ευκαταφρόνητο μέγεθος IMO.

:OT:

πλακα μας κανεις...

εδω εχουν διαλυθει ολοκληρες οικογενειες για 9 εκατοστα....

στο δισκο θα κολλησουμε? :p

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από cabrinha

Σε αλλο θεμα καποιος εγραψε για εξωτερικο lacie 500gb με 160ε απo mediamarkt. Πιστευω οτι συμφερει απιστευτα κατι τετοιο.

Μη σε στεναχωρήσω, αλλά και αυτός είναι 2x250GB :p

Μιλάμε για 26 πόντους εργαλείο κύριοι, δεν είναι αυτό που έχετε στο μυαλό σας ως εξ. δίσκο..

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από jpavly

Από τις διαστάσεις και μόνο καταλαβαίνεις ότι είναι 2 δίσκοι μέσα στο κουτί.

Αρχική απάντηση από NIB

Βασικά είμαι σχεδόν σίγουρος ότι είναι 1 δίσκος. Έχω 1 παρόμοιο lacie(ίδια εμφάνιση, μικρότερη χωρητικότητα) και έχει κανονικές διαστάσεις. Ο 1tB έχει ίδιες διαστάσεις με το lacie μου αλλά έχει μεγαλύτερο μήκος.

Για να έχετε 1 μέτρο σύγκρισης, ο δικός μου είναι 44x173x160 και ο 1tB είναι 44x173x268. ’ρα σε πλάτος και ύψος είναι ίδιοι, μόνο σε μήκος διαφέρουν κατά 88χιλιοστά. Δεν νομίζω ότι χωράει 2 δίσκους σε αυτές τις διαστάσεις. Επίσης το 1tB μοντέλο έχει και 3 ανεμιστήρες, άρα μόνο αυτοί θα πρέπει να καταλαμβάνουν αρκετό χώρο από αυτά τα 88 έξτρα χιλιοστά.

Πιστεύω ότι είναι μεγαλύτερος, γιατί πολύ απλά θέλει περισσότερο χώρο για ψύξη. Πάντως 9 έξτρα εκατοστά στο μήκος δεν είναι καθόλου ευκαταφρόνητο μέγεθος IMO.

Παιδες δυο ειναι οι δισκοι...εχω τον big disk 600gb αλλα ειναι raid0 & firewire 800...σφαιρα!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.