Jump to content



αρχικη θερμοκρασια σε επεξεργαστη 57C


abarth

Recommended Posts

στο 1ο ξεκινημα του pc μπαινω bios να ρυθμισω διαφορα πραγματακια κ βλεπω θερμοκρασια συστηματος 42C & CPU 57C ....!!! και εχω τον E6600 code2duo σε gigabyte S3 .... γιατι;

(μανισιο κουλερακι, αλλα δε νομιζω να παιζει ρολο στο....bios!)

Link to comment
Share on other sites

καταρχην εχω αυτο το κουτι MIDI TOWER RJA 6001I 450W PEAK SILVER BLACK (http://www.eshop.gr/show_per.phtml?id=PER.700336) και απο οτι ειδα επρεπε να εχει εναν ανεμιστηρα στο πλαι τον οποιο ΔΕΝ εχει....

και οπως προειπα εχω τη μητρικη Gigabyte 965P S3 ...

Τι μπορω να κανω ωστε να εχω καλυτερη ψυξη (οχι τπτ φοβερο) ;

Πως διαλεγω ανεμιστηρες για το κουτι ή οτι αλλο χρειαζομαι κλπ;

(δε με ενδιαφερει υδροψυξη και γενικοτερα εξειδικευμενη ψυξη)

Προτιμω λυσεις απο το eshop για να γινει παραγγελια ολων των υλικων μαζι διοτι δεν εχω χρονο για ψαξιμο αλλου....:(

Link to comment
Share on other sites

Εχεις τρεξει κανενα prime να δεις τι γινεται?Αν δε σου κολλαει πολυ πιθανον να ειναι λαθος οι ενδειξεις της μητρικης σου.Πολυ συνηθισμενο φαινομενο!

Θα σου προτεινα να μετρησεις με εξωτερικο θερμομετρο!

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από abarth

Τι μπορω να κανω ωστε να εχω καλυτερη ψυξη (οχι τπτ φοβερο) ;

Πως διαλεγω ανεμιστηρες για το κουτι ή οτι αλλο χρειαζομαι κλπ;

(δε με ενδιαφερει υδροψυξη και γενικοτερα εξειδικευμενη ψυξη)

Προτιμω λυσεις απο το eshop για να γινει παραγγελια ολων των υλικων μαζι διοτι δεν εχω χρονο για ψαξιμο αλλου....:(

Μάλλον δεν έχει πατήσει καλά ο stock cooler, κούνα τον με τον χέρι να δεις αν παίζει καθόλου, αν δεν παίζει τότε μάλλον είναι εντάξει. Αν παίζει 1-2 χιλιοστά μάλλον θέλει πιο πολύ πίεση να κουμπώσει. Δες τις οδηγίες. Μπορεί να χρειαστεί να τον βγάλεις εντελώς, να καθαρήσεις την stock τσιχλα-θερμοαγώγημη πάστα, να βάλεις κάποια άλλη (Arctic Silver 5 ή κάποια άλλη) θερμοαγώγημη αλοιφή και να τον ξανατοποθετήσεις.

Βάλε για αρχή 2 8αρηδες (ένας μπροστά να τραβά αέρα μέσα στο κουτί & ένας πίσω να βγάζει τον θερμο αέρα έξω). Υπάρχουν αρκετά ποστς με γνώμες για ανεμιστήρες στο φόρουμ, κάνε search να τα βρεις, και μετά κοίτα να δείς αν τα έχει το εσοπ.

Link to comment
Share on other sites

Εγω 3 gigabyte ειχα και καμια δεν ελεγε σωστα θερμοκρασια και οι 3 εδειχναν 10 βαθμους πιο πανω,ασχετα με αυτο ειναι πολυ καλα mobo.

Αν δεν απατομαι αυτο γινεται γιατι ο σενσορας στις giga ειναι αλλου για αλλου.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, το BIOS της S3 δείχνει σωστές με ελάχιστη απόκλιση θερμοκρασίες....Η ψύκτρα του chipset ενοείτε σαν παθητική που είναι να ζεσταίνεται πολύ από μόνη της. Βάλε ένα 8ρακι εκεί να το χτυπάει, να ρίχνει και λίγο στις μνήμες....και θα σου κατεβάσει 8-10 βαθμούς....

Link to comment
Share on other sites

http://www.thelab.gr/showthread.php?s=&postid=470063#post470063

σας παραπεμπω σαυτο το θρεντ γιατι τελικα ισως το προβλημα να ειναι συνολικοτερο ή ....δεν ξερω :) ...

περιμενω παντως προτασεις , αποψεις διοτι μονο ετσι θεωρω πως μπορω να βγαλω ακρη και να κανω καλυτερες κινησεις.

Επισης, εφοσον απο πλαισιο εχω 20 μερες να κανω αλλαγες (:)) πιστευω πως πρεπει να 'βιαστω' να δω τι φταιει για να μην μπλεκω μετα με εγγυησεις ...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.