Jump to content


Adsl πακέτα ενεργοποίηση και καθυστερήσεις....


DarkSaga

Recommended Posts

Hello....

θα ήθελα να παραθέσω ένα "πρόβλημα" για μένα που συνάντησα με την αγορά πακέτου forthnet AdSL in a box Plus....

αγόρασα το πακέτο απο μαγαζί και όχι δικτυακά στις 4/11

έστειλα FAX 5/11 με την αίτηση και όλα τα απαιτούμενα,λογαριασμούς κλπ για την ενεργοποίηση γραμμής + σύνδεσης

7/11 ενημερώθηκα απο τη forthnet μετά απο δικό μου τηλέφωνο οτι δεν έφτασan καλώς τα 2 fax και να τα στείλω ξανά....

7/11 αποστέλεται και FAX+ e-mail προς internet-sales@forthnet

10/11 καταχωρείται το e-mail στο σύστημα

13/11 αποστολέται αίτηση προς ΟΤΕ

20/11!!!!!Βρίσκεται σε τελικό στάδιο υλοποίησης από ΟΤΕ

όλη αυτή η διαδικασία και χρονικές καθυστερήσεις....

2μέρες να δουν να θα καταχωρηθει το fax στο σύστημα

3μέρες να πάρουν γραμμή το e-mail

3μέρες να ξεκουνήσουν να ενημερώσουν τον ΟΤΕ

7μέρες να αποφασίσουν οι ΠΟΤΕ αν θα υλοποιήσουν....

σας φαίνεται λογική για ένα προιον που παίρνεται απο το ράφι?

είχα 22μέρες άδεια+net δεν θα προλάβω να δω!!!

εμένα με χαλάει που δε μπορώ να παραπονεθώ κάπου....

πόσα ακόμα στάδια θα περιμένω μέχρι να δω ενεργή σύνδεση στο router-ακι μου?

για το δε πακέτο προσφοράς forthnet Telephony το internet sales division δεν ηξερε

η forthnet telephony δεν ενημερώθηκε και εγώ έπρεπε να ξανακάνω όλη τη διαδικασία

με ΦΟΡΜΕΣ που αναφέρονταν σε άσχετα προιόντα και που με

"τραβήξτε γραμμή και διορθώστε" μεθόδους συμπληρώνεις για να καταλάβεις οτι όταν φτάσουν στην forthnet θα τους πάρεις τηλέφωνο να πάνε να πάρουν το e-mail

και να συμπληρώσουν άλλη αίτηση με τις ανάγκες σου σύμφωνα με όσα τους λες επιτόπου στο τηλέφωνο...

20λεπτά ψάχνανε να δουν αν είχαν φτάσει τα φαξ

2 μέρες για να αποφανθουν να τα ξαναστείλω

20λεπτά να τσεκάρουν το mail server(έχουν?) αν έφτασε η αίτηση

3μέρες να καταχωρηθεί η αίτηση-email στο σύστημα???

ΗΜΑΡΤΟΝ δηλαδή...

:o :o :o

Link to comment
Share on other sites

mortisboy δεν είναι εντάξει οι χρόνοι... Τα παιδιά στις αιτήσεις έχουν >2000 fax & emails την ημέρα να δουν και σίγουρα μπορεί να χαθεί κάποιο ή να παραπέσει. Συμβαίνει αλλά όχι συχνά. Και γενικά από όσο γνωρίζω και αν ρίξεις και μιά ματιά κι εδώ στο forum ή στο adsl.gr υπάρχουν πολύ λίγες περιπτώσεις.

Συνήθως την καθυστέρηση την κάνει ο πΟΤΕ και όχι η κάθε εταιρία μέχρι να προωθήσει την αίτηση. Πάντως τώρα που είναι σε αναμονή από τον πΟΤΕ, τίποτα δε μπορεί να γίνει. Ότι ήταν να γίνει, έπρεπε να έχει γίνει στα προηγούμενα στάδια

Link to comment
Share on other sites

..σωστα τα λες...και ισως να εχεις και δικιο...απλα πλεον εχω ξενερωσει πολυ ασχημα με την ολη κατασταση που επικρατει και με το πως λειτουργουν διαφορες υπηρεσιες...οποτε ...ειμαι πολυ αρνητικος πλεον...

Link to comment
Share on other sites

Τι να σου πω...? Εγώ έκανα την αίτηση και σε 7 ημέρες (όχι εργάσιμες, ημερολογιακές) είχα γραμμή. Κι έκτοτε δεν είχα και πρόβλημα.

Η κοπέλα μου το ίδιο, με μιά βλάβη που προκλήθηκε από έργα της ΔΕΗ, όπου η Forthnet της επέκτεινε τη συνδρομή όσο και οι χαμένες μέρες.

Link to comment
Share on other sites

για μενα η καλυτερη λυση ειναι το full llu. πχ αν εχεις προβλημα ξερεις οτι φταιει μονο ο isp και εχεις να κανεις με αυτον. και ετσι δεν υπαρχει το γνωστο μπαλακι φταει ο isp ή ο πΟΤΕ. και τα ριχνει ο ενας στον αλλο.μακαρι να εξαπλωθουν τα full παντου. μετα να δουμε τι θα κανει ο πΟΤΕ, οταν θα εχει τετοιο ανταγωνισμο...

Link to comment
Share on other sites

@DarkSaga

Όλοι ξέρουμε ότι η κατάσταση είναι τραγική, αλλά για το Ελλαδισταν είναι φυσιολογικοί οι χρόνοι....

Αρχική απάντηση από mortisboy

..μαν εμενα νορμαλ μου φαινονται οι χρονοι....στο Ελλαδισταν ζουμε ..μην τρελενεσαι....εγω για μια προπληρωμενη 2mbit απο vivodi περιμενα 3.5 μηνες :toomuchne

Και εγώ γύρο στους 2 ½ με 3 μήνες έκανε η Vivodi, αλλά έφταιγε ο πΟ.Τ.Ε. που δεν είχε πόρτες στην περιοχή μου......

Link to comment
Share on other sites

Πιθανότατα δεν την έστειλες καλά. Εγώ σε 2 σπίτια, 3 φορές έχω ενεργοποιήσει και ΟΛΕΣ ενεργοποιήθηκε μέσα σε 6-10 μέρες.

Τώρα αν θες να ανοίγεις θέματα 7925623905 φορές ανοιγμένα, ΟΚ..............

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Wizard! [Σήμερα, στις 12:46]

Τι να σου πω...? Εγώ έκανα την αίτηση και σε 7 ημέρες (όχι εργάσιμες, ημερολογιακές) είχα γραμμή. Κι έκτοτε δεν είχα και πρόβλημα.

Η κοπέλα μου το ίδιο, με μιά βλάβη που προκλήθηκε από έργα της ΔΕΗ, όπου η Forthnet της επέκτεινε τη συνδρομή όσο και οι χαμένες μέρες.

...κοιτα δεν μιλαω μονο για την δικη μου περιπτωση...και γω το 2004 μεσα σε 20 μερες ειχαν νετ...αλλα για την γενικη εικονα που επικρατει..και οχι για καποιες εξαιρεσεις ...γενικα η φαση με τις υπηρεσιες ADSL ειναι ενα μεγαλο μπαχαλο...δεν υπαρχει καταλληλο προσωπικο με καταλληλες γνωσεις ...βαζουν την καθε ομορφουλα κοπελιτσα να κανει την ταδε και ταδε δουλεια...και 3 λαλουν και 2 χορευουν :TD: :TD:

...και θα συμφωνησω οτι ετσι οπως ειναι τα πραγματα η καλυτερη περιπτωση ειναι FULL LLU και ξερεις ποιον να ξεχεσεις μετα :T:

Αρχική απάντηση από TetixMer16 [Σήμερα, στις 14:45]

Πιθανότατα δεν την έστειλες καλά. Εγώ σε 2 σπίτια, 3 φορές έχω ενεργοποιήσει και ΟΛΕΣ ενεργοποιήθηκε μέσα σε 6-10 μέρες.

Τώρα αν θες να ανοίγεις θέματα 7925623905 φορές ανοιγμένα, ΟΚ..............

και επειδη τα τελευταια 2 χρονια εχω ενεργοποιησει/εγκαταστησει πανω απο 50 dsl ....πραγματικα εισαι πολυ τυχερος....και επισης μπορω να πω οτι το τελευταιο 5μηνο εχουν βελτιωθει πολυ τα πραγματα με τον ΟΤΕ σε σχεση με παλιοτερα!!

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από TetixMer16

Πιθανότατα δεν την έστειλες καλά. Εγώ σε 2 σπίτια, 3 φορές έχω ενεργοποιήσει και ΟΛΕΣ ενεργοποιήθηκε μέσα σε 6-10 μέρες.

Τώρα αν θες να ανοίγεις θέματα 7925623905 φορές ανοιγμένα, ΟΚ..............

αν δεν πώ φίλτατε τον πόνο μου εδώ...

που να τον πω?

και οι χρόνοι ούτε είναι λογικοί ούτε και δέχομαι μοιρολατρικά το Ελλαδιστάν

γιατί αυτή η αντίληψη και η μη αντίδραση/διαμαρτυρια συντηρει τα πράγματα ως εχουν...

Link to comment
Share on other sites

Την τελευταια φορα (ιουνιο με την περιφημη προσφορα της 1/6) πηρε 15 μερες να γινει η ενεργοποιηση, αν και τοτε μου ειχαν σπασει τα νευρα ειναι μαλλον λογικο το διαστημα σε σχεση με κατι τριμηνα που ισχυαν πριν 2 χρονια, ιδιαιτερα αν σκεφτεις οτι οι αιτησεις ειναι πολυ περισσοτερες.

Link to comment
Share on other sites

Στην πρώτη απόπειρα με βίβο κύβο 512 2 μήνες. Στη δεύτερη προσπάθεια 1 μήνα ο ΟΤΕ να μου αποσυνδέσει τη βίβο και 1 μήνα να δώσει στη ΧΟΛ το καλώδιό μου...

4 ΜΒΙΤ είναι αυτά , αξίζουν λίγη ταλαιπωρία

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.