Jump to content



Υψηλές θερμοκρασίες σε HD και GPU ;


stark

Recommended Posts

O σκληρός που "βράζει" (58 βαθμοί) είναι ο δεύτερος που έχω - δηλαδή όχι αυτός με τα Windows... Είναι ένας 250άρης WD.

Ο άλλος που είναι σε καλή θερμοκρασία είναι ένας 160 WD (με το OS).

Θα πρέπει να ανησυχώ για τους 58 βαθμούς; :unsure:

hdgpuhightempspd7.th.jpg

Για την κάρτα γραφικών είναι πολλοί οι 57 βαθμοί που βλέπω;

Μια 7950GT με μια συμμαζεμένη ψύκτρα και fan είναι

777_p1_3.jpg

Link to comment
Share on other sites

[OFF Topic]

Η φωτο από το Hardware Monitor είναι σε idle κατάσταση; Αν ναι προσπάθησε να μετρήσεις με ένα πολύμετρο σε full load τις τάσεις σου γιατί φαίνονται χαμηλές (ειδικά η 5άρα) και πιθανόν να έχεις προβλήματα (στο μέλλον ίσως). Όλα αυτά αν το πρόγραμμα έχει έστω και μια μικρή επαφή με τις πραγματικές ενδείξεις...

[/OFF Topic]

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από stark [Σήμερα, στις 08:05]

Παιδιά τι προτείνετε για HDD cooling;

Εαν το κουτι σου εχει θεσεις για ανεμιστηρες μπροστα απο τους δισκους απλα βαλε ανεμιστηρες εκει,τωρα αν δεν εχει ελεγα να σου προτινω κατι σαν τον Akasa του satkok αλλα και παλι για μενα 55-60 βαθμοι μου ειναι απαραδεκτοι πιστευω.ΠΧ εγω εχω εναν 12αρι να φυσαει τους δισκους και ολοι παιζουν 26-30 βαθμους.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από satkok [Σήμερα, στις 09:55]

Και εγώ έχω ένα wd 250 gb ks sata2 πριν του βάλω ανεμιστήρα χτυπούσε κάτι 70άρες, στην πορεία τοποθέτησα αυτό

και τώρα είμαι στους 55-60

μα καλα αυτο το πηρες για να κανει καλο??

δες airflow και noise level...

καλυτερα να βαλεις 2 8αρηδες ανεμιστηρες απο κατω...

Link to comment
Share on other sites

Αν ειναι ο wd sata2 με 16MB cache τοτε εχουμε καπου ξανασηζητησει οτι υπαρχουν πολλα κομματια με ελαττωματικο αισθητηρα,εναν εκ των οποιων διαθετω κι εγω παρα παρα πολυ καιρο τωρα χωρις κανενα προβλημα (πλυν θερμοκρασιας βεβαια).

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από regent [Σήμερα, στις 08:44]

[OFF Topic]

Η φωτο από το Hardware Monitor είναι σε idle κατάσταση; Αν ναι προσπάθησε να μετρήσεις με ένα πολύμετρο σε full load τις τάσεις σου γιατί φαίνονται χαμηλές (ειδικά η 5άρα) και πιθανόν να έχεις προβλήματα (στο μέλλον ίσως). Όλα αυτά αν το πρόγραμμα έχει έστω και μια μικρή επαφή με τις πραγματικές ενδείξεις...

[/OFF Topic]

IDLE κατάσταση παίρνω τα παρακάτω:

BIOS:

vCore: 1.36

3.3V : 3.31

5V : 4.91

12V : 11.96

Asus PC Probe:

3.3V : 3.31

5V : 4.92

12V : 11.97

Hardware Sensors Monitor:

vCore: 1.33

3.3V : 3.31

5V : 4.76

12V : 11.97

δυστυχώς πολύμετρο δεν έχω.

Το τροφοδοτικό είναι λίγων ημερών...

Noisetaker II 485W EG495AX-VE (W)

http://www.enermax.com.tw/english/product_Display1.asp?PrID=41

Οσο αφορά το βράσιμο του δίσκου, δεν παίρνει άλλους ανεμιστήρες μπροστά το κουτί - έχει έναν μεγάλο που δίνει αέρα στους δίσκους.

Τι άλλο μπορώ να κάνω;

να δοκιμασω να βάλω κανα 2 ανεμιστηρες έτσι χύμα πάνω στο δίσκο και να φυσάνε προς τον σκληρό; Σ'αυτή την περίπτωση ....1) πως στο καλο θα "κολλήσω" τα ανεμιστηράκια πάνω στο δίσκο, 2) δεν θα ήταν καλύτερα να είναι απο κάτω τα ανεμιστηράκια και να χτυπάνε προς το κάτω μέρος του δίσκου; 3) αυτό δεν θα επηρεάσει την εισαγωγή του αέρα από μπροστά και το ρεύμα που κανονικά δημιουργείται;

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από satkok [22-11-2006 07:55]

Και εγώ έχω ένα wd 250 gb ks sata2 πριν του βάλω ανεμιστήρα χτυπούσε κάτι 70άρες, στην πορεία τοποθέτησα αυτό

και τώρα είμαι στους 55-60

Μιας και το βρήκα 10 ευρώ, είπα να το δοκιμάσω κι εγώ αυτό.

Αποτέλεσμα.... Τζίφος.

Αντε να έχει πέσει καμιά φορά η θερμοκρασία 1-2 βαθμούς. Στην πραγματικότητα ...τίποτα!

Το κουφό είναι ότι βάζοντας το χέρι μου από τη μέσα μεριά του cooler αυτού βλέπω ότι μια χαρά ρεύμα φτιάχνει - διώχνει το αέρα παράλληλα και κατω από το δίσκο - προς τα μέσα. Παρόλα αυτά διαφορά δεν βλέπω.

Χθες βράδυ γύρισα σπιτι το βράδυ και είχα 60 βαθμούς στον δίσκο!

Και το μόνο που γινόταν ήταν το ..κατέβασμα ενός torrent που "γραφόνταν" εκει.

Αυτή τη στιγμή είναι στους 54 βαθμούς.

Εχω την εντύπωση ότι είναι πρόβλημα του συγκεκριμένου δίσκου - δεν μπορεί ο άλλος να είναι στους 31 βαθμούς και αυτός στους 54 και να μην καταλαβαίνει τίποτα και απο τα 2 ανεμιστηράκια που έχει απο κάτω του πλέον.

Να φανταστείτε, όταν έχω ανοιχτό το κουτί απο την μία πλευρά οι θερμοκρασίες πέφτουν σχεδόν άμεσα γύρω στους 5-6 βαθμούς κάτω η CPU, 4-5 βαθμούς η MOBO, και περίπου 2-3 βαθμούς η VGA. Ε, η θερμοκρασία του συγκεκριμένου σκληρού δεν πέφτει καθόλου (ΟΚ ούτε του άλλου δεν πέφτει αλλα εκείνος έτσι κι αλλιώς δεν την έχει ανεβασμένη).

Εχει κανείς καμιά ιδέα τι άλλο μπορώ να κάνω;

Link to comment
Share on other sites

Ρε παίδες θα δεχτούν RMA ή ακόμα χειρότερα επίστροφή στο κατάστημα όταν ο δίσκος δουλεύει κανονικά αλλά έχει υψηλές θερμοκρασίες; Μακάρι δηλαδή αλλά φοβάμαι πως δύσκολα θα τα καταφέρει ο φίλος. Του το εύχομαι πάντως. (τρέξε ένα διαγνωστικό της εταιρείας μπας κα βγάλει τίποτα άλλο)

Link to comment
Share on other sites

τιποτα δεν ειναι απιθανο...

απλα πες τους το προβλημα σου!

μπορει τωρα επειδη ειναι καινουριος να μην ωγαλει προβλημα λογω θερμοκρασιας αλλα σε 2-3 χρονια ποιος ξερει...

Link to comment
Share on other sites

Πάντως και αυτές οι θερμοκρασίες λίγο αυθαίρετες δεν είναι;

Αφού δεν υπάρχει αισθητήρας πάνω στους δίσκους πώς στο καλό βγάζει ένδειξη το προγραμματάκι για την θερμοκρασία των δίσκων;

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από stark [Χθες, στις 12:32]

Πάντως και αυτές οι θερμοκρασίες λίγο αυθαίρετες δεν είναι;

Αφού δεν υπάρχει αισθητήρας πάνω στους δίσκους πώς στο καλό βγάζει ένδειξη το προγραμματάκι για την θερμοκρασία των δίσκων;

και εγω το ψαχνω αυτο εδω και καιρο!!!

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από stark [Χθες, στις 12:32]

....

Αφού δεν υπάρχει αισθητήρας πάνω στους δίσκους πώς στο καλό βγάζει ένδειξη το προγραμματάκι για την θερμοκρασία των δίσκων;

Έψαξες καλά??? :D

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.