Jump to content



Ένας μόνο `η ζευγάρι RAID ?


TifoziF1

Recommended Posts

Επειδή τα χρήματα που διαθέτω αυτήν την στιγμή δεν είναι αρκετά, τι προτείνετε (σε θεμα ταχύτητας) ?

Εναν WD Raptor WD1500ADFD (10Κ)

Δυο Seagate 7200.10 320 GB σε RAID πάνω στην μητρική (nVidia)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ προσωπικά έχω επιλέξει τη λύση του Raid. Ο Raptor είναι λίγο πιό γρήγορος, αλλά με πολύ μεγάλη διαφορά στη χωρητικότητα.

Το Raid όμως, επειδή έχει 2πλάσιες πιθανότητες να χτυπήσει, χρειάζεται και μιά λύση backup... Επίσης, αν χρειαστεί να αλλάξεις μητρική και κατά συνέπεια και άλλο raid controller θα πρέπει να έχεις την πολυτέλεια να μεταφέρεις κάπου τα δεδομένα για να κάνεις το raid από την αρχή.

Προσωπικά, επίσης, θεωρώ πολύ θορυβώδη το Raptor και για εμένα είναι μείον.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Wizard!θα πρέπει να έχεις την πολυτέλεια να μεταφέρεις κάπου τα δεδομένα για να κάνεις το raid από την αρχή.

Προσωπικά, επίσης, θεωρώ πολύ θορυβώδη το Raptor και για εμένα είναι μείον.

Aν υπάρχει θόρυβος τοτε.... με τίποτα.

Αυτο που δεν καταλαβα ειναι η αλλαγή μητρικής. Το RAID δεν τους κάνει σαν ένα "δισκο" ? Μέσα από Nοrton Ghost, δεν γίνεται να αντιγράψω τους 2 raid0 δίσκους (που το λειτουργικό τους βλέπει σαν ένα) σε έναν πχ 500αρι (αν τους χωρά) και μετά να ξανακάνω "τράμπα" τα δεδομένα από τον 500αρι στο νέο raid της νέας μητρικής ?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Wizard!Εγώ το διευκρινίζω για να μη με κυνηγάς μετά
Σε έχω με το Ιταλικο ? :p :P :p

Δεν περισσεύουν τώρα για Conroe + MoBo. Το καλοκαίρι (Αύγουστο) ίσως, άσε που ο 805@3800 είναι μια χαρά (για τώρα). Δίσκοι, και αργότερα (Γενάρη) καμιά 8800 ή 8700

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από tifozif1 [Σήμερα, στις 12:50]

Επειδή τα χρήματα που διαθέτω αυτήν την στιγμή δεν είναι αρκετά, τι προτείνετε (σε θεμα ταχύτητας) ?

Εναν WD Raptor WD1500ADFD (10Κ)

Δυο Seagate 7200.10 320 GB σε RAID πάνω στην μητρική (nVidia)

Αυτό που θα σου δώσει σαφές προβάδισμα στην ταχύτητα είναι ένας 74άρης Raptor ως δίσκος συστήματος, και ένας Seagate 7200.10 320 GB ως δίσκος δεδομένων. Αυτή η σύνθεση είναι ταχύτερη και από δύο Raptors σε RAID-0, φυσικά και από δύο Seagate 7200.10 320 GB σε RAID-0, πόσο μάλλον από έναν μοναχό WD Raptor WD1500ADFD. Αυτό δεν είναι απλώς η γνώμη μου, αλλά βασίζεται σε μετρήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Oric [Χθες, στις 16:55]

Αυτό που θα σου δώσει σαφές προβάδισμα στην ταχύτητα είναι ένας 74άρης Raptor ως δίσκος συστήματος, και ένας Seagate 7200.10 320 GB ως δίσκος δεδομένων. Αυτή η σύνθεση είναι ταχύτερη και από δύο Raptors σε RAID-0, φυσικά και από δύο Seagate 7200.10 320 GB σε RAID-0, πόσο μάλλον από έναν μοναχό WD Raptor WD1500ADFD. Αυτό δεν είναι απλώς η γνώμη μου, αλλά βασίζεται σε μετρήσεις.

Αυτό μου κάνει μεγάλη εντύπωση, 1 Raptor ταχύτερος από 2 σε RAID-0 ?

Link to comment
Share on other sites

Ο Raptor γενικότερα έχει πολύ χαμηλά access times. Στο Raid0 αντίθετα, είναι μεγαλύτερα από τον κάθε δίσκο χωριστά, οπότε αυτό κάνει μεγάλη διαφορά.

Το πλεονέκτημα του at φαίνεται όμως σε πολλά μικρά αρχεία. Σε αρχεία video, παιχνίδια που φορτώνουν μεγάλο όγκο στη μνήμη, εφαρμογές που επίσης παίζουν με μεγάλα αρχεία, το πλεονέκτημα αυτό χάνεται.

Το να μπαίνει πιό γρήγορα στα Windows, εμένα προσωπικά δε μου λέει τίποτα, αφού κάνω restart 1 φορά την εβδομάδα και αν...!

Edit: Και reviews:

http://www.pcstats.com/articleview.cfm?articleid=1746&page=4

http://www.hardwarezone.com/articles/view.php?cid=10&id=690&pg=

Στο δεύτερο review βέβαια, ο τίτλος είναι Two raptors better than one :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Wizard!

...Σε αρχεία video, παιχνίδια που φορτώνουν μεγάλο όγκο στη μνήμη...

Τα παιχνίδια δεν είναι καλό παράδειγμα μιας και τα μεγάλα αρχεία τους είναι στην ουσία συμπιεσμένα αρχεία (δεκάδων χιλιάδων σε αριθμό) τα οποία ξεσυμπιέζονται όταν το παιχνίδι τρέχει. Οι ράπτορες έχουν αρκετά καλή δύναμη στα παιχνίδια, ειδικά στα loading times.

Σε όλα τα υπόλοιπα που λες συμφωνώ απολύτως.

Απλά να επισημάνω ότι απο-και-κλείεται, εκτός σοβαρού λάθους, 2 ράπτορες σε συστοιχία να είναι πιο αργοί από έναν. Έχω δει μετρήσεις από πληθώρα ιστοσελίδων, μαζί με τις δικές μου εμπειρίες + άλλων χρηστών. Απλά δε συμβαίνει. Το ΜΟΝΟ που μπορεί να συμβεί είναι να πέσει, σε ορισμένους controllers, το access time κατά 0.5ms, ποσότητα αμελητέα, η οποία δεν επηρρεάζει (τόσο) αρνητικά τις επιδόσεις.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από gznp

Απλά να επισημάνω ότι απο-και-κλείεται, εκτός σοβαρού λάθους, 2 ράπτορες σε συστοιχία να είναι πιο αργοί από έναν. Έχω δει μετρήσεις από πληθώρα ιστοσελίδων, μαζί με τις δικές μου εμπειρίες + άλλων χρηστών. Απλά δε συμβαίνει. Το ΜΟΝΟ που μπορεί να συμβεί είναι να πέσει, σε ορισμένους controllers, το access time κατά 0.5ms, ποσότητα αμελητέα, η οποία δεν επηρρεάζει (τόσο) αρνητικά τις επιδόσεις.

αυτη ειναι και η δικη μου γνωμη ...ισως να εβαζα και τη λεξη "στησιματος" στην πρωτη γραμμη μετα απο τη λεξη "λαθους"...

Αλλα και ετσι μια χαρα στεκει...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.