Jump to content


Πρόβλημα με Zyxel 660H-D1


Wolfenstein

Recommended Posts

Γειας σας παιδία,

Μόλις σήμερα σύνδεσα στον υπολόγιστη το Zyxel 660H-D1. Έπρεπε λοιπόν να ρυθμίσω

κατάλληλα κάποια ports και για να γίνει αυτό απο όσο ξέρω πρεπεί να βάλω στο router

static ip. Το πρόβλημα είναι ότι όσες φορές δοκίμασα να το γυρίσω σε static το internet

έπεφτε ξαφνικά και η μόνη λύση ήταν να γυρίσω το router ξανά στις εργοστασιακές του

ρυθμίσεις, γιατί αν απλώς ξανά έβαζα dynamic ip το πρόβλημα δεν λυνόταν. Μήπως

μπορείτε να μου πείτε κάποιoν τρόπο ώστε να δουλέψει σώστα με static ip? :cry:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Wolfenstein

Γειας σας παιδία,

Μόλις σήμερα σύνδεσα στον υπολόγιστη το Zyxel 660H-D1. Έπρεπε λοιπόν να ρυθμίσω

κατάλληλα κάποια ports και για να γίνει αυτό απο όσο ξέρω πρεπεί να βάλω στο router

static ip.

:D τι εννοείς να βάλεις στο router static ip;

ο router static ip έχει, δεν κάνει DHCP request?????

EDIT: δεν νομίζω να προσπαθείς να ρυθμίσεις static στο Wan:p ...

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν έχεις αγοράσει static ip από τον provider σου είναι άσκοπο αυτό που πας να κάνεις.

Το port forward γίνεται ανεξάρτητα του αν έχεις static ή dynamic ip. Αν όμως έχεις dynamic ip αυτό που πρέπει να κάνεις είναι να δημιουργήσεις ένα account στο dyndns.org και να το βάλεις στο zyxel σου ώστε να το βρίσκουν από το internet με το domain name του.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από trendy

Αν δεν έχεις αγοράσει static ip από τον provider σου είναι άσκοπο αυτό που πας να κάνεις.

Το port forward γίνεται ανεξάρτητα του αν έχεις static ή dynamic ip. Αν όμως έχεις dynamic ip αυτό που πρέπει να κάνεις είναι να δημιουργήσεις ένα account στο dyndns.org και να το βάλεις στο zyxel σου ώστε να το βρίσκουν από το internet με το domain name του.

σωστά...

αν και επειδή άλλο ζητάει μάλλον...

"αυτό που ΠΡΕΠΕΙ να κάνεις" = "αυτό που ΜΠΟΡΕΙΣ να κάνεις"

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.