Jump to content



Πιάνω χαμηλές ταχύτητες, μήπως ο ISP έχει μπλοκάρει τα p2p/torrent?


kreach

Recommended Posts

Λαμπίτες, το Ares, Lime Wire και το uTorrent κατεβάζουν με απελπιστηκές ταχύτητες, ενώ όταν κατεβάζω από ιστοσελίδες πιάνω ~75 KB/s να ναι καλά η 758/256 !

Port Foreward έχω κάνει. Για Αρες: 45912 και για uTorrent 32459

Όσον αφορά τα torrent: ~15 - 35KB/s ανάλογα με τα κέφια του (πολύ χαμηλό σε σχέση με τα 75-85 !)

Διαλέγω στα p2p αυτά με πολλούς Downloaders+Seeders+Availability και καλό Health

Global Maximum Nuber of Connections 200

Maximum Nuber of Connected Peers per torret 20 (κάνω και cleer peer list κάθε τόσο)

Global maximum upload rate 10Kbs (alternate when idle 12KB)

Global maximum DL 80kb/s

Proxy None (δεν χρησιμοποιώ)

Είναι Enabled το UPnP port mapping

Protocol Encryption Forced

Στο Ares: (εδώ το DL είναι πολλές φορές ~15ΚΒ ! Να έχω αφήσει ΟΛΗ μέρα να κατεβάζει και συνέχεια connecting ή searching ........)

Το upload speed είναι ΠΑΝΩ από 8KB/s διότι όσοι βάζουν ΚΑΤΩ από 8ΚΒ/s έχουν αρκετά μειωμένες ταχύτητες.

Speed DLS - ή και T1 (δοκίμασα και τα δύο μπας κ δω διαφορά αλλά μπα...)

UL (Upload) 13KB (increase on idle)

DL (download) 80KB

30 Dowloads at once

5 UL at once και per user

Έχω κάνει κάτι λάθος με τις ρυθμίσεις?

Nα σας πω τίποτε άλλο για το router? Για τις ρυθμίσεις?

Μήπως ρε παιδιά ο Οτενετ μπλοκάρει τα p2p ???

Τεσπα, δεν φτιάχνουμε έναν μινι οδηγό για καλές ταχύτητες? Πχ Για (πραγματική) ταχύτητα Χ τόσα DL, UL κτλ.

Link to comment
Share on other sites

τα δσλαμ του πΟΤΕ ειναι τνιγκα φιλε μου... πατρα η κατασταση ειναι ακομα χειρωτερη.... εγω υποτιθεται οτι εχω 1μβιτ και απο φτπ ακομα ποιανω 50-60 απο καμια φορα τα ξημερωματα ισως να πιασω καμια 100αρα.... τωρα που εβαλα ζιστο σε 7 μηνες μου ειπε το παιδι θα τελειωσουν οι εργασιες στα δικτυα τους και θα εχω τοτε 4μβιτ και θα ποιανω 400αρες....ααααχ αντε αμαν και πως! με τον παλιοπΟΤΕ..... ουστ!

Link to comment
Share on other sites

Στα τορρεντς βαλε το "Maximum Number of Connected Peers per torrent" στα 55 και λιγόστεψε το global στα 120-100. Ύστερα δοκίμασε ένα τόρρεντ που να έχει περισσότερους seeds και θα την δεις την 60αρα τουλάχιστον.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.