Jump to content



Απότομο σβήσιμο υπολογιστή


petaloudaki

Recommended Posts

Γειά σας έχω ενα προβλημα με το pc και χρειάζομαι την βοήθεια σας!! Ένα δέυτερο pc που είχα ξαφνικά εκεί που ήμουν στα windows εκανε κάποια μπιπ κ έκλεισε. Μετά κάθε φορά που το άνοιγα μόλις έμπαινε στο windows έκλεινε πάλι αλλά όχι απότομα , έκλεινε σαν να του έκανα shutdown.Δεν προλάναινα να κάνω τπτ. Πηγα επίσης να κάνω κ ένα format μήπως και... αλλά κατά την διάρκεια του format έκλεισε πάλι! Τι μπορεί να φταίει? Ευχαριστώ!!

Link to comment
Share on other sites

Για να κλέισει την ώρα του φορματ σημαίνει πως μάλλον είναι είτε θερμοκρασία είτε μνήμες είναι τροφοδοτικό.Κάνε τεστ τις μνήμες σου με το memtest, ή αν μπορείς να δοκιμάσεις με κάποιο άλλο τροφοδοτικό και μνήμη.

Όταν έκανες φορματ έκλεισε απότομα?

Link to comment
Share on other sites

ναι γενικα κλείνει , μετα απο κάποια ώρα. Τροφοδοτικο τσεκαρα με ενα αλλο πάλι τα ίδια. Μνημη δεν μπορω να την τσεκαρς με το memtest γιατι δεν προλαβαινω να μπω στα windows. Επίσης είδα ότι δεν ακούει κ στο πληκτρολόγιο (δοκιμασα κ αλλο)

και πριν κάνα μηνα είχε χαλάσει η θύρα του ποντικιού. μηπως η μητρικη παρέδωσε?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από adok13 [Σήμερα, στις 09:36]

Και εγω ειχα το ιδιο προβλημα αλλα μονο οταν εμπαινα στα windows μου εκλεινε μετα απο λιγο.

οποτε μπορεσα να κανω format.μετα το format ολα ηταν οκ.

Ακριβως το ιδιο προβλημα ειχα και εγω και με φορματ εφτιαξε.Επιδημια επεσε?:confused:

Link to comment
Share on other sites

Για όλους τους παραπάνω.

Κάντε RMA τη μνήμη σας.

Έχει χαλάσει κατά 99% (εκτός και αν έχετε υπερχρονίσει πέρα από τα όρια της μνήμης)

Τρέξτε για επιβεβαίωση δύο ώρες το Memtest 86+ από δισκέτα ή από CD.

http://www.memtest.org/

Δεν πρέπει να βγάλει ούτε ένα σφάλμα.

Αν ελέγξατε τη μνήμη και δεν έχει πρόβλημα:

1. Δεν είστε σίγουροι ότι η μνήμη είναι εντάξει.

2. Επιμένετε να αμφισβητείτε την ποιότητα της μνήμης.

3. Βγάζετε ένα dimm αν έχετε δύο και διορθώνετε την εγκατάσταση των Windows.

4. Δουλεύετε με αυτό το dimm λίγο καιρό μέχρι να βεβαιωθείτε ότι δεν έχετε παράξενη συμπεριφορά.

5. Αλλάζετε dimm και κάνετε το ίδιο.

6. Αν με κάποιο από τα δύο dimm δείτε ότι έχετε προβλήματα, ξέρετε ότι είναι χαλασμένο.

7. Το ύποπτο dimm το ξεσκίζετε σε ολονύκτια δοκιμή με memtest και με το memory test (mtinst) που δίνει η M$ και είναι πολύ καλό.

http://oca.microsoft.com/en/windiag.asp

Με ποιο τρόπο διορθώνετε την εγκατάσταση των Windows.

Κάντε checkdisk.

Αν δεν μπαίνει ούτε Windows ούτε σε safe mode με F8, μπορείτε να μπουτάρετε από το CD των Windows και να τρέξετε το checkdsk από κονσόλα.

Συνήθως μετά μπορείτε να μπείτε σε safe mode και να κάνετε restore.

Στη συνέχεια, από Windows start - run - πληκτρολογήστε sfc /scannow με το CD των Windows XP SP2 μέσα στο tray. Θα διορθώσει όλα τα κατεστραμμένα αρχεία του συστήματος.

Για να ελέγξετε αν όλα τα updates είναι εντάξει κατεβάστε το QFECHECK από την M$.

http://support.microsoft.com/?kbid=282784

Τρέξτε το QFECHECK /l από τη γραμμή εντολών.

Θα δώσει ένα αρχείο όπου θα φαίνεται ποια updates έχουν εγκατασταθεί και ποια από αυτά θέλουν ξανά εγκατάσταση.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.