Jump to content


Software DVD Player που να χρησιμοποιεί τον hardware decoder της X-Fi ??


nickstamat

Recommended Posts

Διαπίστωσα ότι καθώς παίζει μια ταινία στο PowerDVD, οι ρυθμίσεις που κάνω στη σελίδα Dolby Digital της κονσόλας που έχει η X-Fi στο Entertainment Mode, δεν κάνουν τίποτα...

Δηλαδή, ενεργοποιώντας το Digital Bitstream Out (External Decoder), θα έπρεπε να σταματούσε ο ήχος και η κάρτα να έστελνε ψηφιακό σήμα σε εξωτερικό αποκωδικοποιητή (που δεν έχω)... Όμως αυτό δε γίνεται... Θα γίνει μόνο αν επιλέξω SPDIF Out από το Setup του PowerDVD...

Αυτό μου λέει εμένα ότι το PowerDVD χρησιμοποιεί δικό του software decoder για τις ταινίες με DD ή DTS...

Αυτό που θέλω λοιπόν, είναι να βρω έναν τρόπο να εκμεταλλεύομαι τον decoder της κάρτας (τι πήγα και τα έδωσα 110 Ευρά αν χρησιμοποιώ software για decoding??)... Προφανώς με κάποιο πρόγραμμα που δε θα έχει δικό του decoder ή με κάποιο τρόπο να δώσω εντολή στο PDVD να μη χρησιμοποιεί το δικό του...

Thanks

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από nickstamat

Θα γίνει μόνο αν επιλέξω SPDIF Out από το Setup του PowerDVD...

Αφού το είπες και μόνος σου...

και αυτό Digital Bitstream Out (External Decoder) στο off...

Το powerdvd θα στείλει ψηφιακό σήμα στην κάρτα ήχου... και αυτή θα κόψει το λαιμό της να το στείλει στα ηχεία σου... (όταν κάνει deocoding η x-fi σου πετάει ένα pop-up του τι αποκωδικοποιεί... dolby, dts κλπ....)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Spanaks

(όταν κάνει deocoding η x-fi σου πετάει ένα pop-up του τι αποκωδικοποιεί... dolby, dts κλπ....)

Αυτό το ξέρω... Όταν παίζω μουσική σε DTS φορμάτ πετάγεται κάτω δεξιά το εικονίδιο του DTS... Αλλα αυτό γίνεται μόνο όταν παίζω αυτά τα αρχεία με τον player της Creative (το MediaSource)...

Αν το MediaSource έπαιζε και DVD θα το είχα πετύχει αυτό που θέλω... Θα έκανε αποκωδικοποίηση κατευθείαν η X-Fi... Έλα όμως που δεν παίζει!

Α μάλλον δε κατάλαβες κάτι... Δεν έχω εξωτερικό decoder, απλά το ανέφερα ως παράδειγμα για να καταλάβετε τι εννοώ όταν λέω ότι δεν "ακούει" στις ρυθμίσεις που κάνω από την κονσόλα ρυθμίσεων... ;)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Spanaks

Αφού το είπες και μόνος σου...

και αυτό Digital Bitstream Out (External Decoder) στο off...

Το powerdvd θα στείλει ψηφιακό σήμα στην κάρτα ήχου... και αυτή θα κόψει το λαιμό της να το στείλει στα ηχεία σου... (όταν κάνει deocoding η x-fi σου πετάει ένα pop-up του τι αποκωδικοποιεί... dolby, dts κλπ....)

Και η Audigy 4 που έχω έχει το OSD, αλλά για κάποιο λόγο αυτό δε λειτουργεί ποτέ.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.