Jump to content



Πρόγραμμα που να διατηρεί μικρό activity στην ασύρματη σύνδεση??


nickstamat

Recommended Posts

Όταν η ασύρματη σύνδεσή μου με το ρούτερ είναι ανενεργή, συνήθως πέφτει και αυτό μου τη σπάει απίστευτα, ιδίως όταν το αφήνω να κατεβάζει παρτς από το Rapidshare όλο το βράδυ... (ανάμεσα στα παρτς έχει waiting time καμιά ώρα και εκεί αποσυνδέεται και το πρωί που το βλέπω έχει κατεβάσει μόνο ένα)

Θέλω λοιπόν ένα πρόγραμμα, αν υπάρχει, που να διατηρεί ένα μικρό activity στην ασύρματη σύνδεση, μόνο μεταξύ υπολογιστή και ρούτερ (μη μου καθυστερεί τη σύνδεση με το ίντερνετ), ώστε να μένει up η σύνδεση...

Έχετε κάτι υπόψιν??

Link to comment
Share on other sites

Μια μπακαλίστικη λύση...

Ένα προγραμματάκι που μετράει την ταχύτητα του ρούτερ...

http://adslgr.com/forum/showthread.php?t=44600

http://www.crystalweb.gr/advancedrm/

(2 σε 1... και κρατάς τη σύνδεση ανοιχτή... και έχεις και traffic monitor)

*...edit... υπήρχε και πιο απλή λύση από ότι βλέπω...:o

Link to comment
Share on other sites

@ defiant: Kάνει δουλειά απ' ό,τι φαίνεται... Thanks!

@ Spanaks: Θα κρατήσω τη σκέψη σου ως εναλλακτική...

@ trendy: Δεν υπάρχει κάποια συγκεκριμένη ρύθμιση από το ρούτερ που να προκαλεί την αποσύνδεση... Το πρόβλημα το έχει ο wireless adapter μου που "φημίζεται" για τις ασταθείς συνδέσεις που κάνει... Ελπίζω προς σωτηρία με κάποια καινούρια έκδοση του software/driver...

Link to comment
Share on other sites

Ούτε κάτι τέτοιο υπάρχει... Οι μόνες πιο advanced ρυθμίσεις είναι οι εξής:

2.4 GHz Preamble: AUTO

Transmit Rate: AUTO

Fragmentation Threshold: 2432 (παίρνει τιμές από 256 ως 2432)

RTS/CTS Threshold: 2432 (παίρνει τιμές από 256 ως 2432)

Αν και δε νομίζω να έχουν σχέση... Αν έχουν, τότε πες μου τι τιμές να βάλω γιατί δεν ξέρω καν τι σημαίνει το καθένα...

Thanks.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν φτιάχνεις ένα service σε .ΝΕΤ 2003 - 2005 να κάνει ping σε ένα IP address. Και χωρίς log-on (αρκει να ειναι το PC ανοιχτό) θα τρέχει και θα την κρατά ανοιχτή. 5-6 γραμμές κώδικα είναι.

Το Ping -T δουλεψε ?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από nickstamat Ναι δούλεψε το ping -t...

Για αυτό που λες, εγώ δεν έχω ιδέα... Μόνο VBasic ξέρω και τη μούφα τη Γλωσσομάθεια που μας κάνουν στο σχολείο!

Ok !!! Θα λάβεις PM αυριο.
Link to comment
Share on other sites

Πάρε το zip και αποσυμπίεσέ το στον κατάλογο C:\Windows (για XP) ή C:\winnt (για Win2000). Είναι ένα μικρό εκτελέσιμο PingTimer.exeτο οποιο είναι και το service. Τρέχει σε Windows 2000 & πάνω με το .ΝΕΤ 1.1 runtime libraries εγκαταστημένο. (αν δεν εχεις το .ΝΕΤ 1.1 πάρτο από δω : http://www.microsoft.com/downloads/details.aspx?FamilyID=262d25e3-f589-4842-8157-034d1e7cf3a3&displaylang=en

Πρόσεχε, δεν τρέχει με τον κλασικό τρόπο double-click. Θέλει εγκατάσταση.

- Γίνεται εγκατάσταση με ενα ΒΑΤ αρχείο : "PingTimer_Install.bat"

- Απεγκατάσταση γίνεται με το ΒΑΤ αρχείο : "PingTimer_Uninstall.bat"

Για να το εγκαταστήσεις/απεγκαταστήσεις (και μόνο γι'αυτό) πρέπει να έχεις Administrative rights (π.χ. log on σαν administrator)

Από την στιγμή που θα το εγκαταστήσεις δεν χρειάζεται να το "τρέχεις/εγκαθιστάς" κάθε φορά που κάνεις boot στα Windows. Θα τρέχει αυτόματα από την στιγμή που σηκώνονται τα Windows, ούτε log-on δεν χρειάζονται. Το service τρέχει "άσχετα" με το ποιος είναι logged στο PC.

Τί κάνει :

- - - Κάθε 200 δευτερόλεπτα κατεβάζει σε ένα temporary αρχείο μια σελίδα (μονο το ΗΤΜL και όχι τα images ή οτιδήποτε άλλο κουβαλά η σελίδα) από το ίντερνετ (www.whatismyip.com), την οποία την σβήνει αμέσως μετά.

Αν θες το source code (VB.NET 2003) για να παίξεις, ΡΜ me.

Αν έχεις firewall, πρέπει να το ρυθμίσεις.

pingtimer.zip

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από nickstamat

Δούλεψε ναι! Απλά τώρα προσπαθώ να καταλάβω πώς λειτουργεί το ρημάδι το Visual Studio 2005, για να κατεβάσω το χρόνο στα 30 sec...

Κλείνει η σύνδεσυ αν μείνει ανενεργή για 30 secs ?? :blink::confused::boxed::crazy::o

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.