Jump to content



ερωτήσεις για Ο/C


GdamprXP

Recommended Posts

Μερικές ερωτήσεις για Ο/C με το σύστημα της υπογραφής

1)Ο 6600 μέχρι που πάει με την ψύκρα της συσκευασίας του ?

2)Μια απολύτως ασφαλής συχνότητα ? τον πήγα στα 3Hhz καλά είναι ?

3)με τις μνήμες μου twinmos τι παίζει ? Μείωσα τον πολλαπλασιαστή στο 2 και αυξησα την συχνότητα έτσι ώστε να δουλεύουν στην κανονική τους συχνότητα και μείωσα και τους χρόνος από 5/5/5/15 σε 4/4/4/8. Υπάρχει κίνδυνος ?

4)Αυξησα τα volt της μνήμης στα 2,2 αλλά δούλευε και στα 2. Καλά έκανα?

5)Πάντα χωρίς να υπάρχει κίνδυνος καταστροφής τι άλλο μπορώ να κάνω για να αυξήσω τις επιδώσεις με ασφάλεια ?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από GdamprXP [Σήμερα, στις 09:06]

Μερικές ερωτήσεις για Ο/C με το σύστημα της υπογραφής

1)Ο 6600 μέχρι που πάει με την ψύκρα της συσκευασίας του ?

2)Μια απολύτως ασφαλής συχνότητα ? τον πήγα στα 3Hhz καλά είναι ?

3)με τις μνήμες μου twinmos τι παίζει ? Μείωσα τον πολλαπλασιαστή στο 2 και αυξησα την συχνότητα έτσι ώστε να δουλεύουν στην κανονική τους συχνότητα και μείωσα και τους χρόνος από 5/5/5/15 σε 4/4/4/8. Υπάρχει κίνδυνος ?

4)Αυξησα τα volt της μνήμης στα 2,2 αλλά δούλευε και στα 2. Καλά έκανα?

5)Πάντα χωρίς να υπάρχει κίνδυνος καταστροφής τι άλλο μπορώ να κάνω για να αυξήσω τις επιδώσεις με ασφάλεια ?

1. Δεν ειναι standar 3600 με στοκ ψύκτρα ειναι ενα καλό νουμερο ας πουμε . [και ρευμα . με στοκ ενοοεις ? με 1.5 , 1.6 κλπ.]

2. Καλά ειναι χαλαρά. 3.2-3.3g πιστευω τα εχει ενα 90% των 6600 με στοκ τάση.

3+4 Οσο τις βλεπεις να μην πετάνε error no-problem , Τρεξε κανα memtest να σιγουρευτεις ενω τα 2.25 βολτ ειναι για 24/7 [ακα δεν υπάρχει κινδυνος]

5. Αν δεν δίνεις μεγάλα ρευματα [cpu 1.6 ας πουμε και ραμς , 2.6+ ] δεν υπάρχει πρόβλημα.

6. Καλός ο Conroe πως σου φαινετε ? :D

Link to comment
Share on other sites

Thanks για την απάντηση. Athens2004

Αυξησα λίγο και την τάση του 6600 ξέχασα να πω περίπου +0,200

Απλά ρωτάω να ξέρω. Δεν ξέρω τίποτα για το «άθλημα».

6) Είχα τον 4200+ και με μια ευκαιρία που μου παρουσιάστηκε χωρίς να δώσω τίποτα πείρα τον 6600 και την DS4 (καινούργια εννοείτε). Μέχρι τώρα τη μόνη διαφορά που είδα είναι μια πιο «αεράτη» συμπεριφορά του Η/Υ σε περιβάλλον XP. Αλλά τον τελευταίο καιρό δεν ασχολούμαι με τον Η/Υ και πολύ. Το FEAR πάντως μου δίνει περισσότερα frames (αν θυμάμαι καλά 20 παραπάνω) αλλά στο παιχνίδι δε βλέπω και καμιά διαφορά. Αντίθετα το Far Cry εκεί που χώλαινε στα 1280 χ 1024 τώρα δε μασάει καθόλου. Πάντως αυτό που με ενοχλεί στην CPU είναι ότι είναι Intel και ότι όλα μου τα wallpapers ήταν AMD και δεν έχω τώρα wallpapers. :)Τώρα αυτό που μένει είναι αν μπορώ να αλλάξω και την 7600 «τσαμπέ» με καμιά 1950ΧΤ

Link to comment
Share on other sites

Παιδία, αφού άλλαξα και εγώ στρατόπεδο και πήγα σε Intel, αν έχω καταλάβει σωστά στον Core2 6600 τα πράγματα πάνε κάπως έτσι..

Θεωρία--------------------------

HTT = FSB/4

Για τον 6600 default αυτό είναι

FSB = 1066, τότε το ΗΤΤ = 1066/4 = 266.5

Ο default multiplier είναι 9

Οπότε ο επεξεργαστής δουλεύει στα 266,5 * 9 = 2,4 GHz

Αν οι μνήμες είναι 800αρες, 1:1, τότε δουλεύουν στα 800 MHz

Overclocking--------------------------

Έστω να πάμε το CPU στα 3 GHz

Αυτό μας κάνει 3000 MHz= ΗΤΤ*9 δηλαδή το HTT = 3000/9=333 MHz

To FSB τότε θα είναι 333*4 = 1333 MHz.

1)Αυτό τώρα που δεν καταλαβαίνω, είναι ο χρονισμός της μνήμης.

Οι δικές μου είναι 2GB KIT (2x1GB) DDR2 800 MHz GOLD - 5-5-5-12

Αν είναι 1:1, πόσο θα πάνε όταν το FSB είναι 1333? (Για να δω αν θα πρέπει να τις πάω 5:4)

2)Επίσης από τάσεις τι γίνεται? Πόσο και ποιες πρέπει να ανεβάσω?

Για βοηθήστε βρε παιδία στα προκαταρκτικά

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

simple..αν οι μνημες ειναι 1:1 τοτε οσο το fsb τοσο και οι μνημες.

αν 333 το fsb 333 και οι μνημες.αν οι μνημες δεν τραβανε και πολυ παιξε 1:1.

αν πανε βαλτες 4:5 να ανεβουν σε mhz.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από giorgos th. [Σήμερα, στις 14:23]

simple..αν οι μνημες ειναι 1:1 τοτε οσο το fsb τοσο και οι μνημες.

αν 333 το fsb 333 και οι μνημες.αν οι μνημες δεν τραβανε και πολυ παιξε 1:1.

αν πανε βαλτες 4:5 να ανεβουν σε mhz.

Ναι οκ. Αλλά αυτό που θέλω να καταλάβω είναι, δεδομένου ότι στα 267 (9*267 = 2,4 GHz) οι μνήμες είναι στα 800MHz, στα 333 η αλλίως στα (9*333 = 3GHz) - (1:1) πχ, πόσο θα πάνε? Δεν έχω βρεί τι λογική ακόμα....

Link to comment
Share on other sites

To oτι ειναι 800αρες απλα ξερεις οτι 8α δουλευουν στα 400Μηζ τα δεδομενα specs του κατασκευαστη...(ταση/τιμμινγκς).

Με απλο κουμπωμα πανω στη μητρικη και χωρις την παραμικρη ενασχοληση..(χωρις να ξερω απο πρωτο χερι μιας και δεν εχω τετοια σατανικα πραματα σπιτι) οι μνημες θα δουλευουν μαλλον με ενα διαιρετη πανω και με 5αρια..ασχετα απο το αν οι μνημες κανουν 600€ και δουλευουν και στα 1100.

Δλδ απο τα default 266 tou conroe οι μνημες θα δουλευουν στα 333 κατω απο τα specs του κατασκευαστη..(που ειναι τα 400)

Κανοντας oc οι μνημες 8α δουλευουν στα 5/4 εκει που ειναι το fsb...

Πχ εκανες oc και πηγες 9χ333??Oi μνημες θα ειναι στα 416 (αν δεν εχει αλλαξει ο διαιρετης...4/5).

Αν δουλευεις 1-1 oπου ειναι το fsb ειναι και οι μνημες..

Για να πιασεις τα default των μνημω σε τετοια περιπτωση πρεπει να εισαι στα 9χ400...

(ελπιζβ να μην εχω κανει λαθος με την νεα τεχνολογια που ακομα δεν εχω αποκτησει:p)

Link to comment
Share on other sites

Λοπόν το βρήκα πως γίνεται.....Για διαίρετη 1:1, και μνήμες 800αρες όπως οι OCZ 2GB DDR2 800 MHz GOLD - 5-5-5-12 . Η φόρμουλα είναι η εξής :

(800 * htt)/267 (Όπου το 800 και το 267 πάντα σταθερά. Το μόνο που αλάζει είναι το HTT ή κατά nvidia το FSB)

Αύτο στα default ρολόγια είναι (800* 267)/267 = 800 MHz.

Αν κάνουμε τώρα Oveclocking, και για παράδειγμα πάμε στα 3 GHz το CPU Clock Speed με (Multiplier * FSB = 9 *333 = 3 GHz) τότε οι μνήμες μας θα δουλεύουν στα (800*333)/267 = 998 MHz. Όλα αυτά με 1:1.

Aν αλλάξουμε τώρα το διαιρέτη, πες στα 4:5, τότε παίρνοντας υπ΄όψην το πάραπάνω παράδειγμα (στα 3 GHz) τότε οι μνήμες θα δουλεύουν στα (998*4)/5 = 798 = 800 ΜΗζ πράγμα που σημαίνει πως δεν θα αυξήσουμε κάθόλου την τάση της μνήμης.

Αυτό έψαχνα παίδες....

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.