Jump to content



Evga 680i - Ασυμβατότητα με πολλά Backplates


Mainframe

Recommended Posts

Παιδία προσοχή....Η EVGA 680i έχει πρόβλημα με την τοποθέτηση backplates από third perties κατασκευαστές CPU ΄ψυκτών. Παράδειγμα αποτελούν οι Zalman 9500/9700 και τα sonic tower.Αυτό οφείλεται σε δύο μικρούς πυκνωτές που βρίσκονται στο κάτω μέρος της motheboard, στην μεριά του CPU. Δείτε φώτο.Βέβαια με ένα κοπίδι κάτι μπορεί να γίνει στο backplate αλλά όπως και να είναι χρειάζεται moda. Οπότε προσοχή

post-4025-1416072915,0138_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Τι να σου πω...? Δεν ξέρω...το ψάχνω και εγώ. Ελπίζω να μας ανοίξει τα μάτια κανένα παιδί που δουλεύει σε μαγαζί h/w (........για ποιους χτυπάει η καμπάνα....) αφού πιθανότατα έχει πρόσβαση σε πολλές ψήκτρες και αν φυσικά διαθέτει και αυτή την μητρική. :innocent:

Link to comment
Share on other sites

Για τη Sonic Tower θα διαφωνησω, καθως δεν εχει backplate για 775. Δυο λαμακια εχει που τα βιδωνεις με 4 βιδες και πανω τους βιδωνεις ενα τριτο λαμακι που συγκρατει την ψυκτρα. Οποτε για την συγκεκριμενη δεν παιζει προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από mini_fan [Σήμερα, στις 16:12]

Για τη Sonic Tower θα διαφωνησω, καθως δεν εχει backplate για 775. Δυο λαμακια εχει που τα βιδωνεις με 4 βιδες και πανω τους βιδωνεις ενα τριτο λαμακι που συγκρατει την ψυκτρα. Οποτε για την συγκεκριμενη δεν παιζει προβλημα.

Δές εδώ..... http://hardforum.com/showthread.php?p=1030232052#post1030232052 ,

και ειδίκότερα αυτό......

........dude, forget it. I tried to install a Sonic Tower and it didnt fit with the optional fan and the H bracket is a god damn joke. I was so ****ed last night trying to get that **** on there....

:hehe: :hehe: :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Βρήκα συμβατότητα με Tuniq Tower 120 Air Cooling,

http://www.anandtech.com/cpuchipsets/showdoc.aspx?i=2869&p=13

πάλι καλά...... :T:

Δείτε τι παίζει αναλυτικά και με φώτος...... Για Zalman θέλεις moda όπωσδήποτε......

http://evga.com/community/messageboard/topic.asp?TOPIC_ID=21045

Link to comment
Share on other sites

Παιδία μια ερωτησούλα.........

Αναφορικά με την Evga 680I, ξέρει κανείς που στο καλό είναι ο connector για το ηχειάκι του κουτιού? Στο manual λέει....

Speaker

The speaker connector is used to connect the chassis speakers to the motherboard.

Που είναι όμως δεν λέει...όυτε φωτο έχει....Και όσο και αν έψαξα δεν τον βρήκα.....

Link to comment
Share on other sites

Βασικα δεν ξερω τι εννοει με το Η-bracket, αλλα εγω την δικια μου Sonic Tower, πανω σε μια P5AD2-E, την εχω εγκατεστημενη με τα 2 λαμακια που εχει για 775 και που δειχνει στο manual οτι χρησιμοποιουνται. Πιστευω οτι σε ολες τις 775 μητρικες ειναι ιδια η εγκατασταση.

Link to comment
Share on other sites

Τι να σου πω......δεν έχω μαγαζί με ψήκτρες, για να δω 100% τι παίζει με την Εvga 680ι. Ότι διαβάζω και συμπεραίνω το θέτω προς συζήτηση.

Πάντως εγώ για καλού κακού παράγγειλα την THERMALTAKE CL-P0310 BIG TYPHOON VX που είναι κουμπωτή χωρίς backplate

:)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Mainframe

άλλη μία συμβατή ψήκτρα .....Scythe Infinity

Mε τιποτα...αφου δεν εχει backplate....εχει το ιδιο κουμπωμα με τις στοκ...;)

Με λιγο αρμαφλεξ ή μπαμπακι πανω απο τα smd μπαινουν ολα με λιγο πιεση...

Link to comment
Share on other sites

Προς ενημέρωση σας....Με την THERMALTAKE CL-P0310 BIG TYPHOON VX πάνω στο μηχάνημα της υπογραφής...

Πάστα στο CPU - COOLERMASTER HTK-002-E1 THERMAL COMPOUND KIT (High Performance)

Θερμοκρασία δωματίου 21 C

CPU Temps:

@2,4 GHz - idle 34C load 46C

@3 GHz -idle 37C load 49C

@3,5 GHz -idle 40C load 54C

@4 GHz - Θα δούμε.....

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από diperr [Σήμερα, στις 14:46]

Δώσε μία και τα ρευματάκια... ;)

@2,4 GHz - idle 34C load 46C - Αυτο

@3 GHz -idle 37C load 49C - 1,3v

@3,5 GHz -idle 40C load 54C - 1,42v - 1,44v

@4 GHz - Θα δούμε..... Υπολογίζω πάνω από 1.51v και κάτω από 1,525v (Maximum επιτρεπτό όριο από Nvidia)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.