Jump to content



Switch επάνω σε μια πόρτα του router .


bizimis1416003167

Recommended Posts

Στο ψητό κατευθείαν .:D

Έχω το USR9105 aDSL - 4 ports router .

Θέλω από μια ελεύθερη πόρτα του να τραβηξω ένα καλώδιο περίπου 40 μέτρα και επάνω του να βάλω ένα switch ώστε εκεί να έχω δίκτυο και internet σε δυο τρεις ακόμα υπολογιστές .

Καλά το σκέφτομαι η μου διαφεύγει κάτι ?

Τι λετε γι αυτα τα switches ?

LEVEL ONE FSW-0508TX SWITCH 10/100MBPS 5 PORT =>LINK.

NETGEAR FS605GR 100M SWITCH 5-PORT => LINK.

D-LINK DΕS-1005D 5 PORT FAST ETHERNET SWITCH => LINK.

Τα switches συνδέονται με ένα καλώδιο straight RJ45 επάνω στο router , έτσι δεν είναι ?

Είναι εύκολη διαδικασία το σετάρισμα η είναι κάτι δύσκολο ?

Όταν λένε << plug-and-play >> ... plaisio......! τι θέλουν να πουν ?

Ότι θα τα συνδέσω και θα παίζουν ?

Βάλτε ένα χεράκι γιατί η οικογένεια μεγάλωσε και πρέπει να παραδώσω το δωμάτιο στην μεγάλη μου κόρη.(5 ετών ) .:inlove:

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά θα παίξουν. Το μόνο που χρειάζεται να προσέξεις είναι να συνδέσεις το καλώδιο στην uplink υποδοχή του switch. Πρόσεξε επίσης στο manual του switch μην τυχόν υπάρχει κάποια απαίτηση στο να είναι το καλώδιο straight ή cross-over, αν και στα καινούρια δεν πιστεύω να παίζει πλέον κάτι τέτοιο.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από bizimis [Χθες, στις 20:46]

Τα switches συνδέονται με ένα καλώδιο straight RJ45 επάνω στο router , έτσι δεν είναι ?

Είναι εύκολη διαδικασία το σετάρισμα η είναι κάτι δύσκολο ?

Όταν λένε << plug-and-play >> ... plaisio......! τι θέλουν να πουν ?

Ότι θα τα συνδέσω και θα παίζουν ?

Βάλτε ένα χεράκι γιατί η οικογένεια μεγάλωσε και πρέπει να παραδώσω το δωμάτιο στην μεγάλη μου κόρη.(5 ετών ) .:inlove:

Μια χαρά θα είναι και θα παίξει αμέσως. Ισχύει το plug&play δεν θα χρειαστείς και καμιά ρύθμιση για να τα βάλεις όλα μαζί.

Link to comment
Share on other sites

Θα σου προτεινα το Netgear. Γιατι ολες οι θυρες ειναι αυτοματες, οποτε ου ανησυχεις για το τι καλωδια θα βαλεις (crossed/απλα), κ ουτε θυρες uplink.

Το εχω το συγκεκεριμενο...;)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλοί μου συν-forum-ιτες

Το δίκτυο μου στήθηκε .

Τώρα σας γράφω από το PCroom στην ταράτσα .

Έχω δίπλα μου το netmod και το router μου .

Επάνω στο router μου έχω το main PC μου και το κατεβαστηρι μου σε δίκτυο μεταξύ τους .

Από μια πόρτα του router ξεκινάει ένα UTP cat6 καλώδιο και περνώντας δυο ορόφους καταλήγει στο ισόγειο , στο σαλόνι του σπιτιού .

Εκεί έχω συνδέσει το switch μου .

Ένα planet FSD-803 με 8 πόρτες .

Επάνω στο switch έβαλα το PAP2 μου και πέρασα και καλώδια UTP cat5e για τα δυο παιδικά δωμάτια .

Ρύθμισα τις static IPs των μηχανών μου και τώρα έχω internet και LAN παντού .

Έγινα και δικτυας τώρα στα γεράματα ..!:D

Thanks:inlove:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.