Jump to content



Game pc στα 2000euro(need help)


Εφιαλτης

Recommended Posts

Καλισπερα σε ολους,

Θα ηθελα να ζητησω την θοηθεια σας σχετικα με μια αγορα καινουριου ιπολογιστη.

Αρχικα θελω να διαθεσω μαχιμουμ 2000Ευρω.Το pc θα ειναι κυριως για gaming.Θελω να παρω κατι γρηγορο και κατι που θα μπορει να ανταπεξελθει για 3-4 χρονακια.Τα σημεια τα οποια θελω στο περιπου να εχει ειναι να εχει διπλοπυρηνο επεξεργαστη , μια καλη καρτα γραφικων , υδροψηξη , και μια οσο γινεται μια ορεα εκσοτερικι εμφανιση σαν συνολο(ειμαι λιγο φιγουρατζης ξερω)..Αν μπορητε επισης θα ηθελα καποια λινκ με τιμες κτλ των εκσαρτηματων των οποιων αναφερετε, θα με βοηθουσε πραγματικα..

Ενα μεγαλο ευχαριστω εκ των προτερων για οσους απαντησουν.

ΥΓ.συγγνωμη για την μορφη του κειμενου μου ειχα χρονια να γραψω ελληνικα :p

Link to comment
Share on other sites

Μια απο τις καλητερες επιλογες αυτο το καιρο ειναι οι core duo της intel.

Aμα εισαι καινουργιος στο χορο του hardware πρεπει να προσεξεις την υδροψυξη.

1gb ram 6400 ειναι αρκετο για αρχη.Αυτα απο μενα, παραπερα δεν ξερω ουτε ο ιδιος τιν να παρω :p

Link to comment
Share on other sites

Ο τωρινος Η/Υ ειναι τοσο που λες..ηθελα κατι αρκετα καλυτερο απο 2Gb ram ξερω γω..Ναι και γω για της Intel core duo elega..απλα ψαχνω κατι δυνατο αφου για τα επομενα χρονια δεν θα ξαναπαρω καινουριο συστημα..Tnx για το reply :)

Link to comment
Share on other sites

Αν θες κατη δυνατο ,ειπαρχη η πιο απλη λυση.Απλα κοιτας τα πιο ακριβα προιοντα που ειπαρχουν στη αγορα και τα διαλγεις(θαλεγε καποιος:D ) Παραπερα μπορεις να ψαξεις το φορουμ για σιζητησεις διαφορων parts. Εγω προσωπικα δεν ξερω τι ram kai motherboard να παρω:p

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα το ελλεγα αυτο :o Εκτος κιαν λες για hardaware conflicts τα οποια ειναι πολυ σπανια τα τελαιυταιο καιρο. Καλυτερα να περιμενουμε απαντηση απο καποιον που γνοριζει καλυτερα :D Εξαλλου λενε πως τα καλα αργουν να ερθουν:) :)

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι αναγκη να παρει 2 καρτες γραφικων..

Μπορει με μια 8800GTX να κανει κ με το παραπανω την δουλεια του.

Δεν θα σου πω κομματια αλλα θα σου πω κατι σιγουρο.

2x1024ΜΒ DDR2800

6600conroe

Δεν σου λεω τον 6400 γιατι ειναι με 2mb cache.Σου λεω τον αμεσως επομενο με 4mb , ωστε να ειναι πιο προσιτος στο μελλον.

Μητρικη κανε μια γυρα στο φορουμ να δεις τι παιζει απο αλλους χρηστες , με συνδιασμο μνημων κ τον 6600.Θα καταλαβεις πολλα.

Επειδη δεν εχω χρονο , ειδα μια αγγελια οτι καποιος πουλαει ενα πληρες συστημα με 1270.Πρεπει να αξιζει..

Link to comment
Share on other sites

για μητρικη λεω μαλλον Asus striker Extreme i680 αλλα βγαινει λιγο ακριβα..θα δω ισως παρω τιν Asus P5W..Οσο αναφορα το τροφοδοτικο ποσα περιπου Watt θα χρειαζονται για να σικοσουν 8800Gtx ..enan epeksergasti 6600 dual core 2 duo?

Tnx

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει ενα fortron 700W απο το πλαισιο με 120W.

Με αυτο θα εισαι οκ πιστευω.

Παντως αν σε ενδιαφερει το o/c και τα συναφη , τοτε πρεπει να πας πανω απο 600W για να εισαι οκ και με την 8800GTX που λες...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Εφιαλτης [Σήμερα, στις 21:39]

οχι δεν ειμαστε το ιδιο ατομο :)

Οχι, δεν ειμαστε το ιδιο ατομο:cool: Ι ανθρωπινη σκεπτικη, ωρες ωρες σκλαβονεται απο την φαντασια του, πραγμα που δεν κανει σηχνα καλο :whistling

Link to comment
Share on other sites

Τελικα αποφασησα για Dual core 2 duo E6600..Nvidia 8800GTX(με βαση τιν μητρικη ποθ παραθετω πιο κατω θα ειναι δυνατη η προσθηκη ακομα μιας ιδιας καρτας γραφικων σε σινδεση SLI?) ...2GB ram(2x1gb) δεν ξερω ποια μαρκα ομως..και 2x200gb skliro i 320GB (pali den kserw poia marka omos)..Πως σας φενετε θελω μερικες αποψεις..Τελος μια μητρικη λεω μια http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=1&category=1033&product=909483&tab=specs

αλλα θελω εσεις να μου πειτε αν θα ειναι συμβατη με ολα τα αλλα που προανεφερα..

Επισις θα ηεθελα αν καπιος γνωριζει περι αυτου .. να βαλω και ενα συστημα ιδροψυξης και μπορω να δωσο για αυτο 150ευρω περιπου.

Ευχαριστω!!

Link to comment
Share on other sites

Για μένα υπολόγισε ένα 500άρι για την οθόνη ;)

Σκέψου και τον ήχο σου, ένα καλό 5.1.

Από'κει και πέρα κατά σειρά προτίμησης:

έναν 6400,

2 GB μνήμη,

2 80άρηδες σε Raid0 και 1 320άρη για data,

ένα TT Mozart,

μία 8800 (προσωπικά δεν θα έπαιρνα 8800 τώρα, αλλά αργότερα).

Τα υπόλοιπα δικά σου.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από jpavly

Για μένα υπολόγισε ένα 500άρι για την οθόνη ;)

Σκέψου και τον ήχο σου, ένα καλό 5.1.

Από'κει και πέρα κατά σειρά προτίμησης:

έναν 6400,

2 GB μνήμη,

2 80άρηδες σε Raid0 και 1 320άρη για data,

ένα TT Mozart,

μία 8800 (προσωπικά δεν θα έπαιρνα 8800 τώρα, αλλά αργότερα).

Τα υπόλοιπα δικά σου.

θα συμφωνησω με τον παραπανω κυριο...

μια παρατηρηση μονο...λιγο προσοχη στην ορθογραφια...προσωπικα τα δικα μου ματια εχουν βγει...:o :O

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από tolis86 [Σήμερα, στις 20:42]

μπορεις να παρεις και ενα πισι για ολα τα αλλα εκτως παιχνιδιων με 1000 ευρο και με 400 να παρεις ενα χβοχ360 που για τα επομενα 3-4 χρονακια θα σου κρατησει μια χαρα....

To xbox δεν παιζει οnline παιχνιδια ομως :) και ιδικοτερα MMO που ειναι η αγαπη μου :)

Για μένα υπολόγισε ένα 500άρι για την οθόνη

Οθονη εχω ηδη μια 17'' και δεν σκεφτομαι για καινουρια προς το παρων.

μία 8800 (προσωπικά δεν θα έπαιρνα 8800 τώρα, αλλά αργότερα)

Αυτο γιατι?και τι να παρω τωρα αν οχι 8800?

μια παρατηρηση μονο...λιγο προσοχη στην ορθογραφια...προσωπικα τα δικα μου ματια εχουν βγει..

Ναι συγγνωμη για αυτο εχω συνηθισει στο greeklist και μου ειναι καπως δυσκολο.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από jpavly

Για μένα υπολόγισε ένα 500άρι για την οθόνη ;)

Σκέψου και τον ήχο σου, ένα καλό 5.1.

Από'κει και πέρα κατά σειρά προτίμησης:

έναν 6400,

2 GB μνήμη,

2 80άρηδες σε Raid0 και 1 320άρη για data,

ένα TT Mozart,

μία 8800 (προσωπικά δεν θα έπαιρνα 8800 τώρα, αλλά αργότερα).

Τα υπόλοιπα δικά σου.

Εγω θα ελεγα 6600 σιγουρα....340 ευρω

Μια μητρικη σαν την Asus P5B 190 ευρω

8800 gtx 600 ευρω

2x320GB Seagate 7200.10 220 ευρω

PSU στα 600Watt επωνυμο 120 ΕΥΡΩ

2x1GB ddr2 800 καμια ~300 ΕΥΡΩ

Κουτι 80 ευρω π.χ το Chieftec απο το Πλαισιο

XFi Xtreme music 120 ευρω

Παντως αποκλειεται να κρατησει 3-4 χρονια.....να ευχεσαι να κρατησει κανα 2.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.