Jump to content



stacker 830 η tt mozart


μανος1980

Recommended Posts

Θα ηθελα να ρωτησω απο οσους εχουν μια εμπειρια με τα δυο σε ποιο απο τα δυο θα εχω

λογικα χαμηλοτερες θερμοκρασιες και ποιο ειναι ποιο ευχρηστο?

Link to comment
Share on other sites

Mozart! (αν δεν παινέψεις το κουτί σου θα πέσει και θα σε πλακώσει, και στην περίπτωση του Mozart είναι και μεγάλο :p)

Για να πάρεις και μιά γεύση τι χωράει, δες εδώ: http://www.thelab.gr/showthread.php?postid=470704#post470704

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από μανος1980

Θα ηθελα να ρωτησω απο οσους εχουν μια εμπειρια με τα δυο σε ποιο απο τα δυο θα εχω

λογικα χαμηλοτερες θερμοκρασιες και ποιο ειναι ποιο ευχρηστο?

Εξαρταται τι θες να βαλεις μεσα...

Τα κουτια δεν κανουν τις καλες θερμοκρασιες .

Link to comment
Share on other sites

τι θα βαλω μεσα.... τo συστημα μου ειναι ενας 6600 πανω σε μια ds4 με ψυξη scythe infinity και καρτα γραφικων x1900xt gecube. απλα πραγματα. απο αποψη ροης του αερα και υλικου κατασκευης ενοω ποιο θα βοηθησει περισοτερο.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από μανος1980

τι θα βαλω μεσα.... τo συστημα μου ειναι ενας 6600 πανω σε μια ds4 με ψυξη scythe infinity και καρτα γραφικων x1900xt gecube. απλα πραγματα. απο αποψη ροης του αερα και υλικου κατασκευης ενοω ποιο θα βοηθησει περισοτερο.

Αφου δεν βαλεις λοιπον υδροψυξη... (αυτο εννοουσα) εισαι πιο κοντα στο 830 ενεκα λιγοτερου χωρου...

Με μια καλη τακτοποιηση των καλωδιων ,με τους ανεμιστηρες που εχει, αλλα και με την σιτα στα πλαινα η ροη θα ειναι μια χαρα.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με το xrist22, ότι για τόσο λίγα πράγματα, δεν αξίζει το Mozart. Εγώ έχω 6 δίσκους και υδρόψυξη μέσα στο κουτί και γι'αυτό το επέλεξα. Επίσης δεν είμαι της υπομονής ώστε να κάτσω να κάνω μελέτη για τα καλώδια, ενώ στο Mozart θέλεις δε θέλεις είναι τακτοποιημένα.

Από την άλλη θα διαφωνήσω με το θέμα των θερμοκρασιών, αφού εγώ με την αλλαγή σε Mozart είμαι -10c μέσα στο κουτί με τα ίδια πράγματα...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Wizard!

Από την άλλη θα διαφωνήσω με το θέμα των θερμοκρασιών, αφού εγώ με την αλλαγή σε Mozart είμαι -10c μέσα στο κουτί με τα ίδια πράγματα...

Eιχες πριν το 830 και ειδες αυτη τη διαφορα μεταξυ των 2 κουτιων?

Επισης αν θυμαμαι καλα το ψυγειο το εχεις εκτος κουτιου η ειναι reserator?

Link to comment
Share on other sites

Χρίστο, δε λέω για διαφορά μεταξύ 830 και Mozart, απλά επισημαίνω ότι από κουτί σε κουτί μπορεί να έχει μεγάλη διαφορά, λόγω ευρυχωρίας και ροής αέρα. Στο Mozart είναι τόσο ευρύχωρα που και άτσαλα να βάλεις τα καλώδια, επειδή σε αναγκάζει να τα περάσεις στην πλάτη του, θα έχεις σίγουρα καλύτερη ροή. Και με το 830 μπορείς να το επιτύχεις αυτό (όπως έχουμε δει όλοι από τη δουλειά σου :T: ) αλλά εγώ προσωπικά δεν ήμουν διατεθειμένος να ασχοληθώ τόσο.

’λλωστε διευκρίνισα ότι με τόσο λίγα πράγματα, θα είναι καλύτερη λύση το 830.

Link to comment
Share on other sites

To Mozart ειναι οτι πρεπει για τετραπλο ψυγειο ;)

Ηδη εχω σκεφτει πως μπορει να γινει και ο πειρασμος αρχιζει να με τρωει :devil:

μανος1980 για την περιπτωση σου θα προτεινα το 830 αλλα και το ARMOR ειναι πολυ καλο και μουρατο.

http://www.kustompcs.co.uk/acatalog/1021.jpg

http://www.kustompcs.co.uk/acatalog/1022.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από xrist22 [Σήμερα, στις 12:12]

To Mozart ειναι οτι πρεπει για τετραπλο ψυγειο ;)

Ηδη εχω σκεφτει πως μπορει να γινει και ο πειρασμος αρχιζει να με τρωει :devil:

μανος1980 για την περιπτωση σου θα προτεινα το 830 αλλα και το ARMOR ειναι πολυ καλο και μουρατο.

http://www.kustompcs.co.uk/acatalog/1021.jpg

http://www.kustompcs.co.uk/acatalog/1022.jpg

το μαυρο το αρμορ εχει πολυ διαφορετικο υλικο απο το ασημι? απλα μου αρεσει πολυ εμφανισιακα τα χαζευα στο πλαισιο σημερα.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από xrist22 [Σήμερα, στις 12:50]

Νομιζω βγαινει σε δυο εκδοσεις....αλουμινενιο και σιδερενιο.. λιγο πιο ακριβο το αλουμινενιο

ναι το ξερω οτι βγαινει σε δυο εκδοσεις απλα μου αρεσει πολυ περισοτερο η μαυρη

εμφανισιακα αλλα δεν ξερω αν με την διαφορα που εχει στο υλικο σε καποια σημεια λογικα,

δεν ειμαι και ειδικος θα χανει σε θερμοκρασιες.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε Μανο λαβε υποψιν σου πως εκτος απο το 830 υπαρχοyν και αλλες παρεμφερεις εκδοσεισ σχετικα με το cm satcker 830.

Αναφορικα παραθετω τις γνωσεις μου.Σε ελλαδα κυκλοφορουν τοσο το 830 οσοσ και το 831.

Το 831 ειναι ακριβως το 830 ωστοσο με νεες προσθηκεσ αλλα και με αρκετεσ ελειψεις.

Αυτεσ ειναι οι εξης: στο 831 εχουν προσθεσει κατω σιτα στο πατο του κουτιου αλλα στακερ παλιο,επισης εχουν επεκτεινει την χωρητικοτητα του τροφοδοτικου ωστε να μπορει να φιλοξενησει τα νεα τροφοδοτικα 1kw και ανω κατι που στο 830 γινεται μονο με μονταρισμα και τελος σου δινουν ροδακια.Ωστοσο εχουν αφαιρεσει το πλαινο οπου εμπαιναν τα fans και η θηκη λεντσ του ραπτορ σκληρου δεν περιλαμβανεται αλλα λογικα θα ειναι εξτρα αγορα οπως και το πλαινο με τα φανς.

Τελοσ να πω πως κυκλοφορει και το 830 evolution το οποιο κατα σκευαστικε εξαρχης και περιλαμβανει οτι το 830 αλλα και το 831 δηλαδη το πλαινο με τα φανσ ,ροδακια,θηκη του ραπτορ σκληρου με λεντακι,εχουν επιμεληθει καποιων αλλων διαφορων και γενικα ειναι το ποιο πληρες οσον αφορα Στακερ "830".

Επισης να σημειωθει οτι το στακερ 831 και 830 evolution ειναι πληρες διαμορφωμενα και κατασκευασμενα ετσι ωστε να παραλειπονται τα προβληματα με τισ μητρικεσ τισ καρτεσ γραφικων και τα pci slots .

Πραγματικα ειναι θεμα επιλογης ωστοσο αν μπορουσα να σε συμβουλευσω ειναι θεμα επιλογης.

Αν θεσ πληρες το πακετο πασ στο 830 εβολ. οπου εχει τα παντα.

Αν θεσ το κουτι για να το μονταρεις και να βαλεισ την δικη σου πινελια σε ενα απο μονο του ομορφο κουτι τοτε πας σε 831 και αν θεσ τα εξτρα καποια στιγμη τα περνεις (δηλαδη το φαν μπρακετ και τα ραπτορ case).

σε καμια περιπτωση μην προβεισ στην αγορα του απλου 830 αφου εχει αρκετα προβληματα ακομα και στισ νεες σειρεσ που κυκλοφορησαν κυριως στην εγκατασταση των εξαρτηματων πχ μητρικη και καρτεσ γραφικων αλλα και τροφοδοτικου αφου καποιοα στιγμη ισως και να μεταβεισ στην αγορα ενος καλυτερου και μεγαλυτερου σε βατ τροφοδοτικου.

Αυτα απο εμενα.εγω παντως εχω το 831 και μολις το μονταρω (ειναι κουτι που του αξιζει μια καλη μοντα) θα ανεβασω φωτο.

Στακερ 831 +1

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.