Jump to content


Eπιλογή Laptop


Spyrious

Recommended Posts

Έχω καταλήξει σε αυτά τα δυο

HP Pavilion dv9062ea

http://www.camber.gr/productrec.asp?PUC=4670

HP PAVILION PAV8389EA

http://www.hardshop.gr/shop/item.asp?itemid=3404&catid=80

Το laptop προορίζεται για την αδερφή μου και θα δουλευει σχεδιαστικά προγράμματα και επεξεργασία εικόνας κυρίως (pro engineer,autocad,corel,κτλ), οπότε και κατέληξα σε 17".

Αυτο που έχω απορια είναι ότι το dv9062ea έχει 1χ1024mb ram αρα dual channel γιοκ, ενώ

το 2ο έχει 2χ512.

Επειδή είναι το 1ο laptop που θα αποκτήσω δεν ξερω αν έχει τόσο σημασία αν είναι dual channel ή αν έχει δυνατότερο cpu (βλ. PAV8389EA).

Παρακαλώ την βοήθειά σας.

Link to comment
Share on other sites

Kανενα απο τα 2. Σε αυτο το μέγεθος οθόνης κοίτα για μεγαλύτερη αναλυση. Αυτη η ανάλυση ειναι καλή για 15 ιντσες και δουλευεται ανετότατα.....

Αν δεν θές μεγαλυτερη αναλυση μπορείς να πας σε μικρότερο σε μέγεθος μοντέλο και να κάνεις το φορητό πραγματικό φορητό ή να βάλεις περισσότερο εξοπλισμό.

Επιπλέον αφού θές σχεδιαστικά προγραμματα κοίτα για core 2 Duo επεξεργαστή (memrom), οχι Yonah.

Link to comment
Share on other sites

Πάρε αυτό με το 1*1024, για να πας σε 2*1024 σε καποια φάση. Αν και με 512 μια χαρά τρέχει το Pro/E. Οσό για την ανάλυση και το μέγεθος της οθόνης ακόμα και 1280 σε 15" μια χαρά είναι...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από jogi

Kανενα απο τα 2. Σε αυτο το μέγεθος οθόνης κοίτα για μεγαλύτερη αναλυση. Αυτη η ανάλυση ειναι καλή για 15 ιντσες και δουλευεται ανετότατα.....

Αν δεν θές μεγαλυτερη αναλυση μπορείς να πας σε μικρότερο σε μέγεθος μοντέλο και να κάνεις το φορητό πραγματικό φορητό ή να βάλεις περισσότερο εξοπλισμό.

Επιπλέον αφού θές σχεδιαστικά προγραμματα κοίτα για core 2 Duo επεξεργαστή (memrom), οχι Yonah.

Mα core 2 duo έχουν και τα δυο.Δεν ξερω αν υπάρχουν διαφορετικοι πυρήνες και σε αυτους.Το budget ειναι περιπου 1500 μαξ.Όσο για την φορητοτητα δεν με απασχολεί πολύ διότι θα πάει με το αυτοκίνητο δουλεια σπιτι και το πολυ πολυ και σε κανενα αλλο σπιτι.

Εαν έχετε καποιο αλλο συγκεκριμένο μοντελο να προτείνετε πείτε μου.

Σας ευχαριστώ για την βοήθεια.

Link to comment
Share on other sites

Aπό αυτά τα δύο ιδανική αλλά και ακριβότερη λύση είναι το δεύτερο->PAV8389EA με

2x1GB μνήμη.

Προσπάθησε να βρεις στη ΗΡ κάποιο μοντέλο με Τ7200 επεξεργαστή.

Αν θες να κόψεις λίγο από τιμή βρες μοντέλο με ένα σκληρό.

Κοίτα και τη σειρά business.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά να ρωτήσω κάτι άλλο.

Έχω ακούσει τελευταίως απο πολλούς ότι στα laptop το λειτουργικό είναι κλειδωμένο και δεν μπορείς να βάλεις άλλο.Ισχύει κάτι τέτοιο;Μου φαίνεται δεν στέκει αλλά κάπου πήρε το μάτι μου κάτι "bios locked" ;

Το λέω αυτό διότι παρήγγειλα τελικά το hp 9062 και έχει τα winxp home και μάλλον θα του περάσω τα pro.

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασε να βρεις απο το νετ καποιες winxp sp2 november release.Δεν ειναι επισημες κυκλοφοριες αλλα στην nf4 μητρικη που εχω, ειδε ολους τους σατα δισκους χωρις να χρειαστω οδηγους σε δισκεττα.Ισως σε βοηθησει.

Link to comment
Share on other sites

Βρισκω την ευκαιρια να θέσω και εγω εδώ την ερώτηση για αγορά φορητού για να μην ανοιξω και αλλο θεμα με το ιδιο τιτλο.

Σκεφτομουν να αγορασω ενα φορητο για να αντικαταστησω το desktop λογο περιορισμενου χωρου (και καποια αλλα παραγοντα φορητοτητα, καλωδια, κτλ). Γυρο στα 1200-1300 . Το συστημα δεν το θελω για παιχνιδια, αλλα θα ηθελα η οθονη να ειναι οσο το δυνατον καλυτερη για φωτογραφιες και βιντεο. Τωρα αυτο που με απασχολει ειναι οτι εχω ρωτησει σε πολλα μαγαζια και ολοι εχουν διαφορετικη αποψει για τα μοντελα και τις εταιριες και για τα θεματα υποστηριξης/εγγυησης φυσικα (αν και προσωπικα πιστευω οτι μην σου τυχει γιατι ολες ιδιες ειναι). Τα φωτα σας.

17" η 15" αξιζουν να δωσεις τα επιπλεον χρηματα για 17";

μαρκα; acer, toshiba, fujitsu, (την sony την βγαζω απο την λιστα λογο τιμης αν και εχει φοβερα χρωματα ρε γμτ)

προδιαγραφες; εχοντας υποψει οτι ερχονται και τα Vista σε ενα μηνα

απο που; καμια καλη προσφορουλα τωρα τα Χριστουγεννα;

Ευχαριστω για την υπομονη και την βοηθεια σας αλλα Ξερετε ειναι το πρωτο μου φορητο και ειμαι λιγο αγχομενος.

Ευχαριστω προκαταβολικα.

Link to comment
Share on other sites

http://www.play247.gr/index.php?main_page=product_info&cPath=4_24_74&products_id=4430

Το καλυτερο 17αρι που κυκλοφορει σαν performance/value for money.

Και εξοπλισμενος σαν αστακος ειναι, και εχει και 2 ετη εγγυηση.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.