Jump to content



Tροφοδοσία Conroe/DS4


obijuan1983

Recommended Posts

Θέλω να σας ρωτήσω αν συνδέσω και το 2ο τετράπινο ρεύμα στην μητρική δηλαδή 8απινο συνολικά για τον επεξεργαστή θα έχω καλύτερη τροφοδοσία-σταθερότητα?

Υπάρχει κίνδυνος αν το κάνω?

Τροφοδοτικό έχω το Tagan 480W easycon

Eυχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Κινδυνος δεν υπαρχει εφοσον εχει 8pin η μητρικη σου .....απλα επρεπε να το εχεις συνδεσει ΚΙΟΛΑΣ..... σαφως και δινει "σταθεροτητα" ΕΙΔΙΚΑ στους δυπυρηνους επεξεργαστες ( εφοσον η δομη της μητρικης σου εχει χωριστει σε 8pin molex )

Πχ .... σε ServerBoard με 2 socket εαν δεν ενωθει και το 2ο 4πινο τοτε καποιος επεξεργαστης πολυ απλα δεν λειτουργει :)

Link to comment
Share on other sites

Ναι για το 8απινο του cpu λεω,είναι απαραίτητο να το συνδέσω?

Tώρα που έψαξα λιγάκι είδα οτι και στην ASUS P5B DELUXE έχει και το δεύτερο τετράπινο καλυμμένο με πλαστικό μαύρο όπως στην DS4.

To έχετε συνδεδεμένο λοιπόν;;

Link to comment
Share on other sites

Ελα ρε obijuan1983 πλακα κανεις!!!!!

Κανεις θεμα δυο μερες για να συνδεσεις ενα καλωδιο......

Συνδεσε το να τελειωνεις.......δεν το βαζεις στο πυλωνα της ΔΕΗ.

Εγω το συνδεσα και δουλεει....τωρα βοηθησει σε κατι αμφιβαλω...αλλα θα δουμε.

Link to comment
Share on other sites

Δεν κάνω πλακα...

Ρώτησα αν ξέρει κανείς αν δίνει παραπάνω σταθερότητα,δεν νομίζω να έκανα έγκλημα...

Βασικά ακόμα δεν πέρασαν ούτε 24 ώρες απο την δημιουργία του θέματος...

Τέλος πάντων.Θα το συνδέσω να δούμε τι θα γίνει.

Link to comment
Share on other sites

Συνεδεσε το. Υποτιθεται οταν ειναι φωρτομενος ο υπολογιστης και ρουφαει τρελα ρευμα το 8πινο εξασφαλιζει σταθεροτερες τασεις και τροφοδοσια στον επεξεργαστη.

Link to comment
Share on other sites

το ιδιο εχει και η p5b deluxe οπως ειπωθηκε....

το τροφοδοτικο ομως δεν δινει 8πινο για κατι τετοιο. Επιπλεον η μητρικη (p5b deluxe) το εχει καλυμενο το ενα μερος των 4 εξτρα πινς....Αν ειναι απαραιτητο για σταθεροτητα τοτε που βρισκουμε τετοιο adaptor;

Μπορει πιθανα resets κλπ σε βαριες εφαρμογες (πχ games) να οφειλονται εκει; (αν ολα τα αλλα ειναι ελεγμενα κ ειναι οκ;)

απο ρευμα ειναι:

1.14 vcore

3.33 το +3.3

5.15 το +5

12.25 το +12

Link to comment
Share on other sites

To αντίθετο πιθανό να αποτελούσε πρόβλημα σύμφωνα με ορισμένους κατασκευαστές, το να συνδέσεις δηλαδή μόνο το ένα 4πινο στην υποδοχή για το 8πινο. Εγώ έχω συνδέσει το 8πινο και δεν είχα κανενα απολύτως πρόβλημα ;)

Link to comment
Share on other sites

μαλιστα, δλδ μπορει να ειναι προβλημα η συνδεση 4πινου σε 8πινο.....

Ομως αν το τροφοδοτικο δεν εχει τι κανεις;... εχει 6πινο (που ειναι για vga) εχει ολα τα αλλα.... αλλα οχι 8πινο....

Link to comment
Share on other sites

Και μενα το δευτερο 4πινο το εχει καλυμενο...και δεν ειναι απαραιτητο να το βαλεις.

Το ειχα 2 βδομαδες με το 1 τετραπινο overclcoked και αρκετα φορτωμενο χωρις προβληματα σταθερότητας για τον παραπανω λογω.

Link to comment
Share on other sites

Κατα καποιο τροπο οι περισσοτεροι απο αυτο το topic λενε πως ΔΕΝ χρειαζεται και το 2ο 4πινο εφοσον προυπηρχε "ταπωμενο" στις μητρικες ....που τελωσπαντων και αυτοι οι μ@λ@....ς κατασκευαστες στο "φιναλε" γιατι αραγε να το κατασκευασαν με 8πινο και οχι 4πινο αφου δεν χρειαζεται "πουθενα" στο να υπαρχει διπλη τροφοδοσια στον επεξεργαστη ????? Γιααααα σκεφτειται λιγακι...... Ισως να ειναι και μια καλη απορια-ερωτηση προς οποιαδηποτε καταστευαστη μητρικων ...ωστε να δικαιολογει κιολας την υπαρξει 8πινου molex στην τροφοδοσια του CPU...;)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από stratos1978

Κατα καποιο τροπο οι περισσοτεροι απο αυτο το topic λενε πως ΔΕΝ χρειαζεται και το 2ο 4πινο εφοσον προυπηρχε "ταπωμενο" στις μητρικες ....που τελωσπαντων και αυτοι οι μ@λ@....ς κατασκευαστες στο "φιναλε" γιατι αραγε να το κατασκευασαν με 8πινο και οχι 4πινο αφου δεν χρειαζεται "πουθενα" στο να υπαρχει διπλη τροφοδοσια στον επεξεργαστη ????? Γιααααα σκεφτειται λιγακι...... Ισως να ειναι και μια καλη απορια-ερωτηση προς οποιαδηποτε καταστευαστη μητρικων ...ωστε να δικαιολογει κιολας την υπαρξει 8πινου molex στην τροφοδοσια του CPU...;)

Δεν λεμε οτι δεν χρειαζεται. Απλα οτι δουλευει χωρις προβλημα και με ενα 4πινο.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.