Jump to content


Προτείνετε laptop να αγοράσω


GreekSuPreMaCy

Recommended Posts

Λοιπόν,

θέλει το αμόρε να αγοράσει laptop μέχρι 1000 Euros, δεν το θέλει για κάποιο εξειδικευμένο πρόγραμμα απλά θέλει να κάνει μια καλή επιλογη, περιμένω τις καλύτερες προτάσεις σας... Αν είναι και κατά Sony μεριά θα είναι better αλλά περιμένω να ακούσω αν έχει κάποιος να προτείνει κάτι...

Thanx προκαταβολικώς...

P.S Πείτε μου και την γνώμη σας για το παρακάτω laptop που μου δίνει γνωστός 500 Ευρώ...

Notebook FUJITSU SIEMENS AMILO 7405

Intel Centrino 1.4GHz

768 MB Ram

60 GB Hard Disk

VGA Intel 64MB TVOUT

10/100/1000 LAN Card

Wireless Lan

3 x USB

1 x FireWire

1 x PCMCIA

Modem

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από tolis86

αν δε θα παιξει παιχνιδια ανωτερα του τετρις και της πασιεντζας τσιμπα το ειναι μια χαρα

Κοίτα το ξέρω ότι η κάρτα γραφικών είναι άθλια αλλά η ερώτηση μου... να πάρει αυτό ή με αυτά τα λεφτά να κοιτάξει για κάτι άλλο? Προτείνετε κάτι ως 1000 Εuro... Πόσο θα το κοστολογούσες το παραπάνω laptop..?

Link to comment
Share on other sites

multirama@the mall το vaio 515 με τον celeron@1.6,512,80gb,15.4" το εχει προς 799ε και δινει δωρα norton antivirus 2007,ms usb mouse και κατι αλλο (νομιζω webcam!).

Για μια γυναικα ειναι οτι πρεπει.Μια τσαντουλα και τελος.

Link to comment
Share on other sites

Toshiba A100-906 καλη επιλογη αλλα μαλλον ξεφευγει..

Μετα και αυτο θα βολεψει..το F.S amilo Pi1536

Τωρα οπως βλεπεις με 900€ (αλλα και πιο κατω σε αλλες μαρκες) βρισκεις c2d με 1 γιγα ,80-100-120γιγα σκληρο @5400rpm και με καποια αξιολογη καρτα γραφικων(επιπεδου λαπτοπ αξιολογη , Χ1400/7600)

Οποτε τα 500€ για μεταχειρισμενο (οσο καλοδιατηρημενο και αν ειναι) για μονοπυρηνο (και οχι οτι καλυτερο κυκλοφορει) χωρις καρτα....ειναι καμποσα τα 500

Link to comment
Share on other sites

Ασε που τα μτχ δεν εχουν εγγυηση και καλο ειναι οι κοπελες που ειναι ψιλοασχετες με τους υπολογιστες, να ειναι οσο πιο καλυμμενες γινεται.

Ακομα μια καλη λυση ειναι turbo x laptop με επεκταση εγγυησης που θα μπορει να την χρησιμοποιει σε ολη την χωρα.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από tolis86

μακραααααααν καλητερο αυτο: http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=1&category=69975842&product=892246&tab=specs

Δέχομαι αυτό που λες απλά έχω 2 ερωτήσεις:

1) Πες μου γιατί ...

2) Στον τομέα του service όμως?

Link to comment
Share on other sites

1) 5600 αντι 2050 και 7600 αντι GMA

2) Πλαίσιο...τα λέει όλα...

P.S. Τα Sony δεν τα συνηστώ. Εχω δει πολλα να ζεσταίνονται και να κολλάνε....

Και τα Acer επίσης για το άθλιο service της αντιπροσωπίας...

Link to comment
Share on other sites

1. επειδη εχει καλλητερο επεξεργαστη και καλλητερη καρτα γραφικων (οχι απλα καλλητερα, ετη φωτος διαφορα.. ειδικα στα γραφικα) οπως τα λεει και ο mech5107 και επειδη τα tosiba ειναι γενικα πολυ ποιοτικα

2. το πλαισιο εχει πολυ καλο σερβις και οπως επεισης εχει και η tosiba

τι αλλο...?

Link to comment
Share on other sites

εκτος απο αυτο που προτεινε ο tolis86 δες και το acer Aspire 5633WLMi_NV7300 :)

Οσο για το FUJITSU SIEMENS AMILO 7405,το οποιο εχω προσωπικα,ειναι καλο για τα χρηματα που στο δινει...σαν starter kit ας πουμε!

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω πως μονο και μονο για θεματα εγγυησης, το πλαισιο ειναι μονοδρομος.

Αλλο "εμεις" και αλλο οι γυναικες οι οποιες δεν νοιαζονται πολυ πουλ για επιδοσεις και σιγουρα δεν θελουν οταν τους χαλασει το λαπτοπ να περιμενουν πολυ καιρο.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ προτείνω sony. Ένα που έχει η αδερφή μου, και φυσικά το έχω δοκιμάσει πρώτα εγώ, ούτε ζεσταίνεται ούτε τπτ. Πέρσι, σχεδόν όλη τη χρονιά ανοικτό την έβγαλε (εστία αγγλικού πανεπιστημίου, 10mbit, ε, καταλαβαίνετε :p)

On the other hand, δεν προτείνω turbo-x. Είχαμε πάρει έναν το καλοκαίρι του 2004, και επί 18 μήνες 2 ήταν στο σέρβις και 1 ήταν σε εμάς. Μετά τους 18 μήνες, φιλοτιμήθηκαν και μας το άλλαξαν. Το μεγαλύτερο πρόβλημα ήταν ότι το laptop αυτό είχε αγοραστεί για επαγγελματική χρήση.

Το laptop με το οποίο μας το αλλάξανε, αν και είχε ενσωματωμένη κάρτα για ασύρματο δίκτυο, δεν ήταν εναρμονισμένο με τις Ευρωπαϊκές (και επομένως Ελληνικές) προδιαγραφές, κι έκοβε 2 (ή 3) κανάλια, κι όλως τυχαίως (γνωστός γκαντέμης εδώ), το κανάλι που χρησιμοποιώ στο δίκτυο του σπιτιού... Αναγκάστηκα κι αγόρασα μια κάρτα Netgear PCMCIA, για να κάνω τη δουλειά μου...

Για το θέμα της εγγύησης, νομίζω απορρίπτονται οι Acer (βλέπε service ΑΛΜΑΝ)

Link to comment
Share on other sites

βασικά το θέμα της εξυπηρέτησης εγώ αναφέρω... Γτ όταν το πάω, μου λένε ότι είναι καμμένη η μητρική, και όταν έρχεται η ώρα της παραλαβής όχι μόνο έχω την ίδια μητρική, αλλά και μείον δύο βίδες από το αμάξωμα (:p), αισθάνομαι ότι με κοροϊδεύουν. Όπως και όταν πάνε να μου βγουν από πάνω, ενώ δεν πουλάνε αυτό που πρέπει (στην κάρτα ασύρματου δικτύου αναφέρομαι)

Ενώ, αν αγοράσεις ένα sony, έχεις εξυπηρέτηση από τη sony κι ουχί από το Πλαίσιο και το κάθε Πλαίσιο

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.