Jump to content



Πρόβλημα με Skype


GreekSuPreMaCy

Recommended Posts

Έχω το εξής πρόβλημα,

σε τοπικό δίκτυο όταν ανοίξει κάποιος Skype η γραμμή "σέρνεται", ειδικά αν παίζεις WoW ή κάποιο άλλο online game... Το lag meter χτυπάει κόκκινο... Υπάρχει τρόπος να καταφέρω να το ελέγξω αυτό? Λόγω του upload που κάνει το Skype προκαλείται?

Link to comment
Share on other sites

Ειναι καποιες εφαρμογες που οταν ειναι ανοιχτες στο ιντερνετ βαρενουν πολυ την γραμμη, καποιες τετοιες ειναι οταν ακουμε ραδιο π.χ επισης και ον λινε παιχνιδια νομιζω δηλαδη οτι εσυ βαρενης την γραμμη.Απο οσο ξερω το σκαιπε δεν ειναι βαρη για την γραμμη εφοσον βεβαια δεν στελνει η παραλαμβανει κατι.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από computinghs

Ειναι καποιες εφαρμογες που οταν ειναι ανοιχτες στο ιντερνετ βαρενουν πολυ την γραμμη, καποιες τετοιες ειναι οταν ακουμε ραδιο π.χ επισης και ον λινε παιχνιδια νομιζω δηλαδη οτι εσυ βαρενης την γραμμη.Απο οσο ξερω το σκαιπε δεν ειναι βαρη για την γραμμη εφοσον βεβαια δεν στελνει η παραλαμβανει κατι.

Ξέρω τι βαραίνει και τι δεν βαραίνει την γραμμή τόσο καιρό που ασχολούμαι απλά δεν ξέρω γιατί το Skype "φορτώνει" την γραμμή τόσο πολύ... πολύ περισσότερο απ' το να ανοίξει κάποιος και να ακούει κάποιο online radio...

Link to comment
Share on other sites

Μπορει παραλληλα να ανοιγει καποιο αλλο κακουλι προγραμμα:hehe:

Κατεβασε καποιο software που παρακολουθει ,απο πιο και τι προγραμμα χρησιμοποιετε ι σινδεση.:)

px netlimiter

http://netlimiter.softonic.de/ie/28916

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Ακόμα δεν έχω εξηγήσει το πρόβλημα με το Skype... Όλα καλά με την ADSL αλλά την στιγμή που θα ανοιχτεί ένα Skype σέρνεται... Το θέμα έχει καταντήσει σπαστικό και... ανεξήγητο... Έχει ακούσει κανείς τίποτα παρεμφερές...? Εντωμεταξύ η ADSL είναι 2 Μbit! Δεν είναι λίγο παράξενο?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από GreekSuPreMaCy

Ακόμα δεν έχω εξηγήσει το πρόβλημα με το Skype... Όλα καλά με την ADSL αλλά την στιγμή που θα ανοιχτεί ένα Skype σέρνεται... Το θέμα έχει καταντήσει σπαστικό και... ανεξήγητο... Έχει ακούσει κανείς τίποτα παρεμφερές...? Εντωμεταξύ η ADSL είναι 2 Μbit! Δεν είναι λίγο παράξενο?

Πιθανότατα η εταιρία σου έχει "κόφτη" κι έτσι όταν το Skype ανοίγει και προσπαθεί να παραδώσει/δεχτεί πακέτα η γραμή φρακάρει. Ελλαδάρα da technology word!!!!

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από geogeoland [Σήμερα, στις 16:38]

Πιθανότατα η εταιρία σου έχει "κόφτη" κι έτσι όταν το Skype ανοίγει και προσπαθεί να παραδώσει/δεχτεί πακέτα η γραμή φρακάρει. Ελλαδάρα da technology word!!!!

Όχι μιλάμε για ίντερνετ καφέ και εγώ ελέγχω την γραμμή... Μπορώ να δώ το πόσο κατεβάζει το κάθε PC αλλά δεν μου δείχνει μεγάλη ένδειξη στο download το skype, παρόλα αυτά μπορεί να δείχνει για παράδειγμα ότι στην γραμμή που είναι 2 mbit χρησιμοποιούνται συνολικά 20κb αλλά η γραμμή σέρνεται.. και όταν σταματήσει το skype η γραμμή πάει μια χαρά... Γι' αυτό έχω τρελαθεί...

Τελικά βρήκα μάλλον τι συμβαίνει.... Υπάρχει πρόβλημα περιορισμού πακέτων απο OTE και είναι πανελλήνιο απ' ότι έχει αναφερθεί... πιθανότατα για λόγους ανταγωνισμού με VoIP εταιρείες... Ααααα ρε δημοκρατία...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

paidia egw arxika otan katebasa to skype htan ola teleia oute lag oute tpt!!!!!:whistling

meta apo ligo kairo omws otan prospa8ousa na mpw sto skype dn mporousa kai epefte to internet synexeia!!!(ekleine kai anoige to modem mono tou)....!!!!!katebasa 3ana to skype kai dn egine tpt pali ta idia ekane!!!!:wall:

3erei kaneis ti mporw na kanw?????

plzzz as mou pei kapios!!!!!!!!!:(

Link to comment
Share on other sites

έχει ακουστεί ότι το skype κάνει δρομολόγηση μέσω των χρηστών που συνδέονται!!!! προσέξτε μέσω του netlimiter μήπως συμβαίνει κάτι τέτοιο...

αλλά και πάλι παράξενο... μήπως είναι του παρόχου το πρόβλημα όπως προαναφέρθηκε??

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...
ρε παιδια, κι εγω εχω προβλημα τις τελευταιες 2 μερες........... μολις συνδεθω με σκαιπ και οοβοο με πεταει απο το νετ και πρεπει να κανω επανεκινησση το ρουτερ μου.

Το ιδιο προβλημα αντιμετωπιζω και γω..αλλα εμενα το εκανε απο παλια...τρωει σκαλωματα με το speedtouch..

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια, κι εγω εχω προβλημα τις τελευταιες 2 μερες........... μολις συνδεθω με σκαιπ και οοβοο με πεταει απο το νετ και πρεπει να κανω επανεκινησση το ρουτερ μου.

ποιο modem/router έχεις ;

θυμαμα παλιά υπήρχαν κάποια τα οποία με το που άνοιγε το skype άρχιζαν να αναβοσβήνουν για κάποιο λόγο.

Link to comment
Share on other sites

ποιο modem/router έχεις ;

θυμαμα παλιά υπήρχαν κάποια τα οποία με το που άνοιγε το skype άρχιζαν να αναβοσβήνουν για κάποιο λόγο.

Thomson Forthnet ασυρματο εχω. Το τελευταιο που εδιναν, ασπρο ειναι. Τοσους μηνες δεν ειχα τετοιο προβλημα, τωρα ξαφνικα εμφανιστηκε. Και οταν λεω οτι πρεπει να κανω restart το ρουτερ φυσικα και πρεπει να κλεισω το σκαιπ και το οοβοο για να ξαναμπει στο νετ. Αυτο που μου βγαζει οταν ανοιγω τα συγκεκριμενα προγραμματα ειναι ενα θαυμαστικο κιτρινο πανω στο σημα του ιντερνετ και λεει "limited access" και ενω προσπαθω να συνδεθω με τον απο κατω (απο περιεργεια) μου γειτονα που εχει ΟΤΕ ουτε εκει μπορω να μπω... και εκει το θαυμαστικο δειχνει.

Link to comment
Share on other sites

χεχεχε δεν ξερω φιλε..... εχει σημασια πιο ρουτερ ειναι ακριβως?

Λες να μην έχει ; Αν και τότε το πρόβλημα το είχα παρατηρήσει σε κάποια speedstream που έδινε η τελλας.

BTW,δεν χάνεις τίποτα να ρίξεις και στο ADSL μια μάτια.

Sent from my HTC Desire using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.