Jump to content


Πρόβλημα με 8800 gtx


gkourk

Recommended Posts

έχω μια Point of view 8800 gtx και αντιμετοπιζω το παρακάτο πρόβλημα μετά απο 3ης εβδομαδας λειτουργίας χωρίς προβλημα ξαφνικα γεμίζει η οθώνη pixel η οθώνη ειναι μια 30 dell

αθτο το κάνει random δεν ειναι αναγκει να παιζω παιχνίδια

τι φταίει

το σύστημα μου ειναι το παρακάτο:

cpu 6600

gpu POV 8800gtx

HDD 2 x wd raptor 36 raid 2 x wd 250 gb

motherboard Asus P5w dh deluxe

ram 2gb ocz @ 800

monitor Dell 3007

psu 580 hiper

Link to comment
Share on other sites

Οχι τίποτα το παράξενο την πέμπτη το βραδυ δούλεύε κανονικά και την παρασκεύη άρχισε να το κάνει δεν ειχα αλαξει τιποτα στο σύστημα

λες να φταιει τροφοδοτικό

το θέμα ειναι οτιότανα το κανει δεν κολάει ο υπολογιστεις απλα πρεπει να τον κλίσω όταν τον ξανανοιγω πρεπει να μπο στο bios και μετα λειτοθργεί κανονικά μεχρι την επόμενη φορά

Link to comment
Share on other sites

Το τροφοδοτικό σίγουρα δεν φταίει τουλάχιστον σε αυτό το συμβάν...... ;)

Κλείστα όλα - και βγάλε και φις/πρίζες - βγάλτην και ξαναβάλτην μέσα πιέζοντάς την καλά να μπεί στη βάση της........Δες μήπως δε πάταγε καλά μέσα..........Η επόμενη κίνηση είναι να τη βάλεις στο ΑΛΛΟ slot της μητρικής (και ας είναι x4)......Ξαναδοκίμασε και στο άλλο slot και αν σου ξανακάνει τα ίδια, στείλτην αδιάβαστη...... ;)

Υ.Γ. Αυτό στο κάνει ΑΚΟΜΑ και όταν είναι "παγωμένη"?.....Εννοώ όταν έχεις κλειστό τον υπολογιστή και μετά από ώρες τον ανοίγεις ή αφού είναι ανοικτός μετά από ώρα?........και αν ναι μετά από ώρα, μετά δε φεύγουν σε κάποια φάση ή είναι συνέχεια εκεί μέχρι το επόμενο reboot?......

Link to comment
Share on other sites

το κάνει μετα απο λιγο και εγω σκευτικα την θερμοκρασία αλλα δεν νομίζω γιατι την δοκίμασα στο 3dmark και δεν το έκανε και μετά στο άσχετο το έκανε απο τα παραπάνω μονο την αλαγή του slot δεν έχω κάνει 8α την δοκιμάσω το απογευμα και θα σου πω και εγώ σκευτομε να την στείλω αλλα δεν ξερω αν 8α αντιμετοπίσουν το ίδιο πρόβλημα οταν της κάνουν τα τεστ δεδομένου οτι εγώ δουλευώ σε τεράστια αναλυση

μήπος φταίνε οι drivers???

Link to comment
Share on other sites

Δυστηχώς δεν ειναι οι drivers γιατι και μετα απο format το εκανε πάλι πρεπει να ανεβάζει θερμοκρασία δεν μπορω ομως να καταλαβω γιατι το εκανε μετα την τριτη εβδομαδα

την εβαλα να τρεξει στο 3d mark με όλα στο full σε αναλυση 2560 χ 1600 και μετα το δευτερο test το ξανακανε αλλα αυτη τη φορα παρατήρισα οτι η καρτα δεν εστελνε σημα αν δεν περναγαν 2 - 3 λεπτα.

Tο pc κατα τα αλλα ανοιγε κανονικα χωρίς να κανει διαφορα μπιπ οτι κατι δεν παει καλα οπότε λογικα μαλλον θερμοκρασια ειναι

την εχω πακετάρει και αυριο την παω πίσω

και τωρα ντρεπομε να αντικρισω την οθωνη μιασ και απο 8800 gtx επεσα se 6600 gt

Link to comment
Share on other sites

http://www.guru3d.com/article/Videocards/391/9/

Εχε υποψειν οτι και το τροφοδοτικο σου ειναι στο οριο για την καρτα.

Ψαχτω λιγο ακομα (ισος σε καποιου φιλου pc) μηπως δεν φταιει η καρτα;)

Link to comment
Share on other sites

δεν καταλαβαίνω στο guru 3d λεει οτι η 8800 gtx θελει 450αρι

στο παρακάτω link ειναι τα spec του δικού μου

νομιζω οτι κανει και δεν εχει προβλημα αν κανω λάθος διορθώστεμαι

http://www.hipergroup.com/English/products/hpu-4r580.html

Link to comment
Share on other sites

Η καταναλωση της καρτας ειναι 363w (full load) ενω αν κοιταξεις το Hiper στο πλαι

θα δεις οτι στην 12αρα δινει συνολο 360w. Ψαχτο λιγο παντος αν εχεις

καποιο φιλο σου με δυνατοτερο τροφοδοτικο (στο συνολο της 12αρας βεβαια)

και αν κανει τα ιδια κολπα τοτε εισαι ετοιμος για το κολπο;)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από vdeseris [Σήμερα, στις 01:58]

Όλου του συστήματος είναι 363.... Μην τα παραλέμε...

Και παλι αφου του ζηταει στα 12 να εχει 30Α

http://www.extreme.outervision.com/psucalculator.jsp

Ας κανει και ενα τεστ να δη που βρισκετε:)

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασες να βγαλεις την ψυκτρα και να την επανατοποθετησεις αφου πρωτα αλλαξεις την θερμαγωγιμη;

Θεμα οδηγων υπαρχει περιπτωση να ειναι αλλα καλο θα ηταν να μας το ξαναεξηγησεις τι ακριβως εννοεις οταν λες γεμιζει η οθονη Pixels.. Artifacts ή καθετες και οριζοντιες γραμμες να σαρωνουν την οθονη; Οι οδηγοι ειναι προβληματικοι και βγαζουν πολλα κουλα και σε ανυποπτες στιγμες..

Τροφοδοτικο δεν παρουσιαζονται τετοια προβληματα απο ελλειψη ισχυος υπερχλωμο το κοβω να ειναι αυτο..

Υπαρχει μια μικρη περιπτωση να προκειται για μια απο τις καρτες με το ελλατωματικο resistor..

Θα πρεπει να κοιταξεις στο pcb επανω εαν εχει πανω το resistor 68c αντι για το 40c..

Δες εδω πιο αναλυτικα απο ενα χρηστη που ειχε τετοιο προβλημα..

http://www.nvnews.net/vbulletin/showthread.php?t=8061

Τσεκαρε αυτα πρωτα να σιγουρευτουμε και τα ξαναλεμε

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Vadergr [Σήμερα, στις 11:42]

Λετε να ειναι οι πρωτες με τον πυκνωτη? :p

Βρε πάρε μΑΤΙ!:D

Στο εξωτερικό υπάρχουν αρκετά threads και είναι πραγματικά μεγάλο το πρόβλημα με τον πυκνωτή.Αλλή μία προβληματική παρουσίαση κάρτας μετά και το πρόβλημα overheating με την 7900GTX.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.