Jump to content



Λίγη Βοήθεια εδω πέρα????


Μάπας

Recommended Posts

Γειά σας κι απο μένα,καινούργιο μέλος εδώ και σαν κάθε καινούργιο μέλος θέλω βοήθεια.

Λοιπόν θέλω τις γνώμες σας σχετικά με μια αγορά που θέλω να κάνω.Θα αλλάξω σύστημα κρατώντας μόνο τον δίσκο αγοράζοντας τα ακόλουθα:

CPU: INTEL CORE 2 DUO E6600 2.40 GHZ LGA775 - 1066 FSB - BOX =======316

MOTHERBOARD: ABIT AB9===135

RAM: KINGSTON KVR667D2N5/1G 1GB PC5300 667MHZ VALUE RAM =====129X2

VGA: GECUBE RADEON X1950PRO 256MB PCI-E RETAIL===196

Σας έγγραψα όλη την λίστα αλλά οι αμφιβολίες μου επικεντρώνονται στην κάρτα γραφικών.

Φυσικά κάθε σχόλια και για τα υπόλοιπα είναι ευπρόσδεχτο :) .Οι τιμές είναι παρμένες απο το e-shop.gr και η αγορά θα γίνει απο εκεί.Οκ αυτά

Υ.Γ.: Πώς σας φαίνεται η Gecube σαν κατασκευαστής???

Link to comment
Share on other sites

δεν θα επερνα ξανα αυτη τη μαρκα γιατι οι καρτες της εχουνε, τα πιο πολλα μοντελα, pcb διαφορετικο απο αυτο της ΑΤΙ και χωρις να σημαινει αυτο καλυτερο. Ειναι της φτηνιας , ασε που την ειχα πατησει περσι με μια 1600ΧΤ που ειχε DDR2 επανω και το ελεγε με ψιλα γραμματα...μπα οχι για μενα αν με ρωτουσες

Link to comment
Share on other sites

βλεπω σε πολλες αγγελιες να σκοτωνονται στην κυριολεξια πολυ καλες καρτες γραφικων(7800-7900 gtx)λογω 8800,αν θελεις την γνωμη μου χιλιες φορες να παρεις μια τετια ματαχειρισμενη παρα αυτη της gecube.......

Link to comment
Share on other sites

Επειδη την εχω δοκιμασει την Gecube , κοιτα το σχετικο ποστ , αν θες την γνωμη μου βαλε κατι παραπανω και παρε την 512.

Φοραει hynix μνημες και παει παρα πολυ καλα , δεν ζεσταινεται καθολου μα καθολου και γενικα δεν εχω παραπονο αν και δουλευει στης μικρης μου το pc.

Και συγνωμη , μπορει να ειναι δικη της κατασκευη αλλα δεν ειναι καθολου της φτηνιας.

Link to comment
Share on other sites

Διάβασα το ποστ σου και to ρεζουμέ για μένα είναι οτι η GECUBE είναι κατασκευαστής κάπως.Με έχετε στεναχωρήσει έχω να ομολογήσω διότι αυτό το στήσιμο το είχα στο μυαλό μου σάν ενα γαμάτο σύστημα.Τώρα δεν ξέρω τι να περιμένω :( .Λοιπόν θέλω να μου βρείτε εσείς μια κάρτα γραφικών (και λέω εσείς γιατί εσείς με στεναχωρήσατε και με φέρατε σαυτο το σημείο κοινώς τα θέλει ο κώλος σας :p ) μέχρι 250 ευρο,η οποία θα συμπληρώνει το σύστημα μου και θα το ξανακάνει γαμάτο.Οπότε....πιαστε δουλειά ;)

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας παιδιά μην παρεξηγηθούμε

:worship:

Link to comment
Share on other sites

Αν θες γνωμη καθαρη, αυτο που θα εκανα στη θεση σου ειναι το εξης.

Αγορα απο πλαισιο Gecube τωρα , η περιμενεις τον αλλο μηνα να ερθουν οι Saphire.

Κανενα προβλημα δεν θ αντιμετωπισεις, εδω ειμαι και στο υπογραφω. Κι αργοτερα μπορεις ευκολα να κανεις και αναβαθμιση σε DX10.

E-shop μακρια..............

Link to comment
Share on other sites

Επίσης μπορείς να βάλεις αυτές τις μνήμες Super Talent X2 Και κόβεις 28

Αν μπει ο C2D 6300 γλυτώνεις άλλα 127 Φτάνει 6600 απλά του λείπει η cache

Ετσι έχουμε 127+27+250 που δίνεις για την κάρτα =404 και σου λείπουν 25 για αυτή

8800GTS

Aν πάλι βάλεις αυτές JetRam έχεις και ρέστα.

Επίσης το cpu μπορείς να το βρεις και πιο φθηνά.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν μετα απο πολύ σκέψη και προβληματισμό κατέληξα στα ακόλουθα:

1.Αγορά από πλαίσιο(εκτός κάρτας γραφικών η οποία δέν υπάρχει)

2.Σύνθεση PC:

CPU: INTEL CORE 2 DUO E6600 2.40 GHZ LGA775 - 1066 FSB - BOX

MAIN:ABIT AB9

RAM: Supertalent 1GB DDR-2 667MHz CL5 x2

VGA: SAPPHIRE ATI X1950XT 256MB PCI-E RETAILInfo

Οθόνη: Iiyama Prolite 1900S-B2

Ακούω σχόλια ...:tomato:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από JohnG85

Επίσης μπορείς να βάλεις αυτές τις μνήμες Super Talent X2 Και κόβεις 28

Αν μπει ο C2D 6300 γλυτώνεις άλλα 127 Φτάνει 6600 απλά του λείπει η cache

Ετσι έχουμε 127+27+250 που δίνεις για την κάρτα =404 και σου λείπουν 25 για αυτή

8800GTS

Aν πάλι βάλεις αυτές JetRam έχεις και ρέστα.

Επίσης το cpu μπορείς να το βρεις και πιο φθηνά.

Ξέχασα να σου απαντήσω οτι ο λόγος που δεν παίρνω τον 6300 είναι γιατί θέλω να κανω τον 6600 ο/c. :)

Link to comment
Share on other sites

Οκ μια χαρά είναι η SAPPHIRE. (αν και πιστευω οτι ειναι υπερβολη να δωσεις κοντα 300 ε για dx9 καρτα)

H σύνθεση σου είναι μια χαρά και ο 6300 πάει πολύ ψηλά αλλά θέλει καλές μνήμες οπότε οκ καταλαβαίνω την επιλογή του 6600.

Το από πού θα κανείς την αγορά είναι δικό σου θέμα.

Απλά υπάρχουν πάρα πολλά παραπονά για την υποστήριξη μετά την αγορά που (δεν) παρέχει το e-shop

Link to comment
Share on other sites

αν σε ενδιαφερει οντως η καρτα (χ1950ΧΤ) και δεν σε πειρζει το "e-shop" και θα θελες να τη παρεις 30€ πιο φτηνα πες να σου στειλω (με πμ) κωδικο παραγγελιας..

Ισχυει μεχρι 16/12 αν θυμαμαι καλα..

Καλη μαγκια το σκεπτικο του jonhG85 ....θα συμφωνησω ...καλο δελεαρ 8800gts αυτη τη στιγμη αν παιζεις παιχνιδια σε μεγαλη αναλυση(16?0χ..)

βεβαια ρεστα δεν νομιζω να παρεις μιας και θα θες ενα λιιιιιγο καλυτερο τροφοδοτικο.

(αν και δεν εκανες λογο για τροφοδοτικο οποτε μπορει και να μην χρειαζεσαι)

Μπορεις ανετα να κανεις oc και τον 6300..

Link to comment
Share on other sites

το link του e-shop ειναι παντελως λαθος.

Αν ειναι 1950ΧΤ θα ειχε μνημες GDDR4 και θα ηταν λιγο πιο ακριβη , αρα μηπως ειναι οτι και στην φωτογραφια δηλαδη 1900ΧΤ ?

Οσο για το πλαισιο την καρτα την εχει.

Link to comment
Share on other sites

αν εχεις καλη ψυκτρα τοτε βαλε καλητερες μνημες αν και ειμαι βεβαιαος πως και αυτες ανετα πανε 667 εγω εχω απο τις πρωτες 533 τις samsung και τις δουλεβω 620 με default ταση...και αν δε σε νοιαζει να κανεις παγκοσμιο ρεκορ στο SPi το ιδιο ειναι 667 με 800 με το 533 λιιγο πιο κατω οποτε....τεσπα...

post-3444-1416072918,6224_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.