Jump to content


Μιχαλάκη τον ήπιαμε, DS4+eleven= no go


ergotelis

Recommended Posts

Παίδες αυτό εδώ προέκυψε, βλακεία μου που δε το σκέφτηκα να το κοιτάξω πιο πριν αν θα είχε πρόβλημα! :cry: :wall:

Η gigabyte ds4 έχει κάτι πυκνωτάκια που εμποδίζουυν την εφαρμογή του μπλοκ!Ευτυχώς που το πήρα χαμπάρι πριν τα στήσω, αλλά και πάλι πρέπει να βρω τώρα άλλη λύση!!

img0193rf0.jpg

Τι κάνουμε τώρα?:cry:

Link to comment
Share on other sites

Εκτος απο μερικα τελευταία board που εχουν digital pwm σε ολα τα αλλα 965 + 975 βρίσκουν πολλά μπλόκ .

Κοιτα που βρίσκει και αν είναι για λίγο παιρνεις λίμα και λιμάρεις η ζεσταινεις μαχαιρι-κατι αλλο και το λιώνεις.

Link to comment
Share on other sites

Ναι το ιδιο προβλημα ειχα και γω αλλα ευτυχως εχω και δευτερο μπλοκ. Αλλα απο οτι λει και ο Μιχαλης μπορεις απλα να το λιμαρεις με ενα dremmel την ακρη. θελει απλα υπομονη γιατι ισως παρει ωρα. Γιατι πηρες ds4 ρε?????

Link to comment
Share on other sites

Aν το βάλω κατά 90 μοίρες στροφή κάτι γίνεται με το να το λιμάρω, έτσι μου φαίνεται δλδ.Το έχει κάνει κανείς?Αλλά θέλει κάμποση λίμα!Οι τρύπες του 775 σχηματίζουνε 1 τετράγωνο καλά μετρώ έτσι?Πρώτη φορά πιάνω 775!

Αρχική απάντηση από kallileo

Γιατι πηρες ds4 ρε?????

Ήθελα p5b deluxe αλλά είχε μια καλή προσφορά ένας συμφορουμίτης μας και τη τσίμπησα, σαν μόμπο ίσως είναι η μοναδική gigabyte που έχω δει και μου αρέσει!

Link to comment
Share on other sites

Σοβαρό το θέμα που θίγεις με το πρόβλημα που ανιμετωπίζεις, γιατί πολλοί που έχουμε υδρόψυξη πρέπει να προσέχουμε με τα block.Παρόμοιο πρόβλημα παρουσιάζει και η evga 680i η οποία έχει 2 πυκνωτές μεγάλους γύρω απο το σόκετ.

Ερώτηση - Με τί λίμα μπορείς να φάς τον χαλκό απο το μπλόκ????

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από chrisnitro2000

Ερώτηση - Με τί λίμα μπορείς να φάς τον χαλκό απο το μπλόκ????

To προβλημα υπαρχει με παλιοτερα μπλοκ του eleven.

Οσο για το λιμα θελει dremmel με σιδερενιο εργαλειο. Γιατι με την απλη του χεριου ειναι λιγο δυσκολο.

Link to comment
Share on other sites

Kαλα οταν ειπαμε λίμα ενοούσαμε σε πλέξυ . Τον χαλκό καλα ειναι να μην τον πειράξεις αν δεν ξερεις ΑΚΡΙΒΩΣ διαστάσεις , γιατι παιζει να δείς τα ενδότερα του μπλοκ .

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ergotelis [Σήμερα, στις 13:03]

Τι κάνουμε τώρα?

Βαλτο αλλιως το μπλοκ. Μπαινει! Αν εχεις προσεξει απο την μια μερια ειναι ηδη φαγωμενο με το cnc για αυτην την περιπτωση.

Link to comment
Share on other sites

:OT: Γιατι δεν εχεις βαλει σφυχτηρες πανω στους σολινες ???

Αφου μολις την πηρες, προσεχε να μην κανει μπανιο ;)

EDIT @cabrinha αληθεια νομιζεις οτι θα σπασει τοσο χοντρο πλεξυ ???

EDIT 2 μπορεις να παρεις δισκους κοπης για dremel (αλλα να ειναι με πλεγμα απο κατω)

και να το κοψεις αλλα οπος ειπε και ο Χρηστος νομιζω οτι αν το βαλεις αναποδα θα μπει ;)

Link to comment
Share on other sites

Ηρεμα βρε τι dremel και λιμες του λετε του ανθρωπου

Απλα γυρσε το μπλοκ κατα 90' μοιρες (το ρακορ εξοδου να κοιταει στο πισω μερος )και θα χωρεσει κανονικα Σε ds3 παντως παιζει μαι χαρα εκτος πια αν η ds3 & ds4 εχουν κατι διαφορετικο στην σχεδιαση σε εκεινο το σημειο

Αν οχι τοτε εισαι μια χαρα Αν παλι εχουν ,το μπλοκακι,πακετακι και ολα διορθωνονται με μια μικρη χρονικη καθυστερηση

Το προβλημα ισχυει σε παλαιοτερα μπλοκ τα οποια δεν εχουν μια πατουρα στο πισω μερος ειδκα φταγμενη για αυτο το λογο

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά δεν είχα χρόνο, ακόμη και στροφή κατά 90 μοίρες μου φάνηκε ότι δε χωρούσε!Θα το μετρήσω τώρα πάλι με ακρίβεια να δούμε!

Σφυκτήρες στους σωλήνες δε βάζω μόνο στο block cpu, γιατί δε χρειάζεται, είναι ήδη πολύ σφιχτό και δε βγαίνουνε, ποτέ δεν έβαζα!

Αρχική απάντηση από unseen

Βαλτο αλλιως το μπλοκ. Μπαινει! Αν εχεις προσεξει απο την μια μερια ειναι ηδη φαγωμενο με το cnc για αυτην την περιπτωση.

Αρχική απάντηση από eleven

Το προβλημα ισχυει σε παλαιοτερα μπλοκ τα οποια δεν εχουν μια πατουρα στο πισω μερος ειδκα φταγμενη για αυτο το λογο

Αυτό ισχύει Μιχάλη, δεν είναι μεν πολύ παλιό το μπλοκ που έχω και για αυτό το λόγο δε μπαίνει ούτε σε 90 μοίρες

Να ναι καλά ο Χριστάρας όμως που έκανε λάθος και μου έστειλε καινούργιο μπλοκ ενώ ήδη είχα, και το οποίο είναι κομμένο στην άκρη! Αν δε κάνει σίγουρα το παλιό τελικά θα το κρατήσω! :D

Ευχαριστώ πολύ όλους για τις απαντήσεις! :flower:

Link to comment
Share on other sites

Παίδες επιβεβαίωση το νεότερο revision του Εleven κάνει μια χαρά, το παλαιότερο δε χωράει! Αλλά φαίνεται δε θέλει πολύ κόψιμο για να χωρέσει, όποιος μπορεί το κάνει μόνος του αλλιώς στείλτε το στον ίδιο!

Ευχαριστώ και πάλι για τις απαντήσεις, είχα πακετάρει το καινούργιο μπλοκ Χρήστο για να επιστραφεί και τελικά παραμένει εδώ!

Μιχάλη, δε ξέρω πόσο εύκολο θα ήτανε, αλλά μήπως θα έπρεπε στο επόμενο revision να κοιτάξεις πως θα μπορούσες να κόψεις τον όγκο του χαλκού?Δλδ να κάνεις τη μια πλευρά(τη μεγάλη) του πιο μικρή?

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ με την DS3 είχα κάποια μικροπροβλήματα, αλλά έχω το Crusader που είναι όλο χαλκός, αλλά έχει ένα "ευέλικτο" πλέξυ από πάνω, μόνο για της βίδες. Βάζοντας αυτό το πλέξυ ανάποδα έκανα δουλειά :)

Αν δεν κατάλαβες τι εννοώ, θα ανεβάσω φωτό αύριο.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Chosen

Κι εγώ με την DS3 είχα κάποια μικροπροβλήματα, αλλά έχω το Crusader που είναι όλο χαλκός, αλλά έχει ένα "ευέλικτο" πλέξυ από πάνω, μόνο για της βίδες. Βάζοντας αυτό το πλέξυ ανάποδα έκανα δουλειά :)

Αν δεν κατάλαβες τι εννοώ, θα ανεβάσω φωτό αύριο.

Α κατάλαβα τι εννοείς, σωστό και αυτό, αλλά έχεις ακόμα πιο παλιά έκδοση του μπλοκ, σε αυτή τη περίπτωση όντως η λύση είναι πολύ απλή, και στη χειρότερη φτιάχνεις εύκολα πλέξυ μόνος σου! ;)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.