Jump to content



Ποσο σιγουρο ειναι...help!:(


GoMaR

Recommended Posts

Παιδια μετα απο συνεχες ψαξιμο στο forum,

Δεν εχω καταληξει στις μνημες.

Εχω 4 επιλογες.

1)SuperTalent 800CL5

2)SuperTalent 800CL4

3)OCZ 667 GOLD XTC CL4

4)G.Skill 800CL5 PHU 2GBNR (D9 chip?)

Κατα 90% ο επεξεργαστης θα ειναι ο 6400.Η μητρικη θα ειναι DS4.

Το ζητουμενο ειναι , οτι ψαχνω φθηνες μνημες..Δηλαδη να πω την αλληθεια δεν με ενδιαφερει κ τοσο αν παιζω στα 1000 με CL5.

Ειδα ποστ στο παρων φορουμ που με τις OCZ 667 πηγε για πλακα 1000.Αυτο ειναι σιγουρο; Δηλαδη οπου κ να παω να την παρω στανταρ θα πηγαινει τοσο;

Πολλα λεφτα δεν εχω.Ψαχνω,οχι το τελειο , αλλα το μεσαιο κ ψαγμενο..

Τις supertalent τις εχω για τελευταια λυση.Πιο πολυ σκεφτομαι τις G.Skill που μου ειπε αυτος απο το extreme οτι παιζουν με 2,1v στα 1000 αλλα με CL5.

Αν τωρα κ οι ocz πανε τοσο , ποιος ο λογος να προτιμησω τις g.skill?

Καταλαβαινω υπαρχει μεγαλη διαφορα αποκλισης στους μεγακυκλους αλλα προσπαθω να κοιταξω οσο πιο οικονομικο γινεται..

Δεν λεω για τις Ocz 800 GOLD CL4 γιατι ειναι στα ιδια επιπεδα με τις αλλες..

Εχω χιλιομπερδευτει..ακουω τοσα,βλεπω τοσα,wtf is going on?Απο την αλλη σκεφτομαι οτι αν παρω τον 6300 κ παρω τις ocz 667 κ οντως ισχυει οτι πανε 1000(εστω 450:P) γιατι να μην το προτιμησω?

Ελπιζω να σας εδωσα να καταλαβετε πως περιπου σκεφτομαι..Τι προτεινετε ρε guys?

Να σας δωσω να καταλαβετε...οτι αν παρω το εξης πακετο :

α)

-6400

-ds4

-G.skill

-ολα μαζι 670Ε

β)

-6300

-ds4

-OCz 667

-ολα μαζι 600Ε

Αυτο το σκεφτομαι μονο αν ισχυει αυτο με τις ocz.Κ οπως κ να το κανουμε 70Ε ειναι λεφτα για μενα...Δεν βγαζω πολλα το μηνα τι να κανουμε :p

Δεκτη καθε ιδους απαντηση.

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί και να μην σε βοηθήσει κ πολύ η απάντηση μου....αλλά εγώ σου προτείνω τις OCZ με κέρδος 70e.Όλο και κάτι άλλο θα χρειαστείς με τα χρήματα που θα κερδίσεις!

Link to comment
Share on other sites

Η περίπτωση του Ε6400 με τις OCZ παίζει? Γιατί έτσι με FSB=400 η CPU θα τρέχει στα 3.2GHz με multi 8 (που είναι πολύ καλά) και η μνήμη στα DDR2-800 (800 θα φτάσει σίγουρα, πολύ πιθανό και παραπάνω). Βέβαια εξαρτάται και πόσο o/c σκοπεύεις να κάνεις. Αν θέλεις να κάνεις παγκόσμιο ρεκόρ στο FSB θα πάρεις και ανάλογη μνήμη....!

Τώρα αν οι OCZ μπορούν να φτάσουν τόσο ψηλά (δεν το γνωρίζω) πάρτες μαζί με τον Ε6300 και θα είσαι μιά χαρά!

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Duder [Σήμερα, στις 10:06]

Η περίπτωση του Ε6400 με τις OCZ παίζει? Γιατί έτσι με FSB=400 η CPU θα τρέχει στα 3.2GHz με multi 8 (που είναι πολύ καλά) και η μνήμη στα DDR2-800 (800 θα φτάσει σίγουρα, πολύ πιθανό και παραπάνω). Βέβαια εξαρτάται και πόσο o/c σκοπεύεις να κάνεις. Αν θέλεις να κάνεις παγκόσμιο ρεκόρ στο FSB θα πάρεις και ανάλογη μνήμη....!

Τώρα αν οι OCZ μπορούν να φτάσουν τόσο ψηλά (δεν το γνωρίζω) πάρτες μαζί με τον Ε6300 και θα είσαι μιά χαρά!

Σαφως το σκεφτηκα..Το θεμα ειναι οτι κ απο που να την παρω...; Δηλαδη απο το πλαισιο ειναι καλα; εχουν micron chipakia?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Duder [Σήμερα, στις 12:39]

Αυτά τα Micron πολλοί τα κυνηγάνε! Είναι και λίγο τύχη τί θα σου κάτσει...

Δηλαδη υπαρχει περιπτωση να παρω τις μνημες κ να μην ανεβαινουν;

Πως θα το τσεκαρω αυτο ;

Αν παρω τις μνημες απο ενα ακυρο μαγαζακι , δεν θα ειναι πιο εγκυρο; Το λεω επειδη μπορει να εχει ακομα την πρωτη φουρνια μνημων :p

Link to comment
Share on other sites

φιλε εγω λεω να παρεςις τα 667 που ειαι και φτηνοτερα...533 με 667 υπαρχει μια διαφορα αλ΄λα 667 με 800 πολυ πολυ μικρη και δενικα οσο ανεβενεις οι διαφορες ειναι μικρες...μονο αν σε νοιαζει το παγκοσμιο ρκορ στο ΣΠι παρε 800αρες..

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.