Jump to content



Logitech Z-5500: Μια ερώτηση για τους κατόχους...


nickstamat

Recommended Posts

Θα ήθελα να μου πείτε, στην πλάτη του subwoofer και του κάθε δορυφόρου, οι υποδοχές είναι βύσματα RCA ή μαύρο-κόκκινο (push connectors) ??

Επίσης, θα ήθελα να μου πείτε και ημερομηνία αγοράς, αν είναι εύκολο...

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Για να το κάνω πιο κατανοητό...

Με RCA είναι έτσι...

logitechz55003xg7.jpg

... ενώ με push connectors είναι έτσι:

subbackid6.jpg

Λέγεται ότι κυκλοφορούν 2 έκδόσεις, οι οποίες διαφέρουν στη σύνδεση... Γι' αυτό ζήτησα και ημερομηνία αγοράς...

Link to comment
Share on other sites

Διαφορά στην απόδοση δεν υπάρχει... Όμως:

Στην έκδοση με τα RCA (που πρέπει να είναι η πιο πρόσφατη), δεν μπορείς να αλλάξεις τα καλώδια με άλλα καλύτερης ποιότητας, γιατί, αν έχω καταλάβει καλά είναι ενσωματωμένα στους δορυφόρους... Πρέπει δηλαδή να ανοίξεις τον κάθε δορυφόρο, να ξηλώσεις το καλώδιο από μέσα και να βάλεις άλλο...

Στην έκδοση με τα push connectors, έχεις τη δυνατότητα να αλλάξεις καλώδια χωρίς να ανοίξεις τους δορυφόρους... ;) Κι εμένα με ενδιαφέρει πολύ αυτό, σε περίπτωση που αποφασίσω να τα αγοράσω... Τα μήκη των καλωδίων θα είναι μεγάλα οπότε θα πρέπει να τα αντικαταστήσω με καλύτερης ποιότητας...

Προφανώς τον Ιανουάριο κυκλοφορούσε η έκδοση με τα connectors... Τώρα πρέπει να υπάρχει μόνο η έκδοση με RCA, αλλά θέλω να το επιβεβαιώσω...

Link to comment
Share on other sites

Όχι... η έκδοση με τα RCA είναι η παλιά... (σε αυτήν το καλώδιο ήταν χωμένο στον δορυφόρο σίγουρα).

http://forums.logitech.com/logitech/board/message?board.id=51_speakers&message.id=1064

Γιαυτό και σε περισσότερα reviews θα τα δείτε με RCA...

(Σεπτέμβριος 2006 push connector)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Spanaks [Σήμερα, στις 07:05]

Όχι... η έκδοση με τα RCA είναι η παλιά... (σε αυτήν το καλώδιο ήταν χωμένο στον δορυφόρο σίγουρα).

http://forums.logitech.com/logitech/board/message?board.id=51_speakers&message.id=1064

Γιαυτό και σε περισσότερα reviews θα τα δείτε με RCA...

(Σεπτέμβριος 2006 push connector)

Σωστο....με τα RCA ειναι η παλια εκδοση.αν και τα εχω αγορασει μερικους μηνες πριν απο τον Σεπτέμβριο του2006 εχουν push connector :)

Link to comment
Share on other sites

That's great news!!!! Ευχαριστώ πολύ παιδιά!! Χαίρομαι ιδιαίτερα!

Έχετε να μου προτείνετε κάποια εταιρεία που να φτιάχνει καλά καλώδια?? Απ' ό,τι έχω διαβάσει, τα 18 gauge είναι ό,τι πρέπει...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Spanaks [Σήμερα, στις 09:05]

Όχι... η έκδοση με τα RCA είναι η παλιά... (σε αυτήν το καλώδιο ήταν χωμένο στον δορυφόρο σίγουρα).

http://forums.logitech.com/logitech/board/message?board.id=51_speakers&message.id=1064

Γιαυτό και σε περισσότερα reviews θα τα δείτε με RCA...

(Σεπτέμβριος 2006 push connector)

..ακριβως ετσι ειναι...και εγω Ιουλιο 2006 τα πηρα και ειναι με push connectors ;)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από chroma

Καλά τα 5500 αλλά θα σου πρότεινα να μη πετάξεις χρήματα σε καλώδια για τέτοια ηχεία.

Αφού έχω τη δυνατότητα να πάρω καλώδια σε χαμηλή τιμή από γνωστό, γιατί να μην τα αλλάξω? :)

Απλά, όσοι ασχολείστε, πείτε μου 2-3 μάρκες να προτιμήσω...

Link to comment
Share on other sites

Απ' οσο ξερω (και ακουω με τα αυτια μου) η canton ειναι καλη σαν μαρκα. Εν ετη 1992 οταν αγοραστηκε το οικιακο ηχοσυστημα, ο αντιπροσωπος μας εκανε δωρο καμια 10ρια μετρα απο ενα μοντελο που δεν θυμαμαι.

Η παραπανω προταση ακουγεται πολυ λιγοτερο τσιπικη αν πω οτι το μετρο κοστολογουνταν στις ~15.000 δρχ.

Link to comment
Share on other sites

και εγω Ιουλιο 2006 τα πηρα και ειναι με push connectors

nickstamat απο που τα πηρες και ειναι ετσι???

Υπαρχουν τρεις κατηγοριες απο καλωδια

τα τελειως φτηνα 0,10- 2 ε το μετρο

τα μεσαια 2- 20 ε το μετρο

και τα ακριβα 150 και πανω μολις ψαξις θα το δεις :)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.